افزایش قدرت روبل با حذف دلار آمریکا از اقتصاد روسیه

در حالی که قیمت جهانی نفت خام در حال افزایش است و روسیه همچنان به حذف دارایی های دلاری از ذخایر ارزی خود ادامه می‌دهد، روبل از ژوئیه سال ۲۰۲۰ به قوی ترین سطح خود در برابر دلار آمریکا رسیده است.

به گزارش سردبر پرس -به نقل از راشاتودی، در حالی که قیمت جهانی نفت خام در حال افزایش است و روسیه همچنان به حذف دارایی های دلاری از ذخایر ارزی خود ادامه می دهد، روبل از ژوئیه سال ۲۰۲۰ به قوی ترین سطح خود در برابر دلار آمریکا رسیده است.

روز چهارشنبه در حالی که قیمت نفت به بالاترین سطح خود طی ۲۶ ماه اخیر رسید و تنظیم کننده پولی روسیه برای مهار تورم نرخ سود بانکی را افزایش داد، ارزش هر دلار آمریکا به ۷۲ روبل روسیه کاهش یافت.

بر اساس این گزارش، بازده اوراق قرضه روسیه نیز هفته گذشته حتی با عقب نشینی بازده آمریکا افزایش یافت.

لیام پیچ، اقتصاددان بازارهای نوظهور، با اظهار نظر در مورد آینده ارز روسیه، به شبکه سی ان بی سی گفت: احتمالاً در کوتاه مدت فرصت بیشتری برای افزایش (قدرت) روبل وجود دارد، زیرا قیمت نفت و بازده اوراق قرضه این کشور افزایش یافته است.

این تحلیلگر در ادامه تاکید کرد که نشست چهارشنبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با همتای آمریکایی خود، جو بایدن “ممکن است جرقه ای برای افزایش ارزش روبل باشد” چرا که این امر می تواند منجر به همکاری بیشتر بین دو کشور شود.

روز جمعه ، بانک مرکزی روسیه نرخ بهره بانکی اصلی را با افزایش ۵۰ واحد پایه به ۵٫۵ درصد رساند که سومین افزایش متوالی از ماه مارس است.

این سازمان به دنبال کاهش تورم سالانه مصرف کننده ۶ درصدی است که بالاترین نرخ از سال ۲۰۱۶ را نشان داده است.

ارزش روبل از زمان اعلام وزارت دارایی روسیه مبنی بر فروش ۵ میلیارد دلار ارز آمریکا از صندوق ملی ثروت روسیه در ماه مه، در حال افزایش بوده است.