انشعابات غیرمجاز چالش اصلی کمبود آب در اردبیل است

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، علیرضا نعمت سلطانی ظهر چهارشنبه در بازدید از منابع آب اردبیل در سد یامچی اظهار کرد: فرهنگ استفاده صحیح از منابع آب در بین مردم نهادینه نشده و مردم باید با احساس مسئولیت نسبت به کمبود آب، این منابع را مصرف کنند. وی با اشاره به اینکه آب شرب و […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، علیرضا نعمت سلطانی ظهر چهارشنبه در بازدید از منابع آب اردبیل در سد یامچی اظهار کرد: فرهنگ استفاده صحیح از منابع آب در بین مردم نهادینه نشده و مردم باید با احساس مسئولیت نسبت به کمبود آب، این منابع را مصرف کنند.
وی با اشاره به اینکه آب شرب و مصارف بهداشتی عمده‌ترین مصرف مردم است که در آن صرفه‌جویی صورت نمی‌گیرد، تصریح کرد: مدیریت آب در بخش‌های مختلف وظیفه اصلی مردم در رفتار با منابع آبی است اما ما شاهد رفتارهای نامناسب در این بخش به ویژه شستن ماشین با آب شرب، شستن فرش، پیاده‌روها و… هستیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل با تاکید بر اینکه اتمام منابع آب صدمات و خسارات جبران‌ناپذیری به زیرساخت‌های ما خواهد زد، گفت: در کنار محدودیت منابع، تقاضا نیز روز به روز در حال افزایش است که این زمینه ایجاد بحران جدی در زمینه تأمین آب را فراهم کرده است.
نعمت سلطانی افزود: افزایش جمعیت در شهرها و سکونت بیش از نیمی از جمعیت استان در مرکز، سبب شده تا با کمبود آب مواجه شویم و تأمین آب مورد نیاز آشامیدنی، مصارف بهداشتی و صنعت دچار چالش شده است.
وی تغییرات اقلیمی، نبود تناسب زمانی و مکانی بارش‌ها، پایین بودن میانگین سرانه آب در استان نسبت به سرانه کشوری، رشد روزافزون مصارف آب به ویژه انشعابات غیرمجاز، خشکسالی‌های سخت سال‌های گذشته و عدم رعایت الگوی مصرف صحیح را از چالش‌هایی دانست که گذر از آنها عزم راسخ مردم استان را می‌طلبد.
نعمت سلطانی به آبرسانی به بسیاری از عشایر به صورت سیار اشاره کرد و ادامه داد: از یک‌هزار و ۷۰۰ روستای استان اردبیل، ۷۰۰ روستا دچار بحران آب هستند و در کنار آن آبرسانی به بسیاری از عشایر نیز با مشکلاتی مواجه است.
وی تحمیل هزینه‌های هنگفت در راستای دسترسی به آب سالم و بهداشتی به شرکت را یادآور شد و خاطرنشان کرد: دشت اردبیل با افت شدید آب مواجه است و در کنار آن با کمبود ذخایر پشت سدها، مردم باید مصرف شرب، بهداشتی و مصارف عادی خود را مدیریت کنند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل اضافه کرد: صرف هزینه‌های هنگفت برای دسترسی به آب سالم و بهداشتی از منابع ارزشمند آب زیرزمینی و سدها و نیز لزوم احداث سد، مخازن ذخیره آب، تصفیه‌خانه، خطوط انتقال و شبکه‌های توزیع شهری و روستایی و نیز نصب انشعابات مشهود است که در این بین توجه ویژه به مدیریت بهینه منابع آب بر پایه همکاری و مشارکت تمام سطوح و لایه‌های اجتماعی، شهروندان، سازمان‌ها و نهادهای دولتی ضروری است.