استفاده از منابع مالی چینی برای ساخت سد بختیاری

«سید حسن رضوی» روز شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی سردبیر پرس افزود: تلاش می‌شود با کمک این منابع مالی سد بختیاری ظرف مدت هفت سال ساخته و به بهره برداری برسد. به گزارش سردبیر پرس، ۲۲ آذرماه سال ۱۳۹۸ مدیرعامل وقت مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران درباره سد بختیاری گفته […]

«سید حسن رضوی» روز شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی سردبیر پرس افزود: تلاش می‌شود با کمک این منابع مالی سد بختیاری ظرف مدت هفت سال ساخته و به بهره برداری برسد.
به گزارش سردبیر پرس، ۲۲ آذرماه سال ۱۳۹۸ مدیرعامل وقت مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران درباره سد بختیاری گفته بود: مطالعات ساخت سد بختیار به پایان رسیده و کار ساخت آن با تامین منابع مالی آغاز خواهد شد.
سد بختیاری هم می‌تواند به تامین آب مورد نیاز منطقه و هم به پیشگیری از سیلاب‌ها کمک کند.
سد بختیاری بر روی رودخانه دز و در شاخه بختیاری از سرشاخه های دز قرار می گیرد؛ این سد در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد در استان لرستان واقع شده است.
ساختگاه سد بختیاری به فاصله مستقیم حدود ۵۰ کیلومتری بالادست سد دز و پنج کیلومتر بالادست تقاطع رودخانه‌های سزار – بختیاری قرار گرفته که مسیر راه آهن نیز از این حوضه آبریز عبور می کند.
مدیر عامل سابق  از گران بودن روند سدسازی و نیاز داشتن به منابع مالی فراوان خبر داده و گفته بود: باید برای تامین این منابع ساز و کارهای مناسب پیش‌بینی شود.
اکنون مدیرعامل جدید این شرکت درباره تامین منابع مالی لازم برای ساخت سد بختیاری می گوید: همه اقدام‌های فاینانس سد بختیاری انجام شده است.
«سیدحسن رضوی» خاطرنشان کرد: این سد در حقیقت پشتوانه سد دز در ذفول است که برای مردم دو استان لرستان و خوزستان اتفاق‌های خوبی به همراه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه ساخت این سد حدود ۲ میلیارد یورو هزینه دارد، گفت: امیدواریم در قالب توافق جدید ایران و چین بتوانیم از ظرفیت مالی که چین در اختیار ایران قرار می‌دهداستفاده کرده و این سد ظرف مدت هفت سال ساخته شود.
به گزارش سردبیر پرس،  با توجه به آورد سالانه رودخانه دز و نیز محدود بودن ظرفیت مخزن سد دز و ضرورت بهبود مدیریت منابع آب این حوضه، طرح ساخت سد بختیاری از سال ۱۳۷۵در دستور کار قرار گرفته است. این سد به دلیل تبادل آبی که با کرخه خواهد داشت تاثیر زیادی بر هورالعظیم دارد زیرا آب کرخه دیگر برای مصارف پایین دست استفاده نشده و به صورت تنظیم شده به سمت هورالعظیم و هورالهویزه خواهد رفت.بدین ترتیب با ارسال آب کرخه به سمت این دو هور می توان از بروز ریزگرد ها که چندسالی است بلای جان خوزستانی ها شده است جلوگیری کرد.