افزایش روند مصرف بدون ضابطه آب در اردبیل

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، علی حیدری اناری بعدازظهر سه شنبه در بازدید از بخش‌های مختلف سد یامچی اظهار کرد: کاهش ذخایر آب در سدهای اردبیل محسوس است و این نگرانی ما را در تأمین آب مصرف مردم اردبیل دوچندان می‌کند. وی با ابراز نگرانی از خالی شدن یک سوم آبخوان دشت اردبیل خاطرنشان کرد: […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، علی حیدری اناری بعدازظهر سه شنبه در بازدید از بخش‌های مختلف سد یامچی اظهار کرد: کاهش ذخایر آب در سدهای اردبیل محسوس است و این نگرانی ما را در تأمین آب مصرف مردم اردبیل دوچندان می‌کند.
وی با ابراز نگرانی از خالی شدن یک سوم آبخوان دشت اردبیل خاطرنشان کرد: سال هاست زنگ خطر کمبود آب در اردبیل به صدا درآمده و در این بین افزایش روند مصرف بدون ضابطه آب در استان اردبیل بیشتر ما را نسبت به آینده آبی این استان نگران کرده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل ادامه داد: یک سوم از حجم سه میلیارد مترمکعبی آبخوان دشت اردبیل به دلیل اضافه برداشت در ۵۰ سال گذشته خالی شده و در اثر بی‌توجهی‌ها و برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، آبخوان دشت اردبیل در سال‌های گذشته ۱۳ متر افت داشته است.
حیدری اناری بیان کرد: با تاکید بر ضرورت اطلاع‌رسانی و آگاه سازی مردم از وضعیت دشت اردبیل با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و مشارکت مردم تصریح کرد: اصلی‌ترین وظیفه شرکت آب منطقه‌ای تأمین، تخصیص، حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب است و ما نیز در استان اردبیل همگام با برنامه‌های وزارت نیرو در دولت برای عمل به این وظایف سنگین کمر همت بسته‌ایم.
وی گفت: ۹۳ درصد از آب مصرفی استان مربوط به بخش کشاورزی بوده که با صرفه جویی پنج درصدی و اختصاص همین مقدار به بخش صنعت می‌توان شاهد افزایش ۵۰ درصدی واحدهای صنعتی، تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی در سطح استان شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به افزایش روند مصرف بدون ضابطه آب در استان گفت: استان اردبیل همانند سایر مناطق از تغییر اقلیم و کم آبی مستثنی نبوده و میزان بارش‌های استان در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ میلی متر کاهش را نشان می‌دهد.
حیدری اناری کاهش ذخایر آبی سد یامچی را یادآور شد و گفت: این سد با هدف تأمین آب ۱۵ هزار هکتار زمین کشاورزی احداث شده که به جهت تغییر اقلیم، برداشت بی‌رویه و نبود استفاده صحیح از منابع، ذخایر این سد برای تأمین آب آشامیدنی مردم اختصاص داده شده است.