انواع مش بندی؛ قیمت، کاربرد و مشخصات توری مش فولادی ساده و آجدار

به طور معمول برای افزایش استحکام فوندانسیون بتنی و مسلح کردن سازه از مش بندی در روند ساخت بهره گرفته می‌شود، در این مطلب انواع مش بندی، از جمله مهم‌ترین آن‌ها یعنی مش فولادی مورد بررسی قرار می‌دهیم که شامل موضوعاتی همچون؛ نحوه خرید، مراحل اجرای فرآیند و قیمت خرید این محصول است. انواع مش […]

به طور معمول برای افزایش استحکام فوندانسیون بتنی و مسلح کردن سازه از مش بندی در روند ساخت بهره گرفته می‌شود، در این مطلب انواع مش بندی، از جمله مهم‌ترین آن‌ها یعنی مش فولادی مورد بررسی قرار می‌دهیم که شامل موضوعاتی همچون؛ نحوه خرید، مراحل اجرای فرآیند و قیمت خرید این محصول است.
انواع مش بندی در ساختمان سازی
برای بررسی انواع مش بندی در صنعت ساختمان سازی ابتدا باید پاسخ سوال ” مش بندی چیست؟ ” را آشکار کنیم. به طور ساده استفاده از مقاطع فلزی همچون میلگرد در بتن(فوندانسیون بتنی یا کف سازی ساختمان) منجر به موارد زیر می‌شود:
افزایشی استحکام و مقاومت کششی
ممانعت از ترک خوردگی بتن
ممانعت از خمیدگی پی ساختمان
که همگی در راستا و به هدف مستحکم کردن سازه شکل می‌گیرند، مش بندی به انگلیسی reinforcement یا meshing خوانده می‌شود.
بدین ترتیب انواع مش بندی بر اساس:
چیدمان میلگرد
جنس و نوع روکش مقطع فلزی(به طور معمول از میلگرد استفاده می‌شود)
نوع شبکه(شکل هندسی شبکه)
تقسیم‌بندی ‌می‌شود، که در ادامه هر نوع مش بندی با شبکه میلگردی را باز می‌کنیم.
 
به طور کلی مش بندی در سازه‌های بتنی زیر استفاده می‌شود:
پی ساختمان یا فوندانسیون
دیوار برشی
دیوار بتنی
پل‌ها
تونل‌ها
دیوار حایل(دیوارهایی برای جلوگیری از ریزش سنگ)
عمده‌ترین موارد استفاده از مش فولادی مواردی است که در بالا به آن‌ها اشاره شد.
سوالات متداول درباره مش بندی
در این قسمت به دو سوال اساسی و متداول افرادی که می‌خواهند این فعالیت را به طور عملی انجام دهند، پاسخ می‌دهیم:
توری مش مناسب را از کجا بخریم؟
شروع و اجرای فرآیند با مش فولادی خود به چند بخش تقسیم می‌شود، مرحله اول انتخاب مناسب‌ترین مش است، برای مثال مش بندی کف استخر با مش بندی دیوار هر کدام نیازمند سایز میلگرد منحصر به فرد خود می‌باشند. با توجه به تجربه خرید به‌صرفه به عنوان یک مهندس فعال در حوزه ساخت و ساز منبعی را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید به راحتی محصول مورد نیاز خود را تامین کنید. جهت خرید این محصول در گوگل فولاد توفیقی را سرچ کنید و یا از طریق شماره‌های تماس با این مجموعه ارتباط برقرار کنید.

با توجه به اینکه توری مش از انواع میلگرد در سایزهای مختلف تولید می‌شود، قیمت نهایی مش جوشی را می‌توان بر اساس قیمت روز مواد اولیه محاسبه کرد. هزینه نهایی خرید مش با احتساب حدوداً ۶% افزایش قیمت(قیمت مواد اولیه ضربدر ۱٫۰۶) جهت هزینه تولید، هزینه حمل و نقل و هزینه انبارداری، در تابستان ۱۴۰۲ تقریباً ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان بیشتر از قیمت میلگرد خام است.

