استان سمنان لباس قدر پوشید/ احیا در سوگ مولا علی(ع)

سردبیر پرس – گروه استان‌ها: احیای لیالی قدر و شب شهادت مولا علی (ع) همزمان با شامگاه دوشنبه رنگ و بوی دیگری برای مردم استان سمنان داشت که با سال‌های قبل کمی متفاوت بود. امسال هم مانند سال قبل آئین احیا و شب زنده داری به دلیل شیوع ویروس کرونا با رعایت مسائل بهداشتی همراه […]

سردبیر پرس – گروه استان‌ها: احیای لیالی قدر و شب شهادت مولا علی (ع) همزمان با شامگاه دوشنبه رنگ و بوی دیگری برای مردم استان سمنان داشت که با سال‌های قبل کمی متفاوت بود. امسال هم مانند سال قبل آئین احیا و شب زنده داری به دلیل شیوع ویروس کرونا با رعایت مسائل بهداشتی همراه بود اما دیگر تفاوت احیای شب بیست و یکم ماه رمضان نسبت به دیگر سال‌ها، بارش شدید باران بود که آسمان را شبیه دل‌های مردم دیار قومس کرد.
بارش شدید و سرمای هوا اما نتوانست جلوی عاشقی مردم متدین و علوی استان سمنان را بگیرد و مردم با شوری خاص آئین شب شهادت مولایشان را در هیئت‌ها و مساجد با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و در منازل خودشان با استفاده از فضای مجازی و رسانه‌ها، برگزار کردند.
تمکین در سایه عشق به مولا
امشب بسیاری از هیئت‌ها که به رسم تمکین همیشگی شأن از قانون، مردم را با رعایت فاصله گذاری اجتماعی میزبانی می‌کردند، با استقرار اهدای ماسک، فاصله گذاری به استقبال این شب خاص رفتند و برخی دیگر هم که شرایط حضور در اجتماعات کنترل شده و محدود را نداشتند در منازل و با همراهی اعضای خانواده‌هایشان در سوگ مولا نشستند.
از سوی دیگر این شب‌ها مراکز انتقال خون استان سمنان نیز مملو از جمعیت عاشقان است. مردمی که نذر خون را به برکت فرق شکافته مولایشان، برگزیده‌اند تا قطره‌ای از عشق به مولایشان را نثار همنوع گرفتار و بیمارشان نمایند و صیغلی هم به جان خسته شأن بدهند.
علی عرب عامری یکی از افرادی که برای اهدای خون به مرکز انتقال خون مراجعه کرده در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس، می‌گوید: چهار سال است که نذر خون دارم آن هم در لیالی قدر و حتی کرونا هم نمی‌تواند جلوی نذر مرا بگیرد زیرا از مولا چیزی خواسته‌ام که نزد خداوند برایم شفاعت کند و بعد از به دست آوردنش قصد دارم ۱۴ بار به نیت ۱۴ معصوم خون اهدا کنم که تا کنون خداوند توان داده و پنجمین بار را انجام داده‌ام.
وی با بیان اینکه در بین نذورات نذر خون را انتخاب کردم زیرا خط خون، در واقع در مکتب و مذهب ما بسیار مقدس است از سوی دیگر امام علی (ع) در محراب خون داد و امام حسین (ع) در میدان؛ ما هم باید اهل محراب باشیم و هم میدان؛ مثل شهیدان اسلام از آغاز تا کنون و لذا خون برای ما امری مقدس است از طرف دیگر این نذر را انتخاب کردم زیرا جنبه حیات بخشی و زندگی بخشی را نیز دارد.

