امسال ۱۶ واحد صنایع تبدیلی راکد استان مرکزی احیا شد

«علی صفری» روز سه‌شنبه در گفت و گو با سردبیر پرس افزود: با احیای مجدد این واحدهای صنایع تبدیلی به چرخه تولید، زمینه اشتغال برای ۳۴۱ نفر در استان مرکزی فراهم شد. وی ادامه داد: ۲۷۳ هزار تن ماده خام کشاورزی به ظرفیت واحدهای فرآوری و عمل‌آوری استان مرکزی نیز در سال جاری افزوده شده‌ […]

«علی صفری» روز سه‌شنبه در گفت و گو با سردبیر پرس افزود: با احیای مجدد این واحدهای صنایع تبدیلی به چرخه تولید، زمینه اشتغال برای ۳۴۱ نفر در استان مرکزی فراهم شد.
وی ادامه داد: ۲۷۳ هزار تن ماده خام کشاورزی به ظرفیت واحدهای فرآوری و عمل‌آوری استان مرکزی نیز در سال جاری افزوده شده‌ است.
مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی یادآور شد: ۲۹۱ واحد صنایع تبدیلی، تکمیلی و عمل آوری محصولات خام کشاورزی با ظرفیت ۲ میلیون و ۷۲۲ هزار تن تاکنون در استان مرکزی به بهره‌برداری رسیده‌ است.
صفری افزود: با آغاز به‌کار این واحدها برای پنج هزار و ۵۰۰ نفر در این استان اشتغال پایدار ایجاد شده و زمینه جذب سه میلیون و ۳۹۵ هزار تن محصولات خام کشاورزی در استان مهیا است.
استان مرکزی با یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت و ۱۲ شهرستان در قلب کشور قرار دارد.
استان مرکزی به ‌عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می‌شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره‌بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.
این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل‌ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.