احتمال رفتن فلامینگوها از تالاب بختگان

به گزارش سردبیر پرس، حمیدرضا ظهرابی در بازدید از پروژه امکان سنجی ایجاد زیستگاه جایگزین که با هدف پیشگیری از مرگ و میر جوجه ها در اثر خشکیدن این تالاب پیش بینی شده است، بخش‌هایی که احتمال لانه گزینی این پرندگان وجود دارد بررسی کرد. وی در جمع کارشناسان و محیط بانان، گفت: به نظر […]

به گزارش سردبیر پرس، حمیدرضا ظهرابی در بازدید از پروژه امکان سنجی ایجاد زیستگاه جایگزین که با هدف پیشگیری از مرگ و میر جوجه ها در اثر خشکیدن این تالاب پیش بینی شده است، بخش‌هایی که احتمال لانه گزینی این پرندگان وجود دارد بررسی کرد.
وی در جمع کارشناسان و محیط بانان، گفت: به نظر می رسد به خاطر خشک بودن بستر تالاب، فلامینگوها در سال جاری تالاب بختگان را برای جوجه آوری انتخاب نکرده اند و احتمالاً در زیستگاه هایی با شرایط بهتر مستقر شده اند.
ظهرابی ادامه داد: به روال چند سال اخیر این پایش ها از اواخر زمستان گذشته شروع شده و کماکان ادامه دارد. وی همچنین افزود: برنامه ریزی به منظور انجام پایش هوایی برای حصول اطمینان در دستور کار قرار گرفته و حداکثر تا پایان هفته جاری مرحله اول پایش هوایی انجام می شود. با وجود احتمال بسیار ضعیف جوجه آوری فلامینگو ها، برنامه تامین آب و ایجاد زیستگاههای مصنوعی برای سال های آتی انجام می شود.
ظهرابی دلیل این اتفاق را خشکسالی شدید در حوزه بختگان و کاهش میزان بارندگی در ماههای بهمن و اسفند سال گذشته و بهار امسال دانست و گفت: متاسفانه شرایط سدهای بالادست به گونه ایست که فقط امکان تامین آب شرب در سال جاری فراهم است.
او گفت: هزاران هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان های مرودشت، زرقان و خرامه به دلیل تامین نشدن آب خشکیده است و با وجود پیگیری های مستمر و حضور موثر در جلسات، برنامه ریزی منابع آب سدهای حوضه و پیگیری از شرکت آب منطقه ای، استانداری و وزارت نیرو به دلیل خشکسالی شدید حقابه تالاب های طشک و بختگان تامین نشد.
وی یادآور شد: بر اساس قانون حقابه محیط زیست بعد از آب شرب نسبت به سایر کاربردها در اولویت قرار دارد و به استناد همین قانون محیط زیست پیگیر حق آبه تالاب خواهد بود.

منبع : مهر نیوز