افتتاح ۱۸ پتروشیمی بزرگ تا پایان دولت/ «پمپئو» مشغول دیوارکشی است

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (دوشنبه) در سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: بسیار خوشحالم که در این ایام بسیار فرخنده و ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و فضای آمادگی مردم برای حضور پای صندوق آرا، امروز شاهد این […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (دوشنبه) در سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: بسیار خوشحالم که در این ایام بسیار فرخنده و ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و فضای آمادگی مردم برای حضور پای صندوق آرا، امروز شاهد این جشنواره مهم علمی هستیم.

وی افزود: برای ما افتخار است که در جامعه بشری امروز عالمان، اندیشمندان و فرهیختگان، مسیر علم و دانش را پیش می‌برند. همه ارزش انسان این است که در نقطه‌ای که قرار گرفته حرکت و تلاش و شرایط نو را به نسل بعد واگذار می‌کند. آنچه گذشتگان برای ما انجام دادند حاصل هزاران سال و قرن‌ها تلاش در طول تاریخ بشر بوده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آنچه امروز به عنوان علم، دانش، علوم پایه و علوم مختلف در بخش‌های مختلف شاهد آن هستیم حاصل تلاش و کوشش قرن‌ها و سالیان متمادی از سوی اندیشمندان و دانشمندان است.

روحانی با بیان اینکه در واقع در هر نسلی ما چند آجر را روی این بنای رفیع می‌گذاریم و نسل‌های بعد اقدامات جدید را انجام می‌دهند، اظهار داشت: برای ما افتخار است که دانشمندان امروز جامعه ایران و جامعه بشری در تلاش هستند و عزیزانی هم که امروز برنده شدند افتخار آفریدند چرا که توانستند در مسیر علم و دانش گامی فراتر بگذارند.

وی تاکید کرد: برای آنکه بتوانیم در جامعه‌ای در مسیر رشد علمی قرار بگیریم تا شاید بتوانیم تغییر کنیم باید اخلاق و معنویت را داخل دانش بگذاریم، همه چیز از علم و دانش سرچشمه می‌گیرد. این علم و دانش است که رفاه ما را می‌آفریند و زندگی و سبک زندگی ما را تغییر می‌دهد.

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر بخواهیم این جو را به وجود بیاوریم تا جوانان ما مشتاق علم، دانش، پژوهش و فعالیت در فناوری‌های نو شوند باید فضا را فضای مناسبی قرار دهیم یعنی «اکوسیستم» و زیست بوم لازم را به وجود آوریم. پیامبر اسلام همین کار را انجام داد. وقتی ایشان مبعوث به رسالت شد علم، خواندن و نوشتن اساساً امتیاز نبود و هیچ کس را با علم تجلیل نمی‌کردند و نمی‌گفتند این آقا عالم است و کتاب‌های فراوان خوانده و در فلان دانش تخصص دارد.

روحانی با تاکید بر اینکه اگر افتخاری بود اول به قبیله، خون، نژاد و بعد به شمشیر زنی و فتوحات جنگی بود، خاطرنشان کرد: خواندن، نوشتن، علم، دانش و مکتبِ تعلیمی و مدرسه‌ای وجود نداشت و بالعکس بعضی‌ها علم و دانش را جز خدمات رده پایین می‌دانستند. رئیس طایفه برای اینکه متنی بنویسد فردی را می‌آورد که به عنوان مستخدم برای او کتابی بنویسد و برای خود ننگ و عار می‌دانست که بنویسد.

وی با بیان اینکه نخواندن و ننوشتن را افتخار می‌دانستند، تاکید کرد: خداوند علم، دانش و خواندن و نوشتن را جز اولین آیات قرار می‌دهد و قرآن مجید با آن شروع می‌شود. لذا در جامعه پیامبر (ص)، در مسجد یاد دادن و یاد گرفتن برتر از نماز شد. ما فکر می‌کنیم در مسجد بالاترین کار نماز است. البته مسجد را برای به پاداری نماز و سجده درست می‌کنند اما روایات ما می‌گوید فراگرفتن علم، دانش و تعلیم دادن افراد گاهی از سال‌ها عبادت بالاتر است.

