افزایش ۴۰ درصدی درخواست برای غذای دانشجویی

به گزارش پایگاه خبری سردبیر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، رحمان خدابنده‌لو در نشست خبری ویژه چهل‌ویکمین سالگرد انقلاب اسلامی با بیان این‌که انتهای سال در اواخر بهمن و اسفند ماه جاری برنامه‌ریزی‌های که انجام شده تا مسابقات متعدد ورزشی را برای دانشجویان داشته باشیم، گفت: مسابقات فوتسال جام فجر […]

به گزارش پایگاه خبری سردبیر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، رحمان خدابنده‌لو در نشست خبری ویژه چهل‌ویکمین سالگرد انقلاب اسلامی با بیان این‌که انتهای سال در اواخر بهمن و اسفند ماه جاری برنامه‌ریزی‌های که انجام شده تا مسابقات متعدد ورزشی را برای دانشجویان داشته باشیم، گفت: مسابقات فوتسال جام فجر امسال تحت عنوان بزرگداشت سردار شهید سلیمانی با حضور ۶۱ تیم در استان مازندران برگزار خواهد شد.
وی افزود: در این دوره مسابقات رشد مشارکت ۵۰ درصدی دانشجویان را داشته‌ایم. در ادامه المپیاد ورزش‌های همگانی در دو بخش دختران و پسران را به صورت جداگانه خواهیم داشت و مسابقات انتخابی المپیاد سال آینده در رشته فوتبال و بسکتبال را در بوشهر خواهیم داشت.
مدیرکل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص تعداد خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: تاکید ما حرکت از سمت خوابگاه‌های خودگردان به سمت خوابگاه‌های مشارکتی و حرکت خوابگاه‌های مشارکتی به سمت خوابگاه‌های ملکی است.
وی گفت: قطعا خدماتی که ما می‌توانیم به دانشجویان در حوزه خوابگاه‌های ملکی و مشارکتی بدهیم مناسب‌تر از خوابگاه‌های خودگردان است. در حال حاضر ما ۳۸ خوابگاه مشارکتی، ۷۴ خوابگاه خودگردان، ۳۰۴ ملکی، ۱۲ وقفی، ۴۶ خوابگاه استیجاری( که خوابگاه استیجاری را دانشگاه اجاره کرده اما به عنوان خوابگاه ملکی به دانشجو واگذار می‌شود)،  ۲۵ خوابگاه متاهلی که در مجموع ۴۹۹ خوابگاه دانشجویی در کل کشور داریم که ۸۱ هزار دانشجوی رشته های علوم پزشکی را اسکان داده‌اند.
خدابنده‌لو در خصوص میزان پاسخ دانشگاه‌های علوم پزشکی به درخواست خوابگاه دانشجویان، گفت: دانشجویان دختر اولویت ما در واگذاری خوابگاه هستند و در سال جاری همه دختران دانشجو متقاضی خوابگاه را اسکان داده‌ایم، البته اولویت بعدی دانشجویان پسر هستند و به اکثر  پسران دانشجو متقاضی خوابگاه دانشجویی، خوابگاه تعلق گرفته و تعداد کمی از دانشگاه‌ها هستند که نتوانسته باشد به پسران متقاضی خوابگاه بدهد.
وی تاکید کرد: ذکر این نکته نیز مهم است که با توجه به شرایط اقتصادی امروز کشور درخواست استفاده از خوابگاهی دانشجوی زیاد شده است به نحوی که نسبت به سال قبل ۲۱ درصد افزایش متقاضیان استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی را داشته‌ایم و حدود ۴۰ درصد درخواست استفاده از غذای دانشجویی نسبت به سال تحصیلی قبلی افزایش پیدا کرده است.
مدیرکل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص خوابگاه‌های فرسوده نیز خاطر نشان کرد: دستورالعملی را در دست اقدام برای ایمنی‌سنجی خوابگاه‌ها برای سال آینده خواهیم داشت تا کارشناسانی از بیرون و سازمان‌های ذی ربط می‌آیند و رتبه بندی خوابگاه‌ها از نظر ایمنی را انجام خواهند داد.
وی در مورد بودجه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: این که می‌گوییم با تحولات بودجه‌ای که اتفاق افتاده وضعیت معاونت فرهنگی و دانشجویی خوب است به این معنی نیست که کمبود بودجه نداریم، بلکه با مبالغی که در چند ما گذشته تزریق شده است، بخشی از کمبود منابع حوزه تغذیه ترمیم شد.
مدیرکل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تاکید کرد: اما این نکته را فراموش نکنیم که ما سالانه ۵۷ میلیون پرس غذا به دانشجویان می دهیم که ۸۵۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد اگر سرانه دانشجویی ما سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تامین شود بازهم ۱۶۰ میلیارد تومان کسری تنها در حوزه غذا داریم وقتی مبالغی مانند ۱۵۰ میلیارد تومان به دانشگاه ها تزریق می‌شود راه تنفسی برای دانشگاه ها در دیگر حوزه های فرهنگی باز می شود.