انتقال ۲ طرح حوزه پتروشیمی ایلام به کرمانشاه/مسئولان پاسخگو باشند

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، در حالی که استان ایلام دارای چهار درصد ذخایر نفت و ۱۱ درصد ذخایر گازی کشور است، در سال‌های اخیر مورد بی توجهی وزارت نفت قرار گرفته است. در حالی که در سال‌های بسیار دور طرح پتروشیمی و پالایشگاه گاز ایلام شکل گرفته است، وزارت نفت طی هشت سال گذشته […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، در حالی که استان ایلام دارای چهار درصد ذخایر نفت و ۱۱ درصد ذخایر گازی کشور است، در سال‌های اخیر مورد بی توجهی وزارت نفت قرار گرفته است.
در حالی که در سال‌های بسیار دور طرح پتروشیمی و پالایشگاه گاز ایلام شکل گرفته است، وزارت نفت طی هشت سال گذشته نه تنها برای توسعه این طرح‌ها کاری انجام نداده، بلکه مخالف اجرای شدن بعضی طرح‌ها نیز در استان بوده است.
این در حالی است که ذخایر ارزشمند نفت و گاز در استان باعث راه اندازی ۲ صنایع بزرگ پتروشیمی و پالایشگاه شده که مستعد صنایع پایین دستی است.
اخیراً نیز در حالی که قرار بوده ۲ طرح در حوزه پتروشیمی در استان ایلام اجرایی شود و حتی محل‌های آن جانمای شده بود، به یک باره اجرای این طرح‌ها به استان کرمانشاه منتقل شده است.

دو پروژه بزرگ که خوراک آنها از واحد الفین پتروشیمی تامین می‌شود در غفلت مسئولان استانی از ایلام به کرمانشاه انتقال یافته است. این ۲ طرح «اتیلن اکساید» و «اتین‌پروپیلن» هستند که اقدامات جانمایی آن پیشتر در پتروشیمی ایلام آغاز شده بود.
طبق گفته کارشناسان این طرح‌ها در صورت اجرایی شدن بیش از ۶ هزار نفر از جوانان بیکار و جویای کار را مشغول به کار کرد.
به نظر می‌رسد علاوه بر این پروژه‌ها، پارک پلی پروپیلن که اشتغالزایی حدود پنج هزار نفر را به دنبال داشت نیز در استان ایلام اجرا نخواهد شد.
مسئولان و نمایندگان استان باید در قبال این کم‌کاری و غفلت هم در محضر افکار عمومی پاسخگو باشند. متاسفانه وزارت نفت در سال‌های اخیر هیچ اقدام خاصی برای اجرای طرح‌های نفت و گاز در استان انجام نداده است.

منبع : مهر