انجام موفق عمل جراحی نادر ترمیم «سرخرگ آئورت توراسیک»  در شیراز

به گزارش سردبیر پرس، حامد قدوسی جوهری پیش از ظهر دوشنبه با اعلام این خبر گفت: پارگی و آسیب به شریان آئورت به عنوان بزرگترین شریان حیاتی بدن، دومین علت مرگ و میر در اثر تصادفات جاده‌ای و سقوط از ارتفاع است. او با بیان اینکه بیشتر این مصدومان دچار آسیب‌های شدید شده و وضعیت […]

به گزارش سردبیر پرس، حامد قدوسی جوهری پیش از ظهر دوشنبه با اعلام این خبر گفت: پارگی و آسیب به شریان آئورت به عنوان بزرگترین شریان حیاتی بدن، دومین علت مرگ و میر در اثر تصادفات جاده‌ای و سقوط از ارتفاع است.
او با بیان اینکه بیشتر این مصدومان دچار آسیب‌های شدید شده و وضعیت ناپایدار دارند، افزود: اغلب افرادی که دچار این مصدومیت می‌شوند، متأسفانه در صحنه حادثه جان خود را از دست می‌دهند و شانسی برای ادامه حیات ندارند.
این فوق تخصص جراحی عروق، تشخیص و اقدام درمانی به موقع را تنها راه نجات این بیماران دانست و اظهار کرد: در حال حاضر دو روش درمانی بسته یا داخل عروقی و روش جراحی باز برای این مصدومان وجود دارد که هر کدام از این روش‌ها بر اساس شرایط خاص هر مصدوم باید در زمان مناسب انجام شود.
قدوسی با اشاره به وجود تجربه و امکانات لازم برای انجام هر دو روش در بخش جراحی عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: به تازگی عمل جراحی نادر ترمیم سرخرگ آئورت برای یک مرد جوان ۲۷ ساله‌ای که به دلیل تصادف دچار ضربه به سر، پارگی و کوفتگی ریه و البته پارگی و قطع کامل آئورت «توراسیک» یا همان سرخرگ اصلی بدن در قفسه سینه شده بود، با موفقیت در بیمارستان نمازی شیراز انجام شد.
او با بیان اینکه ترمیم آئورت بیمار در قفسه سینه و با کمک پمپ قلبی-ریوی، به مدت پنج ساعت عمل سخت و پیچیده انجام شد، اضافه کرد: با تلاش‌های انجام شده مصدوم به لطف خداوند متعال و تلاش تیم پزشکی، دوباره سلامتی کامل خود را به دست آورد.
این فوق تخصص جراحی عروق گفت: نکته قابل تأمل و ویژه در این مصدوم، قطع کامل آئورت همراه با خونریزی فعال به داخل قفسه سینه و علائم حیاتی ناپایدار بیمار بود که به همین دلیل و با هدف پایدار کردن وضعیت قلب و خونرسانی به مغز و دیگر اعضای حیاتی، قبل از شروع عمل و به صورت فوری بیمار از کشاله ران، روی دستگاه پمپ قلبی-ریوی قرار گرفت و سپس عمل سریع جراحی در قسمت قفسه سینه انجام شد.
قدوسی افزود: این حادثه تنها دو هفته بعد از ازدواج این جوان اتفاق افتاد و به لطف خداوند متعال مصدوم با سلامتی کامل به زندگی لبخندی دوباره زد.

منبع : مهر نیوز