رئیس جمهور با اشاره به روایتی از پیامبر (ص) گفت: پیامبر به ابوذر می‌گوید یک ساعت در علم و دانش، فهمیدن و فهماندن قرار گرفتن از سال‌ها عبادت برتر و بالاتر است. پس در همان مسجدی که نماز می‌خواندند، می‌آموختند و یاد هم می‌دادند. مسجد، مدرسه و محل تعلیم و تربیت هم بود. گرچه محل مشورت‌های اجتماعی و ساماندهی مسائل اجتماعی و سیاسی هم بود. پیامبر (ص) این فضا را به وجود آورد.

روحانی بیان کرد: جامعه عربی که نه دنبال علم و نه دنبال دانش بود و نه علم و دانش ارزشی داشت بزرگترین کار این شد که مردم بروند یاد بگیرند، بیاموزند و تجربه کنند.

اسلام برای علم مرز نمی‌شناسد

وی تصریح کرد: اینکه اسلام برای علم مرز نشناخت بسیار مهم است. مسئله قومیت آنقدر مهم بود که اگر به یک عرب می‌گفتند برو چیزی بیاموز اصلاً زیر بار نمی‌رفت. خدا می‌گوید اگر قرآن به زبان عربی نبود جامعه آن‌روز به هیچ عنوان ایمان نمی‌آوردند. حالا در همین جامعه که این مسئله آنقدر مهم است پیامبر (ص) می‌گوید هر کجای دنیا هست علم بیاموزید.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در جامعه ایران و بعد از انقلاب یکی از افتخارات ما آمار علم و دانش است، تاکید کرد: اگر با ۴۱ سال پیش مقایسه کنیم می‌بینیم پیشرفت جامعه ما از نظر تعداد دانش آموز، مراکز فناوری، پردیس‌ها و پارک‌های علم و فناوری مدام در حال سرعت یافتن است. ما مشاهده می‌کنیم ایران در مسیر رشد، علم و دانش حرکت قابل قبولی پیدا کرده است.

روحانی ادامه داد: همه آمار و ارقام نشان می‌دهد وضع ما امسال از چند سال پیش بهتراست. اخیراً وزیر علوم آماری در اوایل بهمن ماه ارائه داده بود. بخشی را می‌خوانم که بدانید در آمار، ارقام و واقعیت حرکت ما در مسیر پیشرفت و تعالی است.

شاخص جهانی کشور در نوآوری ۵۹ پله ارتقا پیدا کرده است

وی با اشاره به اینکه شاخص جهانی کشور در نوآوری از آغاز دولت یازدهم یعنی سال ۹۲، از ۱۲۰ به رتبه ۶۵ در پایان سال ۹۷ رسید و این نشان می‌دهد ارتقا پیدا کرده ایم، گفت: این روند تداوم دارد به گونه‌ای که در سال ۹۸ به رتبه ۶۱ رسیده ایم یعنی ارتقای ۵۹ پله؛ این یک آمار افتخار آفرین برای ما است.

رئیس جمهور تصریح کرد: البته اگر شرایط تحریم نبود ما بی تردید شرایط بهتری داشتیم اما در شرایط فشار و تحریم هم راه را گم نکردیم و مسیر را درست پیموده ایم.

روحانی گفت: اینکه توانسته ایم در طول این چهل سال ۵۹ پله در نوآوری ارتقا پیدا کنیم معنای آن این است که مسیر انقلاب، مردم و دانش پژوهان مسیر درست و صحیحی بوده است.

وی با بیان اینکه پیشرفت‌های کشور نشان می‌دهد مسیر پژوهش و پژوهشگران درست بوده است، افزود: تعداد پارک‌های علم و فناوری در این مدت از ۳۶ در سال ۹۳ به ۴۳ در سال ۹۸ رسیده است.

