افزایش ۷۱ درصدی بارندگی ها در خراسان جنوبی

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، جواد قناعت دوشنبه شب در گفتگوی ویژه خبری شبکه خاوران از همراهی صنایع با مصوبات ستاد مدیریت بحران استان تقدیر کرد و بیان داشت: امیدواریم که مدیران صنایع ،هوای کارگران را هم داشته باشند و با تدابیری که انجام می دهند بعد از عبور از این بحران جبران خواهد شد. […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، جواد قناعت دوشنبه شب در گفتگوی ویژه خبری شبکه خاوران از همراهی صنایع با مصوبات ستاد مدیریت بحران استان تقدیر کرد و بیان داشت: امیدواریم که مدیران صنایع ،هوای کارگران را هم داشته باشند و با تدابیری که انجام می دهند بعد از عبور از این بحران جبران خواهد شد.
وی با اشاره به وضعیت افت فشار گاز استان افزود: احتمال قطع گاز خانگی در شرایط فعلی وجود دارد اما مردم در پویش هر خانه یک اتاق گرم مشارکت و همراهی خوبی دارند که جای تشکر است.
وی تصریح کرد: مردم با رعایت دمای رفاه به عنوان دمای همدلی همکاری و همسوی خوبی داشتند و فشار کم گاز تاکنون اثر تخریبی نداشته است.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه بارش نزولات آسمانی امسال تاکنون ۹ درصد بیشتر از میانگین ۵۰ سال گذشته و ۷۱ درصد هم نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده ، عنوان داشت:این موضوع جای شکر بسیار دارد چرا که اگر آب نباشد هیچ چیزی نیست و حتی رشد اقتصادی هم به آبسالی بستگی دارد.
قناعت اظهار کرد: از همه مهمتر این که امید با باران ایجاد می شود و امید است توده هوای سرد نوید بخش سالی پربرکت برای مردم خراسان جنوبی باشد.
افت شدید فشار گاز در استان
وی ادامه داد : از هفته گذشته شاهد ورود سامانه های بارشی به کشور و استان هستیم که سبب تداوم سرما شده و چند شب اخیر هم سردترین روزها و شب ها را مردم پشت سر گذاشتند و سرما و یخبندان گسترده بود.
وی اظهار کرد: ۲۲ استان و بیش از ۴۰۰ شهر کشور درگیر سرما هستند و بعضی از مناطق کشور دمای منفی ۲۸ درجه را تجربه کردند و دما در استان به منفی ۲۰ درجه رسید که افزایش مصرف گاز در کشور و خراسان جنوبی را سبب شد.
به گفته استاندار خراسان جنوبی تمام پالایشگاه‌ های کشور در مدار هستند و هیچ سهل انگاری و قصوری در این زمینه انجام نشده است و تولید گاز ادامه یافت و حتی رکورد زدنی هم در این خصوص داشتیم اما حجم مصرف گاز زیاد است.
قناعت گفت: تلاش بر این است که قطعی گاز در استان نداشته باشیم، اما فشار گاز وارده به استان در برخی از شهرها زیر ۱۰۰ پی اس آی است در صورتی که فشار مطلوب ۴۰۰ تا ۷۰۰ پی اس آی است.
وی افزود : در بعضی از شهرها این عدد ۷۴ و ۵۹ بوده است که قطعی مقطعی گازرا به دلیل افت فشارداشته ایم .
جهاد نیروهای شرکت گاز خراسان جنوبی برای پایداری شبکه گاز
استاندار خراسان جنوبی یاد آور شد: وقتی فشار گاز در لوله کم باشد علمک توان انتقال آن را ندارد بنابراین به طور خود کار گاز قطع می شود که در این صورت مردم باید با ۱۹۴ تماس بگیرند تا مشکل مورد نظر رفع شود.
قناعت تصریح کرد : برخی شهرهای خراسان رضوی با فشار ۱۷۰ قطعی گاز را داشتند اما در شهرهای خراسان جنوبی با فشار زیر ۱۰۰ قطعی گاز نداشتیم که جای تقدیر از نیروهای شرکت گازاستان دارد که به صورت لحظه ای فیلترها را تعویض می کنند تا برای مردم مشکلی ایجاد نشود.
وی ادامه داد : فشار گاز در زیرکوه و دیهوک اکنون ۴۹ است اما قطعی گاز نداریم چون مرتب توسط نیروهای امدادی کنترل می شود که با حداقل گاز شبکه حفظ می شود.
استاندار افزود: جمهوری اسلامی ایران جزو چند کشوری است که از لحاظ ذخایر زیرزمینی از جمله گاز غنی است و حرف اول را در بحت صادرات گاز می زند اما شرایط ایجاد شده به خاطر تدوام سرماست.
قناعت با اشاره به اینکه سال ۸۶ هم این وضعیت را در کشور داشتیم ، گفت : شرایط سرمای شدید هر ۱۵ سال در کشور اتفاق می افتد.
توزیع ۲۹۰ هزار لیتر نفت سفید در استان
وی اظهار کرد: گاز مصرفی استان‌های گلستان، مازندران و بخشی از سمنان از ترکمنستان تأمین می شود چون به صرفه نیست که گاز از جنوب به شمال برسد اما ترکمنستان که صادرکننده گاز است اکنون با سرمای شدید، مجبور شده گاز صادراتی خود را قطع کند و این در حالی است که استان های گلستان، مازندران و سمنان از خط اصلی گاز دریافت کنند.
وی یاد آور شد: خراسان جنوبی، رضوی و شمالی هم گاز از پالایشگاه شهید هاشمی نژاد دریافت می کنند و وقتی همه استان ها از سقف مجاز مصرف بیشتر دارند دچار افت فشار می شویم.
استاندار خراسان جنوبی گفت : یکی از مشکلات گاز در خراسان جنوبی هم به این دلیل است که خراسان جنوبی ته خط انتقال گاز است اما پیگیری هایی از چند ماه قبل انجام شده و درخواست کردیم که خط انتقال دیگری از جنوب استان و از طریق سیستان و بلوچستان اجرا شود.
قناعت با بیان این که تدابیر انجام شده برای مدیریت شرایط موجود است، گفت : شب گذشته حدود ۲۹۰ هزار لیتر نفت سفید و ۲۱۳ هزار لیتر نفت گاز توزیع شد و جای نگرانی برای تامین سوخت وجود ندارد.