آزادسازی بستر رودخانه‌ها موجب کاهش خسارت سیل در البرز شد

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حسین فاضلی هریکندی صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه البرز با وجود رودخانه‌های متعدد و همچنین در معرض بارش‌های شدید بودن جزو استان‌های دارای کمترین آسیب بوده است، اظهار کرد: آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌های البرز که به عنوان یک اقدام جهادی با آزادسازی رودخانه کرج با […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حسین فاضلی هریکندی صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه البرز با وجود رودخانه‌های متعدد و همچنین در معرض بارش‌های شدید بودن جزو استان‌های دارای کمترین آسیب بوده است، اظهار کرد: آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌های البرز که به عنوان یک اقدام جهادی با آزادسازی رودخانه کرج با دستور رئیس قوه قضائیه از ۲۷ دی ماه سال گذشته در استان البرز آغاز شد یکی از علل مهم کاهش آسیب‌ها و خسارات سیل و بارش‌های شدید بوده است.
وی بیان کرد: رئیس قوه قضائیه در این دستور که در جلسه شورای عالی قوه قضائیه و نیز نشست شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال مطرح شد.
رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: وی مدیریت منابع آبی و زمین و اصلاح بهره‌برداری از این منابع را از جمله موضوعات بسیار حائز اهمیت دانسته بود که بی‌توجهی و غفلت از آن‌ها موجبات بروز آسیب‌های جبران‌ناپذیر می‌شود.
آزادسازی بیش از ۸۵ هزار مترمربع از بستر رودخانه‌های البرز
وی با اشاره به آزادسازی ۸۵ هزار و ۵۰۶ متر مربع از بستر رودخانه‌های استان پس از دستور رئیس قوه قضائیه و تخریب بناهایی که در این محدوده قرار داشتند، خاطرنشان کرد: فقط در رودخانه کرج در مورد دستگاه‌های حاکمیتی و دولتی که ۲۳ بنا داشتند تاکنون ۲۱ ساختمان به طور کامل رفع تصرف شد.
فاضلی هریکندی اظهار کرد: در فاز دوم اجرای این طرح که اختصاص به اشخاص حقیقی و رستوران‌داران دارد برای مالکانی که داوطلبانه اقدام نکرده‌اند چندین مرتبه اخطار صادر شده است.
سیل ۲ رستوران در بستر رودخانه کرج را تخریب کرد
وی به تخریب کامل دو رستوران در بستر رودخانه کرج در سیل اخیر اشاره کرد و گفت: این رستوران‌ها به جهت اینکه در بستر رودخانه کرج احداث شده بودند در طرح آزادسازی و تخریب قرار داشتند و علی رغم صدور دو اخطار برای رفع تصرف، مالکان این رستوران‌ها اقدام به آزادسازی داوطلبانه نکرده بودند ولی با سیل اخیر به صورت کامل تخریب شدند.
رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: نشان می‌دهد قطعاً اگر آزادسازی‌ها انجام نمی‌شد این سیل که بر اساس برآوردها حجم بارش‌ها بسیار زیاد بوده می‌توانست خسارات جبران ناپذیر انسانی در پی داشته باشد.
وی میزان آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌های استان از ابتدای سال قبل تاکنون را ۱۶۹ هزار و ۱۴۰ مترمربع بیان و متذکر شد: امیدواریم با آزادسازی کامل رودخانه کرج، یکی از مطالبات تاریخی مردم استان در خصوص بهره‌مندی از مواهب این رودخانه و همچنین کنترل آب‌های روان در این منطقه محقق شود.

منبع : خبرگزاری مهر