رئیس جمهور ادامه داد: تعداد واحدهای علم و فناوری مستقر در پارک‌های علم و فناوری نیز از ۳ هزار در سال ۹۲ به ۷ هزار ۸۶۴ در سال ۹۷ رسیده است و بیش از هزار و ۶۲۵ واحد فناور به کسب رتبه دانش بنیان نائل شده اند. این آمار نشان می‌دهد مسیر، مسیر پیشرفت است و ما در حال حرکت به سمت جلو هستیم.

روحانی تصریح کرد: با وجود اینکه در این سال‌ها این همه سختی و فشار برای کشور ما وجود داشته، این پیشرفت‌ها و موفقیت‌ها افتخارآمیز است.

وی با اشاره به تحریم‌ها و مشکلاتی که حوزه علم و فناوری در این سال‌ها با آن روبرو بوده است، گفت: با وجود اینکه مسائل و مشکلات فراوانی برای دانشگاه‌ها و مراکز علمی و همچنین تهیه مواد اولیه وجود داشته و حتی برای دسترسی به برخی از سایت‌ها محدودیت داشته اند، اما حرکت و رشد قابل قبول است.

رئیس جمهور با اشاره به جایگاه علمی کشورمان در میان کشورهای مختلف، گفت: ایران در این مدت توانسته از رتبه ۲۱ به رتبه ۱۶ ارتقا پیدا کند. این نشان می‌دهد که حرکت ما یک حرکت سریع در رشد علم است. ما در رشد علمی جز اولین‌ها هستیم که نشان دهنده تحرک قابل قبول دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور است.

روحانی با اشاره به نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به او، گفت: در نامه وزیر صنعت آمده که ما در سال ۹۷ و ۹۸ مجموعاً یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از قطعاتی که قبلاً در بخش صنعت وارد می‌کردیم، امروز به خودکفایی رسیدیم و در داخل تولید می‌کنیم. این بسیار مهم است که ما ظرف دو سال بیش از یک میلیارد یورو واردات از خارج را در داخل تولید می‌کنیم.

وی تصریح کرد: وزیر سلامت ما اعلام می‌کند در یک سال گذشته ۵۰۰ میلیون دلار واردات دارویی و تجهیزات پزشکی کمتر شده و همین مقدار در داخل تولید می‌شود. اینها نشان می‌دهد ما این توانمندی را داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه اولین مسیر برای ادامه رشد و پیشرفت، امیدآفرینی در جامعه است، گفت: ما باید فضای مناسب در دانشگاه‌ها را ایجاد کنیم. اگر در دانشگاه‌ها فضا، فضای علم باشد و تنازع در آن وجود نداشته باشد موفقیت‌ها ادامه پیدا می‌کند.

روحانی افزود: دانشجویان را تقسیم نکنیم، زیرا علم و هنر را نمی‌شود دوقطبی کرد. من می‌ترسم کم کم ساندویچ فروشی هم دوقطبی شود. بقالی‌ها نیز دوقطبی شوند. لباس فروشی‌ها نیز دوقطبی شوند، یکی برای این جناح و دیگری برای آن جناح؛ هر کسی در این جناح است وارد این فروشگاه شود و آنکه که برای آن جناح است به فروشگاه دیگر برود.

وی با بیان اینکه من می‌ترسم میوه نیز تبدیل به دوقطبی شود، اظهار داشت: هر چیز را در جامعه دوقطبی نکنیم. چه خبر است؟ به چه سمت در حال حرکت هستیم؟ می‌خواهیم چه کار کنیم؟ قطب، حزب و جناح جای خودش را دارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: یک استاد خوب، استاد خوب است. حتی در زمانی که ما دانشجو بودیم، چون شور انقلاب آن سال‌ها زیاد شده بود، برخی از دانشجویان با برخی از اساتید خوب نبودند، زیرا برخی از اساتید با انقلاب موافق و برخی خیلی موافق نبودند.

