ادامه اگر و اماها برای افتتاح فولاد ازنا/ وعده جدید رونمایی شد!

سردبیر پرس – گروه استان‌ها: طرح‌های صنعتی نیمه‌تمام در لرستان یکی از معضلات موجود در حوزه اقتصاد و اشتغال این استان محسوب می‌شود، طرح‌ها و پروژه‌هایی که با گذشت سال‌ها همچنان در چند قدمی افتتاح متوقف مانده‌اند. طرح فولاد ازنا همچنان بلاتکلیف این طرح‌های صنعتی و تولیدی نیمه‌کاره در لرستان موجب ناامیدی مردم شده چراکه […]

سردبیر پرس – گروه استان‌ها: طرح‌های صنعتی نیمه‌تمام در لرستان یکی از معضلات موجود در حوزه اقتصاد و اشتغال این استان محسوب می‌شود، طرح‌ها و پروژه‌هایی که با گذشت سال‌ها همچنان در چند قدمی افتتاح متوقف مانده‌اند.
طرح فولاد ازنا همچنان بلاتکلیف
این طرح‌های صنعتی و تولیدی نیمه‌کاره در لرستان موجب ناامیدی مردم شده چراکه با افتتاح و بهره‌برداری از آن‌ها زمینه ایجاد اشتغال خوبی در استان می‌تواند فراهم شود.
لرستان همواره یکی از استان‌های صدر جدول بیکاری در کشور بوده و این در حالی است که اگر برخی از همین طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی و اقتصادی در لرستان به مرحله افتتاح برسند شاید بخشی از زخم ملتهب بیکاری در این استان التیام پیدا کند.

یکی از مطالبات مردم شهرستان ازنا فعال شدن کارخانه فولاد ازنا است که بیشتر از ۱۹ سال فقط وعده شنیده است، مجوز اولیه کارخانه فولاد ازنا سال ۸۱ صادر و فعالیت رسمی برای احداث این کارخانه از سال ۸۴ آغاز شد، این واحد صنعتی که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های استان لرستان در این حوزه محسوب می‌شود قرار بوده با ظرفیت تولید سالانه یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن ورق در فاز اول و سالانه ۷۰۰ هزار تن فولاد در فاز دوم وارد چرخه فعالیت شود.
این پروژه صنعتی از آن جهت برای لرستان و لرستانی‌ها ارزشمند است که بهره‌برداری از آن می‌تواند به‌طور مستقیم هزار و ۵۰۰ شغل در یکی از بیکارترین استان‌های کشور ایجاد کند که این رقم مجزا از اشتغال غیرمستقیم این واحد صنعتی است.
از سوی دیگر مجتمع فولاد ازنا در صورت بهره‌برداری کامل می‌تواند از خروج سالانه میلیون‌ها دلار ارز از کشور جلوگیری کرده و به این لحاظ نیز از مهم‌ترین واحدهای صنعتی کشور محسوب می‌شود و این در حالیست که همچنان وضعیت آن در میان وعده‌های مسئولان در هاله‌ای از ابهام است.
اگر اعتبار تخصیص پیدا کند طرح در آینده نزدیک افتتاح می‌شود!
حالا «حسین گودرزی» نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شوری اسلامی در اظهار نظری جدید اعلام کرده که این طرح صنعتی در آینده‌ای نزدیک به بهره برداری می‌رسد.

وی، گفت: وقفه‌ای در احداث شرکت فولاد ازنا ای جاده شده بود که با تلاش‌های انجام شده در دی ماه سال گذشته عملیات ساخت آن شروع شد.
نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، افزود: هفته جاری جلسه‌ای برای تکمیل شرکت فولاد ازنا خواهیم داشت و به دنبال این هستیم تا مشارکت کنندگان پای کار بیایند.
گودرزی، گفت: این طرح در ضمن حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و اگر اعتبار لازم تخصیص پیدا کند در آینده‌ای نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.
فولاد ازنا، پروژه راهبردی لرستان
سیروس ابراهیمی معاون اقتصادی استاندار لرستان پیش از این با اشاره به دیدار با دادستان تهران در راستای پیگیری مشکلات قضائی واحدهای تولیدی لرستان اظهار داشت: در این دیدار مشکلات شرکت‌های فولاد ازنا در دادگستری تهران مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به تاکید بر اهمیت راه‌اندازی مجدد شرکت فولاد ازنا به عنوان یک پروژه راهبردی در لرستان در این دیدار گفت: در این دیدار بر لزوم مساعدت برای رفع مشکلات این پروژه تاکید شد.
معاون استاندار لرستان تصریح کرد: در این دیدار دادستان تهران، پس از بررسی وضعیت واحدهای تولیدی مطرح شده، در رابطه با رفع مشکلات آنها قول همکاری داد.

منبع : مهر نیوز