از دستگیری سارقان پنجره رو تا سود هنگفت مالخران

سردبیر پرس، گروه جامعه؛ متأسفانه در طول سال‌های اخیر، تعداد بسیار زیادی از موارد سرقت یا دزدی از طریق منازل و خانه‌های افراد صورت می‌گیرد و به دلیل اینکه برخی افراد کالاهای قیمتی و وجوه نقدی را داخل منازل خود نگهداری می‌کنند و شرایط حفاظتی کاملی برای منازل خود فراهم نکرده‌اند، سرقت از منزل توسط […]

سردبیر پرس، گروه جامعه؛ متأسفانه در طول سال‌های اخیر، تعداد بسیار زیادی از موارد سرقت یا دزدی از طریق منازل و خانه‌های افراد صورت می‌گیرد و به دلیل اینکه برخی افراد کالاهای قیمتی و وجوه نقدی را داخل منازل خود نگهداری می‌کنند و شرایط حفاظتی کاملی برای منازل خود فراهم نکرده‌اند، سرقت از منزل توسط سارقان کاری آسان شده است.
هنگامی که فردی مورد سرقت واقع می‌شود. ابتدا به ذهن می‌آید که پول یا مال از دست داده است ولی آسیب‌های روانی و تأثیرات آن شاید بسیار سخت‌تر است حالا اگر سرقت منزل باشد آسیب روحی و روانی آن بسیار بیشتر است چون فرد دائم در منزل و جایی که سرقت انجام شده است و استرس می‌گیرد که شاید دوباره از همان جا سارقی وارد شود.

آسیب روحی بیشتر از آسیب مالی
۲۱ تیرماه امسال ساعت ۹ شب به منزل پدرم رفتم و ۱ ساعت بعد همسایه‌ها تماس گرفتند که منزلتان را دزد زده، سریع برگشتم خانه و دیدم همه جای خانه کاملاً آشفته و بهم ریخته بود رفتم سراغ گاو صندوق که دیدم گاوصندوقی وجود ندارد.
منزل ما در خیابان مطهری در طبقه اول بود این سارقان از طریق پنجره توانسته بودند وارد شوند با اینکه حفاظ هم داشت آن را شکسته و وارد شده بودند.
تمام دارایی و مدارک داخل گاو صندوق بود از سند ماشین و خانه تا پول و طلا و سکه علاوه بر این سارقان خسارت‌هایی هم به منزل وارد کرده بودند.
با تمام اینها خسارت و ضررهای مالی که وارد کردند آسیب روحی روانی است که به همسرم و پسرم وارد شده به خصوص پسرم چون از پنجره اتاق او وارد شده بودند.
اینها اظهارات مالباخته‌ای بود که امروز در مقابل سارقان منزل خود در جمع خبرنگاران از شب واقعه سخن می‌گفت.
مالباخته دیگری می‌گفت: ۲۷ خرداد امسال به همراه همسرم به مسافرت رفته بودیم و پسرم که مانده بود خانه آن شب به پارک رفته بود که در هنگام بازگشت به منزل با خانه‌ای آشفته و بهم ریخته مواجه شد حدود ساعت ۱۰ شب بود که با من تماس گرفت و ما سریع از فیروزکوه خودمان را به خانه رساندیم.
این فرد ادامه داد: مواقعی که کسی از اعضای خانواده در خانه باشد کلید گاو صندوق را در خانه می‌گذارم و به همراه خود نمیبرم این بار هم به دلیل اینکه پسرم در خانه مانده بود کلید در منزل بود و وقتی سارقان وارد شده بودند تمام خانه را از آشپزخانه تا اتاق‌ها را به هم ریخته و کلید گاو صندوق را پیدا کرده بودند که ۳ میلیارد طلا داخل گاو صندوق را به سرقت برده بودند.

ما گرفتار می‌شویم و مالخران سود می‌برند
دستگیری ۸ باند سارقان منزل به اصطلاح پنجره رو که از طریق پنجره و بالکن در کسری از ثانیه وارد می‌شوند؛ در مقابل دیدگان خبرنگاران گفتند: بیشتر در مناطق شمال تهران و از طریق پنجره و بالکن به خانه‌های طبقه اول وارد می‌شدیم که معمولاً آخر شب یا غروب می‌دیدیم که خانه تاریک و چراغ‌ها خاموش است و مطمئن می‌شدیم که خانه خالی است.
در میان اعضای این باند بودند سارقانی که سابقه زندان هم داشتند و بعد طی مراحل قضائی و حتی تحمل زندان آزاد شده و دوباره اقدام به سرقت کرده بودند.
این افراد در مواجهه با خبرنگاران گفتند که معمولاً سرقت‌های منزل به صورت باندی انجام می‌شود یک نفر راننده و ۲ نفر سارق که وارد منازل می‌شوند.
برخی از سارقان تخصص‌شان باز کردن گاو صندوق بود. به گفته یکی از سارقان اگر می‌توانستند در گاوصندوق را باز کنند که اموال را برمی‌داشتند ولی اگر موفق به بازگشایی در نمی‌شدند گاوصندوق را به صورت کامل می‌بردند.
اما بعضی از سارقان اموال و لوازم منزل مانند فرش‌ها را به سرقت می‌بردند و آنها را به مالخران می‌فروشند که به گفته خودشان آنها گرفتار می‌شوند و مالخران سود می‌برند.
در این میان مسئولان پلیس همواره به به شهروندان توصیه کرده اند که اموال و اشیا قیمتی را در منزل نگهداری نکنند.
به گفته مسئولان پلیس آگاهی با خرید گاو صندوق نه تنها امنیت خانه افزوده نمی‌شود بلکه به سارقان هم کمک می‌کنند تا جای دقیق اموال را شناسایی کنند.

منبع : مهر نیوز