مرحله دوم به دلیل حساسیت بالا نیازمند بهره‌گیری از یک نیروی متخصص است، برای این کار بهتر است از افرادی با تجربه در این زمینه کمک بگیرید تا به بهترین و مطمئن‌ترین حالت ممکن مش بندی سازه شکل بگیرد. برای مشاهده لیست کامل قیمت اسم برند این مجموعه را سرچ کنید.
مش بندی با شبکه میلگرد چگونه انجام می‌شود؟
بعد از انتخاب میلگرد(میلگرد ساده یا آجدار) وابسته به نوع پروژه در دو حالت عملیات مش بندی با شبکه میلگرد امکان پذیر است:
شبکه مش پیش جوش آجدار: اتصال میلگردها با جوشکاری مقاومتی
شبکه مش پیش جوش ساده: اتصال گردها به وسیله دستگاه نقطه‌ای زن
در واقع بهتر است برای مش بندی از شبکه میلگردی که اتصال بین میل‌ها از قبل توسط دستگاه‌های صنعتی نقطه‌زن که با استاندارد جوشکاری اتوماتیک این کار را انجام می‌دهند، استفاده کنید. این تصمیم به شما در هزینه‌ها و هدر رفت قیمت کمک کرده و از طرفی امنیت کافی برای سازه را تضمین می‌کند.
مش بندی میلگرد چیست و چه ارتباطی با استحکام سازه دارد؟
به طور معمول برای مش بندی کف ساختمان و یا حتی برای مش بندی سقف از شبکه میلگردی استفاده می‌شود تا فوندانسیون و یا سقف به مقاومت و استحکام حداکثری دست پیدا کند، این مهم از تخریب دیوارها جلوگیری می‌کند و سبب می‌شود تا از موثر بودن نیروهای محرک خارجی وارد شده به ساختمان مانند زلزله و غیره حداقل آسیب به سازه وارد شود.
ویژگی‌ها، مزایا و معایب مش بندی
در دو حالت کلی میلگردهای استفاده شده در مش بندی ساده و یا آجدار هستند، از ویژگی‌های میل آجدار اتصال حداکثری با بتن از طریق سطح تماس بالای آن است، به این ترتیب که از طریق چسبندگی بهتر اتصال بهتر نمونه آجدار و بتن با یکدیگر شکل می‌گیرد، بنابراین توصیه می‌شود از این نوع استفاده کنید.
در مقابل بر اساس آنالیز حساسیت مش بندی، نشان داده شده است در بیش از ۸۰% پروژه‌ها برای جلوگیری از تنش و ترک خوردن بتن به جای میلگرد ساده از نوع آجدار استفاده می‌شود. که اگر آینده نگرانه نیز به این موضوع توجه کنیم هزینه بازسازی را به مراتب کاهش می‌دهد، گرچه در ابتدا به نیروی کار انسانی ماهر نیازمند است.
قیمت مش بندی میلگرد
برای محاسبه هزینه مش بندی دو بخش را در نظر می‌گیریم:
مصالح مورد نیاز مش بندی سازه
هزینه‌های اجرای
برای تخمین مصالح که شامل خرید مش می‌باشد بهترین منبع قیمتی را در اختیار شما قرار دادیم، کافیست به کمک پیمانکار یا مسئول اجرای این پروژه متراژ کف سوله یا سازه خود را بر حسب متر مربع محاسبه کنید. هر برگ مش فولادی ۱۲ متر مربع می‌باشد، در این بخش متراژ مربع خود را بر عدد دوازده تقسیم کنید تا تعداد برگ مورد نیاز را به دست آورید و سپس قیمت را بر حسب فروش کیلویی یا برگی در نظر بگیرید.

برای مثال هر برگ توری مش میلگرد ۸ در چشمه ۱۵ به طور میانگین ۷۰ کیلوگرم است، که در تاریخ امروز یعنی ۲۰ شهریور ماه ۱۴۰۲ قیمت هر کیلوی آن برابر با ۲۵٫۳۰۰ تومان می‌باشد بدین ترتیب هر برگ آن معادل ۱,۷۷۱,۰۰۰ هزار تومان می‌باشد. و هزینه اجرا که وابسته به میزان تخصص نیروی کار متغیر است.
خرید مش فولادی و اجرای مش بندی
در این بخش به شما تمامی موارد و نکات مربوط به انواع مش بندی زیر دال را آموزش دادیم، همچنین منابع خرید مش را به شما معرفی کردیم و در انتها برآورد هزینه کلی پروژه و راه‌های کاهش هزینه خرید مقاطع فلزی و دستمزد اجرای مش فولادی را نیز ارائه دادیم، برای دسترسی آسان به منبع قیمتی و مشخصات فنی شبکه مش میلگرد بر روی لینک کلیک کنید، از مشاوره رایگان ۷/۲۴ این شرکت بهره‌مند شوید و بهترین خرید را تجربه کنید.