ایجاد اتحادیه تعاونی‌های مختص بانوان در حال پیگیری است

به گزارش سردبیر پرس، انسیه خزعلی شامگاه یکشنبه در دیدار و گفت وگو با بانوان استان خراسان رضوی که در حاشیه همایش خانواده سالم و نقش زنان در تربیت فرزندان در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: ایجاد بازار فروش برای مشاغل خانگی و تحت پوشش تعاونی قرار گرفتن آن و توسعه تعاونی‌های زنان و ایجاد […]

به گزارش سردبیر پرس، انسیه خزعلی شامگاه یکشنبه در دیدار و گفت وگو با بانوان استان خراسان رضوی که در حاشیه همایش خانواده سالم و نقش زنان در تربیت فرزندان در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: ایجاد بازار فروش برای مشاغل خانگی و تحت پوشش تعاونی قرار گرفتن آن و توسعه تعاونی‌های زنان و ایجاد اتحادیه تعاونی‌ها به صورت تخصصی برای زنان از دیگر مواردی است در معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در دست پیگیری است.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اهمیت میراث فرهنگی و لزوم سرمایه‌گذاری و بازاریابی در این حوزه و به ویژه در بازارچه‌های مرزی و لزوم صادرات صنایع دستی به کشورهای همسایه برای ارزآوری، بر به روزرسانی و کاربردی شدن صنایع دستی و ایجاد نوآوری و قابلیت بهره‌برداری از آن در محیط زندگی و در نیازهای خانواده تاکید کرد.
وی میراث ناملموس را که یکی از ۹ گروه تعریف شده در موضوع خانواده در معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده عنوان کرد و ادامه داد: خانواده و بازی، خانواده، مد و لباس، خانواده و مهارت، خانواده و موفقیت، خانواده و غذای سالم از دیگر گروه‌های تعریف شده در حوزه زنان و خانواده به شمار می‌رود.
خزعلی بیان کرد: رویداد «خانواده و غذای سالم» با محوریت نان سالم هفته آینده در کرمان برگزار خواهد شد که استان‌های دیگر نیز باید همراهی کنند و روی مسأله نان سالم و سلامت فرزندان کار کنند تا تبدیل به فرهنگ شود.
احداث چند بازارچه در خراسان رضوی
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به در سفرهای استانی و تلاش برای دریافت اعتبارات و زمین مورد نیاز بازارچه‌های مرزی، فصلی، دائم از شهرداری‌ها افزود: در خراسان رضوی چند بازارچه در دست احداث است.
وی ادامه داد: اگر مناطق دیگری هم نیازمند بازارچه‌های مرزی، فصلی، دائم باشند به صورت مکتوب موارد را ارسال کنند تا از طریق شهرداری‌ها و بودجه مسولیت‌های اجتماعی آن را پیگیری کنیم.
بیمه زنان خانه‌دار روستایی در دولت سیزدهم عملیاتی می‌شود
خزعلی گفت: بیمه زنان خانه دار سال‌هاست که مطرح می‌شود اما امسال در دولت سیزدهم بیمه زنان خانه‌دار روستایی دارای سه فرزند دارد اجرایی می‌شود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در خصوص مسئله سنوات خدمت برای فرزندآوری دانشجویان دکتری که در این جلسه از سوی یکی از بانوان فعال حوزه زنان مطرح شد گفت: برای موضوع عدم محاسبه سنوات مرخصی فرزندآوری دانشجویان دکتری در قانون دیده می‌شود و آنان می‌توانند بدون محدودیت مرخصی داشته باشند که اگر مواردی غیر از این بود برای رسیدگی گزارش داده شود.
وی گفت: علاوه بر این برنامه‌ای برای تدوین مرخصی استعلاجی برای بانوان شاغل به منظور مراقبت از فرزندان در زمان بیماری آنان داریم که امید است به زودی به تصویب برسد.
خزعلی افزود: عدم هماهنگی ساعت کاری و کاهش ساعت کاری برای زنان شاغل دارای کودک زیر ۶ سال باید اجرایی شود و مواردی که اجرایی نمی‌شود بایستی گزارش داده شود تا پیگیری شود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان این که امنیت شغلی زنان موضوع بسیار مهمی است ادامه داد: در برخی ادارات در ارزیابی‌های سالانه برای بانوانی که از مرخصی زایمان استفاده می‌کردند پایین‌ترین ارزیابی در نظر گرفته می‌شد اما بعضی دستگاه‌ها مقرر کردند که بالاترین ارزشیابی را لحاظ کنند و این موضوع در بعضی از دستگاه‌ها اجرایی شده است و در صدد آن هستیم که لحاظ کردن ارزشیابی بالا به سایر دستگاه‌ها سرایت یابد.
