آذربایجان غربی عزادار ثارالله شد/قصه محرم به سرها رسید

سردبیر پرس – گروه استان‌ها: امروز عاشوراست و شهر غم گرفته و سیاهپوش گویا به پا خواسته تا زبان همه انسان‌هایی باشد که فریاد «هَل مِن ناصر یَنصُرُنی» را سر دهند، امروز عاشوراست و شهر سیاهپوش به عزای سالار شهیدان و امام آزادگان جهان ایستاده است تا لبیکی به بلندای تاریخ بگوید. امروز قصه محرم […]

سردبیر پرس – گروه استان‌ها: امروز عاشوراست و شهر غم گرفته و سیاهپوش گویا به پا خواسته تا زبان همه انسان‌هایی باشد که فریاد «هَل مِن ناصر یَنصُرُنی» را سر دهند، امروز عاشوراست و شهر سیاهپوش به عزای سالار شهیدان و امام آزادگان جهان ایستاده است تا لبیکی به بلندای تاریخ بگوید.
امروز قصه محرم به سرها رسیده است، صدای طبال‌ها دم به دم بلندتر می‌شود، کاش به ظهر امروز نرسیم و کاش ظهر عاشورا هرگز فرا نمی‌رسید و این دل خون هزار پاره نمی‌شد و خورشید بر سر نیزه‌ها طلوع نمی‌کرد.

از اولین ساعات امروز دوشنبه همزمان با سالروز عاشورای حسینی مردم شهرهای آذربایجان غربی با سیاه پوش شدن و برپایی مجالس عزا در مساجد، اماکن مذهبی، خیابان‌ها و معابر اصلی شهرها و روستا عشق و ارادت قلبی خود را به امام حسین (ع) و یاران باوفایش ابرازمی کنند.
تشکیل دستجات منظم سینه زنی و دسته زنی و طنین نوای لبیک یا حسین (ع) و یا ابوالفصل العباس (ع) امروز فضای شهرهای آذربایجان غربی غرق ماتم و عزا کرده و مردم آمده‌اند تا بار دیگر به یاد شهدای دشت کربلا فریاد عزت و آزادی سردهند.
امروز با نزدیک شدن به ظهر عاشورا عزاداری‌ها در تمامی شهرها به خصوص ارومیه به اوج خود رسیده است امروز قصه کربلا به سرها رسیده و دل هر انسان آزاد اندیشی را با خود همراه می‌کند حضور و پخش نذری توسط اقلیت‌های مذهبی در برخی محلات قدیمی ارومیه نشان می‌دهد عشق به حسین (ع) حد و مرز ندارد.

حضور زنان و مردان و کودکان و افراد سالخورده در آئین‌های عزاداری سالار شهیدان با وجود سردی بسیار هوا چشمگیر است و کودکان ارومیه‌ای با شال های سیاه، پیشانی بند و بیرق‌های کوچک و مزین به نام حضرت علی اصغر (س)، امام حسین (ع) و حضرت عباس (س) در کنار مادران خود با خردسالان دشت نینوا همراهی می‌کنند.
همانند سال‌های گذشته دستجات سینه زنی، زنجیر زنی، شاه حسین گویان به صورت مرتب و منظم با حضور در خیابان امام (ره) ضمن عزاداری با سردادن نوای لبیک یا حسین (ع) عشق و ارادت خود را به سالار شهیدان و شهدای دشت کربلا به نمایش گذاشتند.
هیئت‌های مذهبی، عزاداران حسینی و ارادتمندان سرور و سالار شهیدان که دیروز و دیشب تا ساعت‌های پایانی با حضور در مراسم سوگواری تاسوعای حسینی به عزاداری پرداخته بودند، امروز نیز در فضایی معنوی با تشکیل دسته‌های سینه زنی و زنجیرزنی به یاد امام حسین (ع) و شهدای کربلا عزاداری می‌کنند.

بر اساس رسم دیرین دستجات عزاداری در ساعات بعد از ظهر عاشورا در امامزاده‌ها و اماکن متبرک و آرامگاه‌های شهرها و روستا مستقر شده و به یاد، سادات و فرزندان و نوادگان ائمه اطهار (ع) و درگذشتگان خود عزاداری و سوگواری می‌کنند.
شبیه خوانی نیز از جمله آیین‌هایی است که معمولاً در روز عاشورا در برخی از روستاهای شهرهای ارومیه، خوی، سلماس و ماکو انجام می‌گیرد که این شبیه خوانی‌ها به نوعی بازسازی صحنه‌های روز عاشورا در صحرای کربلاست و چگونگی به شهادت رسیدن یاران امام حسین (ع) و خود آن حضرت است.
اقامه نماز ظهر عاشورا، آئین خیمه سوزی از دیگر مراسم هر ساله مردم آذربایجان غربی که همزمان با سالروز عاشورای حسینی برگزار و عشق و ارادت مردم به اوج می‌رسد.

منبع : مهر نیوز