امداد رسانی هوایی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان آغاز شد

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، علیرضا شهرکی در رابطه با آخرین وضعیت سیلاب در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: متأسفانه تاکنون ۲ نفر در شهرستان زاهدان جان خودشان را به علت برق گرفتگی از دست دادند، علاوه بر این یک نفر از راهداران نیز در محور ایرانشهر […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، علیرضا شهرکی در رابطه با آخرین وضعیت سیلاب در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: متأسفانه تاکنون ۲ نفر در شهرستان زاهدان جان خودشان را به علت برق گرفتگی از دست دادند، علاوه بر این یک نفر از راهداران نیز در محور ایرانشهر به راسک به علت سانحه ترافیکی جان باخت.
وی با اشاره به ناپدید شدن دختربچه ای در حوزه شهرستان زرآباد افزود: با توجه به اینکه احتمال دارد وی در آبگیری یا هوتکی باشد هنوز از فوت یا پیدا شدن او خبری از سوی فرمانداری زرآباد اعلام نشده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: اکثر راه‌های فرعی منتهی به رودخانه‌های اصلی همچون کاجو و جلگه بسته شده است.
وی ادامه داد: خوشبختانه خاموشی حادی در مناطق سیل زده نداریم و تا این لحظه کنترل و مدیریت خوبی در حوزه برق صورت گرفته است.
شهرکی اذعان کرد: بیشترین میزان بارندگی مربوط به شهرستان کنارک با میزان ۶۵ میلی‌متر بود که خوشبختانه به علت احداث زیرساخت‌ها و کانال‌کشی‌هایی که پیش از این انجام گرفته بود آبگیری معابر را به صورت بحرانی نداشتیم.
وی خاطرنشان کرد: در شرایط بحران فرمانداران و معاونین استاندار بین مردم بودند و آگاهی و اطلاع رسانی خوبی از سوی روابط عمومی‌ها و رسانه ملی انجام گرفته است.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به میزان زیاد بارش‌ها خوشبختانه با همیاری مردم و مسؤولان تلفات سنگینی در استان نداشتیم همچنین آوار و تخلیه خانه‌ها نیز اتفاق نیفتاد.
وی ادامه داد: براساس بررسی آخرین تصاویر ماهواره و نقشه‌های پیش یابی آسمان استان نیمه ابری است و روز پنجشنبه با تقویت بارش‌های مونسون در نیمه جنوبی و غرب استان، رگبار و رعدوبرق، طی ساعاتی رگبار سنگین تا فوق سنگین باران، وزش باد شدید تا خیلی شدید موقتی و بارش تگرگ پیش بینی می‌شود.
شهرکی تصریح کرد: آبگرفتگی گسترده معابر شهری و روستایی، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها، احتمال تخریب جاده و پل، سیلاب شهری و امکان آبگرفتگی منازل در مناطق مستعد، برخورد صاعقه و خسارت در اثر باد شدید لحظه‌ای و خیزش گردوخاک، پرآب شدن سدها، احتمال ورود سیلاب از سمت استان‌های غربی خواهیم داشت.
وی تاکید کرد: خودداری از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، انتقال تجهیزات راهسازی به مکان‌های امن، عدم صعود به ارتفاعات، عدم تردد و پارک خودروها در کنار درختان کهنسال، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، محافظت از محصولات کشاورزی ضروریست.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: طی این مدت در شهرستان‌های زاهدان و میرجاوه و مناطق مرکزی رگبار و رعدوبرق و وزش تندباد لحظه‌ای و در شمال استان شرایط برای رگبارورعدوبرق پراکنده نیز فراهم است.
وی ادامه داد: در شمال استان از جمعه افزایش سرعت وزش بادهای شمالی انتظار می‌رود همچنین از امروز در سطح استان بویژه نیمه شمالی کاهش محسوس دما رخ خواهد داد و دریای عمان مواج بوده و روی دریا تا پایان هفته رگبار و رعدوبرق خواهیم داشت.
شهرکی افزود: براساس مصوبه ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان و وقوع سیل در بسیاری از مناطق استان، تمامی مدارس و کلاس‌های طرح تثبیت و جبران یادگیری (مدرسه تابستانی) و همچنین فعالیت پایگاه‌های تابستانی اوقات فراغت در تمامی شهرستانها و مناطق استان از فردا تا شنبه هفته آینده تعطیل خواهد بود.