اقتصاد اسرائیل زیرفشار جنگ غزه / کمبود کارگر ،‌ آژیر خطر ، سقوط موشک

 اقتصاد اسرائیل در تلاش است با پیامدهای جنگ غزه کنار بیاید.به گزارش عصرایران، خبرنگار خبرگزاری فرانسه درباره یک کارخانه در جنوب اسرائیل نوشت: آژیر در سالن خط تولید به صدا در می آید و به کارگران فرصت می دهد در فاصله کوتاه به پناهگاه برسند. اتفاقی که به یک موضوع عادی تبدیل شده است. کارخانه […]

 اقتصاد اسرائیل در تلاش است با پیامدهای جنگ غزه کنار بیاید.به گزارش عصرایران، خبرنگار خبرگزاری فرانسه درباره یک کارخانه در جنوب اسرائیل نوشت: آژیر در سالن خط تولید به صدا در می آید و به کارگران فرصت می دهد در فاصله کوتاه به پناهگاه برسند. اتفاقی که به یک موضوع عادی تبدیل شده است. کارخانه در جنوب اسرائیل و در محدوده شلیک موشک های گروه های فلسطینی از نوار غزه قرار دارد.مانند همه بخش‌های اقتصادی اسرائیل، کارخانه راو-باریچ” (Rav-Bariach)  تلاش می‌کند خود را با واقعیت جنگی که هیچ شباهتی به جنگ ها و درگیری های قبلی اسرائیل و فلسطین ندارد، وفق دهد.
خط تولید کارخانه راو-باریچ” (Rav-Bariach) در جنوب اسرائیل
در یکی از اتاق های امن پناهگاه، “راوید بروش” مسوول توسعه بین المللی شرکت می گوید: “در هفته های اول جنگ، آژیرهای خطر، بیشتر بود”.این پناهگاه به تجهیزات طراحی شده در کارخانه، مجهز است. راو-بریچ شرکت اسرائیلی فعال در زمینه تولید درهای زرهی و مقاوم در برابر آتش و سایر تجهیزاتی است که در اختیار اقامتگاه های خصوصی، وزارتخانه ها و سفارتخانه ها در سراسر اسرائیل قرار می دهد.با این حال، دفتر و کارخانه شرکت در شهر ساحلی عسقلان / اشکلون است که با جمعیتی حدود ۱۵۰ هزار نفر ، ۱۰ کیلومتر با غزه فاصله دارد.از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در ۷ اکتبر، این جنبش و دیگر گروه‌های فلسطینی مرتباً به سمت جنوب اسرائیل راکت و موشک پرتاب کرده‌اند. این راکت ها و موشک های شلیک شده از غزه،‌ حتی اگر توسط سیستم گنبد آهنین رهگیری شوند، آوارهای آنها ممکن است باعث آسیب و در برخی موارد تلفات شوند.
خط تولید کارخانه راو-باریچ” (Rav-Bariach) در جنوب اسرائیل
کمبود نیروی کار
یکی از این موشک ها در ۱۰ اکتبر پس از نفوذ به سقف بر روی راهروی ورودی کارگاه خط تولید سقوط کرد. مدیرعامل شرکت “آیدان زو آریتز” می‌گوید این “برخی از واقعیت‌های ماست”.اما از زمان آغاز جنگ، کمبود نیروی کار بیش از هر چیز بر فعالیت شرکت تأثیر گذاشته است.مدیرعامل شرکت می گوید کارخانه در حال حاضر با ۶۰ تا ۶۵ درصد نیروی کار مورد نیاز فعالیت می کند. این در حالی است که در شرایط عادی به ۶۰۰ نیروی کار نیاز دارد. او می گوید: “ما کمبود نیروی انسانی داریم. برخی کاسردبیر پرسن کارخانه به ارتش پیوستند در حالی که برخی دیگر به دلایل امنیتی به مناطق دیگر منتقل شدند”.
خط تولید کارخانه راو-باریچ” (Rav-Bariach) در جنوب اسرائیل

علاوه بر بیش از ۳۶۰ هزار سرباز ذخیره در اسرائیل که بسیج شده اند، حداقل ۱۲۵ هزار اسرائیلی مجبور به ترک خانه خود در جنوب اسرائیل یا در مناطق مرزی شمالی اسرائیل با لبنان شدند که هر روز شاهد تبادل آتش بین ارتش اسرائیل و حزب الله لبنان است.
“بنیامین بنتال” استاد اقتصاد در دانشگاه حیفا اسراییل می‌گوید: اگرچه جامعه و اقتصاد اسرائیل به بحران‌ها عادت کرده‌اند اما “تمام درگیری‌های اسرائیل و فلسطین در سال‌های اخیر در مقایسه با درگیری کنونی نسبتاً محدود بوده اند”.
اضطراب
با این حال، او تایید می‌کند بخش هایی از اقتصاد بیش از دیگر بخش ها، از جنگ آسیب دیده اند.وی ادامه داد “بخش ساخت‌وساز متوقف است”. مجوز کار بسیاری از کارگران فلسطینی که در کارگاه های ساخت و ساز اسرائیل کار می کردند به دلیل جنگ لغو شد. “دیگر از شهروندان فلسطینی در کارگاه های ساختمانی اسرائیل استقبال نمی شود.”
خط تولید کارخانه راو-باریچ” (Rav-Bariach) در جنوب اسرائیل
بخش هتل و رستوران های اسرائیل هم تحت تأثیر قرار گرفته اند. حجم تراکنش‌ کارت اعتباری در اسرائیل پس از حمله حماس و شروع جنگ، ۱۰ درصد و پس از آغاز عملیات نظامی زمینی در غزه در ۲۷ اکتبر، ۲۰ درصد کاهش یافت.
عملکرد بخش فناوری اسرائیل که ۱۸ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد، همچنان حیاتی است. در نظرسنجی که در پایان ماه اکتبر در میان ۵۰۰ شرکت در این بخش انجام شد، ۷۰ درصد از آنها گزارش دادند سفارشات و پروژه های مهم از آغاز جنگ لغو یا به تعویق افتاده است.
در حالی که بسیاری از موسسات اقتصادی پیش‌بینی‌ رشد اقتصادی اسرائیل در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ را کاهش داده‌اند، بانک اسرائیل خوش‌بینی نسبی نشان می‌دهد و رشد تولید ناخالص داخلی ۲٫۸ درصدی را در سال آینده پیش‌بینی می‌کند.
با این حال، “بنیامین بنتال” استاد اقتصاد در دانشگاه حیفا اسراییل می گوید” پیش بینی ها با شرایط مختلفی مرتبط هستند زیرا گسترش درگیری در شمال اسرائیل وضعیت را کاملاً تغییر می دهد.”
در حالی که جنگ منجر به صرف میلیاردها دلار اضافی از بودجه دولتی در اسرائیل خواهد شد، ۳۰۰ اقتصاددان اسرائیلی در پایان اکتبر نامه ای سرگشاده به دولت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر ارسال کردند و از او خواستند  اقدامات فوری انجام دهد. آنها او را متهم کردند “میزان بحران اقتصادی را که ممکن است اقتصاد اسرائیل با آن روبرو شود را درک نمی کند.”