وی گفت: مسائلی از جمله دورکاری زنان، مرخصی کار، بازنشستگی، مرخصی زایمان، کاهش ساعت کاری افراد دارای فرزند زیر ۶ سال، و غیره موجب می‌شود کارفرمایان حاضر به استخدام کارمندان زن نباشند لذا این امر این یک تیغ دو لبه است که باید مورد توجه قرار گرفت.
خزعلی اضافه کرد: ما به دنبال تعریف شغل منعطف که دارای حالت شناور و دورکاری با پوشش بیمه‌ای برای زنان باشد، هستیم.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان این که بازاریابی و مهارت‌آموزی از جمله برنامه‌های عملیاتی معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده است که یک درصد بودجه به آن اختصاص یافته است ادامه داد: مشاوران بانوان می‌توانند طرح‌های خود در این زمینه را برای اجرایی شدن و بهره مندی از این اعتبار ارسال کنند.
وی بیان کرد: مسئله دورکاری در برخی دستگاه‌ها به خوبی اجرا نمی‌شود و اینگونه تلقی می‌شود که دورکاری، تعطیلی کار است و ضرورت دارد زنانی که دور کار می‌شوند بهتر و با مسئولیت شناسی به وظیفه خود عمل کنند.
خزعلی با بیان این که موضوع مهدکودک در محیط‌های اداری در حال پیگیری است و به طور مستمر هر چند ماه در خصوص چگونگی مراحل انجام کار گزارش گرفته می‌شود افزود: نبود بودجه و مکان مناسب از جمله مشکلاتی بوده که دستگاه‌ها برای عدم ایجاد مهد کودک در کنار محیط‌های اداری مطرح کرده‌اند که امید است این موضوع را هم در قالب دیگری و با اصلاح قانون بتوانیم عملیاتی کنیم چرا که اجرای آن می‌تواند به فرزندآوری زنان شاغل کمک کند.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به مشکلات و دغدغه‌های مشاوران بانوان با بیان این که مسئله ساختار و بودجه از مسائل جدی در موضوع مشاور بانوان است گفت: بخش مرتبط با مشاوران دستگاه‌ها با تصویب قانون به مرحله اجرایی رسیده و یک درصد بودجه برای آنان در نظر گرفته شده است.
وی با بیان این که برنامه مشاوره زوجین و «برنامه رویداد خانواده» در ۹ گروه برنامه ریزی شده است که فرهنگ خانواده و سبک زندگی ایرانی اسلامی را از طرق مختلف با آموزش دادن، برگزاری رویدادهای مختلف در کشور اجرا کنند افزود: مشاور بانوان در راستای عملیاتی شدن «برنامه رویداد خانواده» می‌توانند طرح‌ها و برنامه‌های خود را به صورت ویژه ارسال کنند تا از یک درصد بودجه اختصاص گرفته بتوان پاسخگوی آنان بود.
جامعه از بالا رفتن سن ازدواج در رنج است
خزعلی گفت: مسئله بالارفتن سن ازدواج جامعه را رنج می‌دهد چرا که اکنون در بعضی مناطق سن ازدواج زنان به ۲۵ سال و در مردان به ۲۹ سال رسیده و سن فرزندآوری برای مردان به بالای ۳۰ سال و برای زنان نزدیک ۳۰ سال می‌شود که این موضوع شانس فرزندآوری آن‌ها را به شدت کاهش می‌دهد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: برای متولدین دهه ۶۰ نیز وام‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده که چهار امتیاز برای زوجین دهه شصتی روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت در نظر گرفته شده است که باید در این خصوص تبلیغ شود و حمایت صورت گیرد تا این ازدواج‌ها پا بگیرد.
تسهیل ضمانت وام ازدواج و لزوم تنها یک ضامن
وی با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر تسهیل ضمانت وام ازدواج و لزوم تنها یک ضامن برای این امر گفت: در این خصوص بانک‌های عامل نبود اعتبارات قانونی را از جمله مشکلات در پرداخت تسهیلات ازدواج مطرح کرده‌اند لذا خواهشمندیم مواردی که پرداخت صورت نمی‌گیرد به صورت مصداقی گزارش داده شود تا پیگیری صورت گیرد.
خزعلی با بیان اینکه توانمندی‌های بسیار خوبی در بانوان مشهد و در دهیاری‌ها وجود دارد گفت: تعدادی از بانوان دهیار که تعدادشان در استان خراسان رضوی نسبت به سایر استان‌ها بیشتر است با فعالیت‌ها و اقدامات مؤثر توانستند محیط‌های خود را متحول کنند که این امر قابل تقدیر و تشکر است.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: زنان رئیس جمهور در امور زنان و خانواده است و این معاونت در این راستا قوانین مربوطه و برنامه توانمندسازی زنان را تدوین کرده و علاوه بر آن ضامن برای دریافت تسهیلات برای زنان سرپرست خانوار مورد تصویب قرار داده است.

منبع : مهر نیوز