انهدام باند کلاهبرداری با چک های بلامحل

به گزارش سردبیر پرس، سرهنگ محمد شریفی در پی انهدام باندی مبنی بر کلاهبرداری گسترده با ارائه چک‌های بلامحل در اقصی نقاط کشور در تشریح روند کار این افراد فرصت طلب اظهار داشت: متهمان در شهرهای مختلف و از طریق رابطان خود افراد معتاد و سابقه دار را شناسایی و سپس با پرداخت مبالغ اندکی، […]

به گزارش سردبیر پرس، سرهنگ محمد شریفی در پی انهدام باندی مبنی بر کلاهبرداری گسترده با ارائه چک‌های بلامحل در اقصی نقاط کشور در تشریح روند کار این افراد فرصت طلب اظهار داشت: متهمان در شهرهای مختلف و از طریق رابطان خود افراد معتاد و سابقه دار را شناسایی و سپس با پرداخت مبالغ اندکی، مدارک هویتی آنها را جهت افتتاح حساب و صدور دسته چک می‌گرفتند.
وی افزود: این افراد سو استفاده گر ضمن مرتب کردن وضعیت ظاهری افراد معتاد و بی‌خانمان به همراه نفرات آموزش دیده به بانک‌های مختلف مراجعه تا دسته چک را جهت کلاهبرداری دریافت کنند.
رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی فراجا در ادامه با اشاره به دستگیری ۵ نفر از اعضای این باند در یک عملیات غافلگیرانه و تحویل آنها به زندان تصریح کرد: در تحقیقات تخصصی مشخص شد متهمان در سراسر کشور اقدام به کلاهبرداری با استفاده از چک‌های مذکور کرده که در مجموع حدود ۲ هزار فقره چک برگشتی توسط این باند صادر شده بود.
وی خاطرنشان کرد: متهمان در ابتدا مقدار کمی کالا خریداری وجه آن را نیز از طریق چک پرداخت کرده و پس از چند مرحله معامله به همین شیوه و جلب اعتماد فروشندگان، در مرحله بعد مقدار زیادی با مبالغ بالا خریداری و چک‌های بلا محل و جعلی به شکات ارائه می‌کردند.
سرهنگ شریفی با بیان اینکه استفاده متهمان از فضای مجازی به منظور شناسایی فروشندگان در پرونده مذکور بسیار قابل توجه است، گفت: امید است با راه اندازی سامانه ثبت صدور و دریافت چک توسط بانک مرکزی در سال جاری شاهد کاهش وقوعات مشابه خواهیم بود.
وی همچنین در خصوص دریافت چک‌های تضمینی رمزدار و مسافرتی نیز افزود: ضمن شناسایی کامل پرداخت کننده قبل از انجام معامله به نزدیک‌ترین شعبه بانک مراجعه و اصالت چک را احراز کنید.
این مقام انتظامی در ادامه ضمن هشدار به شهروندان در این رابطه گفت: بهتر است تمامی معاملات کلان خود را که با دریافت چک صورت می‌گیرد، در ساعت کاری بانک‌ها انجام دهید تا امکان استعلام چک‌های دریافتی و نقد کردن آنها وجود داشته باشد.
وی همچنین گفت: چنانچه با افراد طرف معاملات خود از طریق فضای مجازی آشنا شده‌اید دقت بیشتری در خصوص نحوه معامله و دریافت چک و اسکناس داشته باشید زیرا احتمال جعلی بودن متصور است.
رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی فراجا تاکید کرد: به منظور آشنایی با ضرایب امنیتی اسکناس و ایران چک‌ها به سایت بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir مراجعه کنید و در هنگام دریافت چک‌های رایج کشورمان دقت کرده تا اسیر دام جاعلان قرار نگیرید.

منبع : مهر نیوز