التهاب بازارهای کالا تحت تاثیر اقدامات یک تولیدکننده بزرگ

سیاستگذاران اندونزی در نخستین ماه امسال با محدودیتهایی که روی بعضی از بزرگترین کالاهای صادراتی اعلام کردند، باعث التهاب بازارهای جهانی شدند و احتمالا اقدامات بیشتری از این دست در پیش است. به گزارش سردبیر پرس، این کشور جنوب شرقی آسیا صادرات زغال سنگ برای ژانویه را ممنوع کرد و محدودیتهایی را برای صادرات روغن […]

سیاستگذاران اندونزی در نخستین ماه امسال با محدودیتهایی که روی بعضی از بزرگترین کالاهای صادراتی اعلام کردند، باعث التهاب بازارهای جهانی شدند و احتمالا اقدامات بیشتری از این دست در پیش است.

به گزارش سردبیر پرس، این کشور جنوب شرقی آسیا صادرات زغال سنگ برای ژانویه را ممنوع کرد و محدودیتهایی را برای صادرات روغن پالم اعلام کرد و همچنین احتمال مالیات بر صادرات نیکل کم عیار را مطرح کرد که همگی در نخستین هفته‌های سال ۲۰۲۲ اعلام شدند.
اگرچه مقامات اندونزی محدود شدن ذخایر داخلی زغال سنگ و قیمتهای داخلی بالای روغن پالم را عامل تصمیمات اخیرشان اعلام کردند اما اندونزی پیش از این هم نشان داده است که آماده است برای کمک به توسعه بخشهای فرآوری و پالایش داخلی، صادرات مواد خام را مختل کند.
این مانور از سال ۲۰۱۴ تاثیرات شدیدی در بازارهای نیکل و فولاد ضد زنگ داشت و اندونزی را که سرمایه‌گذاریهای خارجی به خصوص از سوی شرکتهای چینی در پنج سال گذشته جذب کرده، از یک تامین‌کننده جزئی به یک تولیدکننده جهانی پرنفوذ هر دو کالا تا سال ۲۰۲۰ تبدیل کرد.
جوکو ویدودو، رییس جمهور اندونزی می خواهد این موفقیت را در بخشهای دیگر تکرار کند و اعلام کرده است این کشور ممکن است برای جذب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در صنایع پایین دستی و تقویت اشتغال و قدرت درآمد در این کشور که بزرگترین و پرجمعیت‌ترین اقتصاد جنوب شرقی آسیاست، صادرات کالاهای خام را کاهش دهد.
رییس جمهور اندونزی در اکتبر به رویترز گفته بود متعجب نشوید. ما پیش از این ممنوعیت صادرات نیکل را داشتیم. سال آینده ممکن است صادرات بوکسیت متوقف شود و سال بعد فروش خارجی کالای خام دیگری ممنوع شود.
طبق آمار سازمان زمین شناسی آمریکا، اندونزی پنجمین تولیدکننده بزرگ بوکسیت در جهان است و در حدود هفت درصد از تولید جهانی این ماده خام مهم در تولید آلومینیوم سهم دارد.
تحلیلگران گروه تحقیقاتی ANZ اعلام کردند به نظر می رسد اندونزی تلاشهایش برای توسعه صنایع پایین دستی را برای پشتیبانی از اقتصادش مضاعف کرده است. محصولات معدنی و فلزات حدود ۲۰ درصد از درآمد صادراتی این کشور را تشکیل می‌دهند.
با این همه لحن جدی اندونزی اغلب با این حقیقت که این کشور به شدت به درآمد فروش کالاهای خام وابسته است، کم رنگ می شود. درآمدی که تنها از فروش زغال سنگ و روغن پالم، ماهانه‌ به حدود سه میلیارد دلار بالغ می شود.
اقدامات اندونزی که تامین کننده بزرگ زغال سنگ حرارتی، روغن پالم و نیکل است، قیمت هر کدام از این کالاها را افزایش داده و نگرانیهای واردکنندگان این مواد و مختل شدن احتمالی تامین آنها را برانگیخته است.
بهای معاملات روغن پالم مالزی و معاملات نیکل شانگهای هفته جاری تحت تاثیر تهدید اندونزی یا محدودیتهای احتمالی عرضه، به بالاترین رکورد همه زمانها صعود کرد.
ممنوعیت صادرات زغال سنگ ژانویه پس از این وضع شد که شرکت انرژی دولتی اندونزی با موجودی اندک زغال سنگ روبرو شد و این ممنوعیت معامله‌گران بازارهای جهانی را برای پیدا کردن منابع جایگزین به دست و پا انداخت.
در بازار زغال سنگ بین‌المللی، معاملات هفتگی زغال سنگ نیوکاسل در زمان ممنوعیت صادرات اندونزی و همزمان با اوج گیری تقاضای جهانی برای گرمایش، بیش از یک سوم افزایش یافت و فشار بر واردکنندگان بزرگ زغال سنگ مانند ژاپن و کره جنوبی را تشدید کرد. هر دو کشور اوایل ژانویه از جاکارتا خواستند جریان صادرات را دوباره برقرار کند.
وحشت خریداران پس از این که اندونزی ممنوعیت صادرات برای ۱۳۹ شرکت زغال سنگ را در ۲۰ ژانویه تسهیل کرد، تا حدود زیادی تخفیف پیدا کرد.
بر اساس گزارش رویترز، اندونزی که دومین تولیدکننده بزرگ قلع در جهان است، همچنین برای صدور مجوزهای صادرات از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون تعلل کرده که نشان می دهد این کشور ممکن است موجهای بیشتری را در زمینه عرضه مواد خام در بازار جهانی ایجاد کند.
انتهای پیام

منبع : ایسنا