بهزین نذر زندگی بخشی است
عرب عامری می‌افزاید: بسته‌های ارزاق معمولاً بسیار در بین مردم توزیع می‌شود و کسانی هستند که به نیازمندان کمک کنند اما مقوله خون، بحثی جداگانه است زیرا هیچ نهادی به جز مردم آن را تأمین نمی‌کند و ماده‌ای هم نیست که بتوان آن را ساخت در نتیجه اهدای آن یکی از بهترین نذورات به خصوص در شب‌های احیا است که انسان را سبک می‌کند.
مرتضی ولیان یکی دیگر از کسانی که هم در زمینه مواسات و هم در زمینه نذر خون فعالیت دارد نیز با بیان اینکه امروز بهترین روزها و شب‌ها برای راز و نیاز، خواستن و نذر کردن است، می‌گوید: این شب‌ها در واقع زمان استجابت است زمان خواندن و زمان خوانده شدن و لذا ما امروز نیاز به گوشه چشمی داریم که شاید با این نذورات بتوانیم قدری از آن را به سمت خودمان داشته باشیم.
وی با بیان اینکه امسال کرونا سبب شد تا نیاز به خون در استان سمنان بیشتر شود، گفت: از سوی دیگر شاهد هستیم که هیئت‌ها مانند سنوات قبل نمی‌توانند پذیرای خیل عظیم مردم باشند در نتیجه باید به ابتکارات به درد بخور اما انفرادی تری دست زد که اهدای خون برای اهدای زندگی به بیماران یکی از آنها است.
کمک‌های مردمی به دست نیازمندان رسید
امسال اما بازار کمک‌های مردمی و مواسات هم گرم بود و بسته‌های ارزاق و معیشت علی رغم باران بسیار شدید به رسم و سیره مولا علی (ع) به دست نیازمندان رسید. طرح‌های محله محوری و محله همدل از روزهای ابتدای ماه رمضان با گردآوری کمک‌های مردمی از طریق خیران، بسیج، مساجد، سپاه و… سعی در شناسایی نیازمندان داشتند و امروز وقتش بود که این بسته‌ها با تمام مشقت‌هایش به دست نیازمندان برسد.
توزیع ۳۱ هزار بسته اقلام و یک میلیون پرس غذای گرم توسط نهادهایی مانند کمیته امداد و قرارگاه سازندگی در قالب قرارگاه شهید سلیمانی و مواسات و همدلی تنها گوشه‌ای از عزم همدلانه مردم استان سمنان در شب شهادت مولایشان بود که خود، پایه گذار مواسات محسوب می‌شد. مولایی که در مقابل درب خانه فقرا اقلام خوراکی مورد نیازشان را شبانه و در عین گم نامی قرار می‌داد تا امروز چراغ راهی برای مواسات‌های کوچک مردم استان در مقابل دریای معرفی علوی باشد.

طرح محله همدل برگزار شد
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان سمنان درباره آئین شب‌های قدر و با بیان اینکه طرح محله همدل تدوین و به خوبی در استان اجرایی می‌شود، گفت: محور همدلی مردم برای حل یک یا چند مسئله فرهنگی امام جماعت و مسجد محل است در واقع مردم دست به دست هم می‌دهند یک مسئله را مطرح و آن را در این ماه مبارک و شب‌های قدر حل می‌کنند که می‌تواند جهیزیه یک دختر باشد، بدهکاری یک زندانی باشد و یا ده‌ها موضوع دیگر.
حجت الاسلام عبدالهی با بیان اینکه این طرح تمرین رزمایش همدلی و همیاری حول حل مسئله است، تاکید کرد: به همه ائمه جماعات تأکید شده که بدون استثنا رعایت قانون، وظیفه شرعی همه ما است و ابلاغ‌های ستاد کرونا باید اجرا شود همچنین اعلام‌شده که محله همدل را باید حول حل مسئله و در وهله نخست، کنترل ویروس کرونا و رفع آسیب‌های این ویروس به لحاظ فرهنگی، اجتماعی، روان‌شناختی، اقتصادی و… قرار دهند که خوشبختانه گزارش‌ها واصله نشان از کوچک‌ترین مشکل در این زمینه ندارد.
در روایتی از امام باقر (ع) آمده است هر کس شب قدر را احیا دارد، گناهان او آمرزیده می‌شود، هر چند که بسیار باشد و این یعنی مردم متدین و خداجوی استان سمنان برای شب قدر اهمیت خاصی قائل هستند. فاصله گذاری اجتماعی در مساجد به خوبی رعایت شده و مردم به خوبی در مراسم شرکت کرده‌اند.