روحانی با بیان اینکه من در آن زمان نیز با این حرف مخالف بودم، تاکید کرد: ما باید از دانش اساتید استفاده کنیم. از ابتدا که نمی آییم حرارت سنج گذاشته تا ببینیم تقوای او بالاست یا پایین. از ابتدا که نمی‌بینیم اصل و نسبش چیست که برای چه نژاد و طایفه‌ای است. او عالم و استاد است، باید از او بیاموزیم.

وی گفت: کلاس برای آموختن است. دانشگاه کار سیاسی هم باید انجام بدهد اما اصل نباید فراموش شود. دانشگاه برای علم و دانش درست شده است و گرنه یک کلوپ درست می‌کردیم و یا مرکزی به نام خانه احزاب درست می‌کردیم که دانشجویان آنجا بروند. دانشجویان در دانشگاه باید علم بیاموزند و یاد بگیرند و در عین حال در مسائل سیاسی نیز حضور داشته باشند و در انتخابات فعال باشند.

رئیس جمهور تاکید کرد: همیشه دانشگاهیان ما در ایام انتخابات از فعال‌ترین اقشار بوده اند و حضورشان در مسائل سیاسی و انتخابات بسیار خوب است اما یادمان نرود که ما دنبال علم رفته ایم و علم و دانش را نباید تقسیم کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: من یک زمانی گفتم که فیزیک و شیمی اسلامی و غیراسلامی نداریم که برخی نوشتند داریم. خُب شاید این چیزها را یاد نگرفته ایم که چطور می‌شود دو به علاوه دو در جناح راست، چهار شود و در جناح چپ، ۶ شود. دو به علاوه دو چهار می‌شود برای هر جناحی که باشد. علم، علم است، در هر جناحی می‌خواهد باشد.

وی گفت: ما از خوارزمی دین و مذهبش را نمی‌پرسیم که شیعه بوده است یا سنی. درباره سعدی نیز نمی‌پرسیم که شیعه بوده است یا سنی یا حافظ چه مذهبی داشته است، چه فرقی می‌کند، آنچه مهم است، این است که از علم و دانش این بزرگمردان در تاریخ استفاده کنیم.

رئیس جمهور با تاکید براینکه فضا را یک مقدار آرام و مناسب کنیم و از دوقطبی کردن فضا در همه موضوعات فاصله بگیریم، اظهار داشت: بگذاریم در علم و دانش پیشرفت کنیم. ما باید به آینده امیدوار باشیم. اینکه تحریم و فشارها نتوانسته است ما را بشکند و مسیر ما را عوض کند، یک افتخار بزرگ برای ماست.

روحانی اظهار داشت: خدا شاهد است که در یکسال و خورده ای اخیر، کمتر رهبری در دنیا بوده که مرا دیده و از ایستادگی و تاب آوری ایرانیان تقدیر نکرده باشد. همه رهبران دنیا و همین دولتمردان غربی برایشان جای شگفتی است که یک ملت عظیم در برابر این میزان فشار مقاومت کرده و پیشرفت می‌کند. در فناوری‌های نو پیشرفت ما قابل ملاحظه است.

وی تاکید کرد: خود متخصصان اتمی آژانس که برای بازدید می آیند، در همین مدت اخیر که به کاهش تعهدات برجامی دست زده ایم، متحیر هستند که چگونه چند نوع سانتریفیوژ جدید را در همین یکسال و خورده ای ساخته‌ایم. من گزارش آژانس را می‌خوانم که خود آنها از این پیشرفت حیرت زده هستند.

رئیس جمهور گفت: خداوند به ما ایرانیان فرهنگ بالا داده که باعث افتخار ما است، همچنین تاریخ بلندی کشور ما دارد. ما بیش از افتخار به جغرافیا، به تاریخ خود می‌بالیم.

دموکراسی و پارلمان را ما در منطقه پایه گذاری کردیم

روحانی با بیان اینکه ما تاریخ، اندیشمندان و استعدادهای بالایی داریم، اظهار داشت: ما در منطقه، دموکراسی را در زمان مشروطیت پایه ریزی کردیم. قبل از ایجاد پارلمان در خاورمیانه، ما بودیم که مجلس و دموکراسی را ایجاد کردیم. ما ملت بزرگ و اندیشمندی هستیم.

