اردوغان راهی مقر ناتو در بروکسل شد

به گزارش سردبیر پرس به نقل از دِیلی صباح، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه عصر امروز یکشنبه برای شرکت در اجلاس سران ناتو عازم بروکسل پایتخت بلژیک شد. بر اساس اعلام این رسانه، از موضوعات اصلی مورد بحث سران ناتو در نشست فرداد دوشنبه، گفتگو پیرامون تهدیدات و چالش‌های ادعایی آنها و نیز موضوع […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از دِیلی صباح، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه عصر امروز یکشنبه برای شرکت در اجلاس سران ناتو عازم بروکسل پایتخت بلژیک شد.
بر اساس اعلام این رسانه، از موضوعات اصلی مورد بحث سران ناتو در نشست فرداد دوشنبه، گفتگو پیرامون تهدیدات و چالش‌های ادعایی آنها و نیز موضوع خروج اشغالگران این سازمان از افغانستان است.
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه ساعاتی پیش در سخنانی ادعا کرد: پس از خروج (آمریکا از افغانستان)، ترکیه تنها کشور قابل اعتماد برای مدیریت مناسب روند موجود است! (در اجلاس ناتو) بار دیگر بر اهمیتی که برای همپیمانی با متحدان خود قائلیم، تأکید خواهیم کرد. در یک نشست بسیار مهم که نقشه راه ناتو طی ۱۰ سال آینده یعنی ناتو ۲۰۳۰ در آن مشخص خواهد شد، شرکت خواهیم کردیم. ما در کنار مرزهای خود از مرزهای ناتو نیز محافظت می‌کنیم. زمینه‌های گفتگو با بایدن بسیار گسترده است. در حالی که ترکیه به تعهدات خود در قبال پروژه اف -۳۵ عمل کرد، متاسفانه آمریکا تعهدات خود در این مورد را زیر پا گذاشته است. این نخستین دیدار من و بایدن پس از انتخاب وی به ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود و طی آن روابط ترکیه و ایالات متحده مورد گفتگو قرار خواهد گرفت. (در خصوص دیدار با بایدن) روز ۲۴ آوریل، متاسفانه شاهد یک رویکرد بسیار منفی بودیم. این رویکرد به شدت ما را متاسف کرد. مطرح نکردن این مساله غیرممکن است. موضوعات زیادی در خصوص صنعت دفاعی (با آمریکا) روی میز مانده است. مهمترین آنها نیز مسئله جنگنده‌های F-۳۵ است. تنها خواسته و انتظار ما این است که از آمریکا رویکردی را مشاهده کنیم که موجب تقویت وحدت و همبستگی در ناتو شود. امیدوارم در دیدار با بایدن گام‌هایی برداشته شود که به فراموش شدن (تصمیم دولت این کشور) در روز ۲۴ آوریل بینجامد.
آمریکا مدعی است که برخورداری ترکیه از سامانه ضدموشک روسی اس- ۴۰۰، به تضعیف دیوار دفاعی ناتو منجر خواهد شد و حتی تهدید کرده که تحریم‌هایی را علیه آنکارا اعمال خواهد کرد.
این در حالی است که آمریکا در فرودین امسال نیز از تحریم ریاست صنایع دفاعی ترکیه به همراه ۴ مقام بلندپایه آن خبر داد. بهانه وضع این تحریم‌ها، همکاری نظامی-اطلاعاتی چشمگیر ترکیه با روسیه ادعا شده است.

منبع : مهر نیوز