اسلامی سازی علوم انسانی برای جهت دهی دینی به علوم انسانی است

به گزارش پایگاه خبری سردبیر، جلسه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست غلامعلی حداد عادل در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد. این جلسه به بررسی سرفصل درسی و برنامه آموزشی رشته “روان‌شناسی اسلامی” در مقطع کارشناسی ارشد اختصاص داشت. حداد عادل گفت: اسلامی سازی علوم انسانی به معنای […]

به گزارش پایگاه خبری سردبیر، جلسه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست غلامعلی حداد عادل در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد. این جلسه به بررسی سرفصل درسی و برنامه آموزشی رشته “روان‌شناسی اسلامی” در مقطع کارشناسی ارشد اختصاص داشت.
حداد عادل گفت: اسلامی سازی علوم انسانی به معنای خالی کردن علوم انسانی از دستاوردهای سایر مکاتب علمی نیست، بلکه می خواهد به علوم انسانی جهت دینی دهد.
وی افزود: ارتباط روان‌شناسی و دین یک ارتباط مستحکم است و رشته روان‌شناسی از همان ابتدای طرح موضوع اسلامی سازی علوم انسانی مدنظر بوده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بنابراین می‌توان گفت روان‌شناسی اسلامی دارای یک سابقه علمی و پژوهشی قابل توجه است.
حداد عادل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تفاوت‌های روان‌شناسی اسلامی و روان‌شناسی در سایر مکاتب گفت: با توجه به نگاه معارف اسلامی به روح  ونَفس می‌توان گفت این تفاوت مبنای اصلی نگاه متفاوت ما به روان‌شناسی است.
وی افزود: موضوع علم النَفس و بحث در مورد این عنصر مهم وجود انسان و ارتباط آن با سایر مقولات شخصیت بشر از مباحثی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.