وی افزود: ما نخوت و غرور نداریم و علم خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهیم و از علم دیگران هم استفاده می‌کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در چند ماه اخیر به دو الی سه مرکز رفتم که بسیار جالب توجه بود، خاطرنشان کرد: در مرکزی رفتم که کامیون می‌ساختند و اخیراً با نام جدید ایرانی آن را تکمیل کردند که از اول تا آخر آن ایرانی است. این جای افتخار دارد که در شرایط تحریم و فشار روی پای خودمان ایستاده و ماشین سنگین تولید می‌کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه در جنوب کشور مرکزی برای ساخت توربوفن را بازدید کردیم که نیاز کشور را برطرف می‌کند، تاکید کرد: من از وزیر نفت که در این زمینه وسواس دارد پرسیدم که این محصولات با همتایان خارجی تفاوتی دارد؟ وی گفت که «نه» و با تولید این محصولات نیاز ما برطرف شده‌است.

افتتاح ۱۸ پتروشیمی بزرگ تا پایان دولت

وی اعلام کرد: ما تا پایان دولت ۱۸ پتروشیمی بزرگ جدید افتتاح می‌کنیم که این کار به همت متخصصان انجام می‌گیرد. جز یک قسمت‌های کم، بقیه تأسیسات به دست دانشمندان و متخصصان ما ساخته می‌شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما در زمینه بیوتکنولوژی و هوافضا کارهای خوبی کردیم. ما در تولید اکثریت داروها روی پای خود ایستاده ایم. در بحث فضایی در دولت قبل در ارتفاع ۲۵۰ کیلومتر کار کردیم و در این زمینه مشکل نداریم و امروز بالای ۵۰۰ کیلومتر کار می‌کنیم که موفق هم هستیم؛ مشکلاتی هست که آنها برطرف خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه یکی از راه‌های تشویق دانشمندان ما همین جشنواره‌ها است، افزود: راه‌های مختلفی برای تشویق دانشجویان برای حرکت به سوی فناوری وجود دارد. همین پارک‌های علم و فناوری محیط‌های خوبی برای گسترش علم ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: افتتاح کارخانه‌های نوآوری بسیار خوب و قدم نوینی بوده است که امیدواریم در همه استان‌ها افتتاح شود. شرکت‌های دانش بنیان و شتاب دهنده‌ها هم خوب هستند که به این مسیر سرعت می‌بخشند.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: ما در آغاز این دولت ۱۱ شرکت دانش بنیان داشتیم که در حال حاضر به ۱۶۲۵ شرکت دانش بنیان رسیدیم. این نشانه پیشرفت است و ما در مسیر رشد و توسعه هستیم.

افتخارات کشور را دو قطبی نکنیم

روحانی افزود: دولت ما محاصره است. بخشی از این محاصره از سوی آمریکا است و بخشی دیگر تبلیغاتی و از سوی داخل است که واقعیت‌ها و پیشرفت‌ها را به دلایل سیاسی و جناحی نمی‌گویند. نباید افتخارات کشور را دو قطبی کنیم.

وی با تاکید براینکه سردار سلیمانی افتخار ما است و نباید جناحی شود، گفت: خود سردار سلیمانی جناحی نبود و با همه خوب بود و تفکرش جناحی نبود.

رئیس جمهور با بیان اینکه معنی ندارد که افتخارات ملی خود را تقسیم کنیم، افزود: این برش ناصحیحی است که ایجاد می‌کنیم. نمی‌شود درختی که میوه می‌دهد را با «اره» دو قسمت کرد، چرا که خشک می‌شود و دیگر میوه نمی‌دهد.

روحانی تاکید کرد: حزب بازی برای محیط و دوران خاصی است. دعوا می‌کنیم و در انتخابات یکی برنده می‌شود و بعد از آن باید این کار را تعطیل کنیم. مردم این موضوعات را از ما نمی‌خواهند. مردم از ما پیشرفت کشور، زندگی راحت، رفاه، معنویت، آزادی در جامعه، استقلال به معنی واقعی کلمه و تعامل با جهان را می‌خواهند.

«پمپئو» مشغول دیوار کشی است

وی با اشاره به اینکه برخی می‌گویند که تعامل نمی‌خواهیم و دور کشور دیوار بکشیم، افزود: دور ما آنقدر دیوار هست که نیازی نیست شما هم دیوار بکشید. «پمپئو» و افرادی مثل او دائماً مشغول دیوار کشی هستند.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما باید دنبال تعامل باشیم و نه دیوار! باید به جای دیوار پل بزنیم. باید با ملت‌ها و دانشگاه‌های دیگر پل بزنیم.

روحانی با اشاره به گزارشی که اخیراً وزیر علوم برای وی ارسال کرده بود، خاطرنشان کرد: وزیر علوم گزارشی از پروژه‌های مشترک میان دانشگاه‌های ما و دیگر دانشگاه‌های جهان، از جمله دانشگاه‌های اروپایی ارائه کرد که بسیار ارزشمند بود. ما باید تلاش و فعالیت کنیم و به نتیجه برسیم. پایان کار و نتیجه برای ما مهم است.

وی گفت: ما باید از مشکلات عبور کنیم و اتفاقاً حالا که ما را تحت فشار قرار داده اند، باید با امید و تلاش بیشتر از این مشکلات عبور کنیم و این کار امکان پذیر است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در همین شرایط ما داریم به سمت رشد و توسعه حرکت می‌کنیم، اظهار داشت: در پایان امسال همه آمارها نشان می‌دهد که رشد اقتصادی بدون نفت ما در سال آینده مثبت خواهد بود و حتی به بالای ۱ درصد خواهد رسید، اگر چه رقم دقیق آن در ماه‌های ابتدایی سال آینده باید اعلام شود.

روحانی با بیان اینکه ما از رشد منفی جدا شده ایم و در اقتصاد بدون نفت توانسته ایم به رشد مثبت برسیم، تاکید کرد: ما توانسته ایم شاخص‌ها را در مسیر درست قرار دهیم.

وی با اشاره به افزایش اشتغال در ۶ سال اخیر، گفت: من نمی‌خواهم مکرر این دولت را با دولت قبل مقایسه کنم، اما در دولت قبل علیرغم اینکه ما در سال ۹۰ صد میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم، اشتغال خالص ما در اواخر سال ۹۱ و اوایل سال ۹۲ کمتر از ۱۰ هزار نفر بود در حالی که ما در طول این ۶ سال ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار اشتغال خالص داشتیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: چون دستگاه تبلیغات نداریم می‌گویند که وضع مردم خیلی بد است. من قبول دارم که وضع مردم خوب نیست و مردم در فشار هستند، اما این ۶ سال را با ۸ سال قبل مقایسه کنید. اشتغال را چه کسی درست کرده است؟

روحانی همچنین در باره نقش مردم در افزایش اشتغال، گفت: اشتغال را کشاورزان، مهندسان، صنعت گران و آن‌هایی که در بخش گردشگری فعالیت می‌کنند درست کردند. مردم بودند که وضع اشتغال را سامان دادند و ما باید به این مردم و به این شرکت‌ها افتخار کنیم.

وی با بیان اینکه تنها در بخش شرکت‌های دانش بنیان ۳۰۰ هزار شغل ایجاد شده است، افزود: علاوه بر این در شرکت‌های دانش بنیان بیش از ۴۰ هزار فارغ التحصیل دانشگاه وارد شده است. در طول این سال‌ها ۱۵۰۰ متخصص هم از خارج از کشور جذب شده است.

رئیس جمهور در پایان گفت: همه اینها افتخارات ماست و به ما نشان می‌دهد که می‌توانیم با وحدت و اتحاد و کنار هم بودن در این شرایط سخت هم به نقاط بسیار ارزشمند برسیم و می‌توانیم برای مردم هم رفاه ایجاد کنیم و هم افتخارات علمی بیافرینیم.