ایجاد کمیته ویژه رسیدگی به مشکلات شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، سعید قاسمی وند صبح شنبه در بازدید از برخی از واحدهای دانش‌بنیان استان آذربایجان شرقی افزود: در این کمیته مشکلات و چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور به‌صورت ویژه در کمترین زمان رسیدگی می‌شود. به گفته وی مسئولان بازرسی منطقه ۵ کشور و بازرسی کل استان ضمن دریافت مسائل و مشکلات […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، سعید قاسمی وند صبح شنبه در بازدید از برخی از واحدهای دانش‌بنیان استان آذربایجان شرقی افزود: در این کمیته مشکلات و چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور به‌صورت ویژه در کمترین زمان رسیدگی می‌شود.
به گفته وی مسئولان بازرسی منطقه ۵ کشور و بازرسی کل استان ضمن دریافت مسائل و مشکلات به‌صورت حضوری به‌صورت متناوب به‌صورت حضوری چالش‌ها و نیازهای این واحدها را احصا می‌کنند و پیگیری‌های لازم را برای مرتفع ساختن این مشکلات انجام می‌دهند.
رئیس منطقه ۵ بازرسی کشور و بازرس کل آذربایجان شرقی بابیان اهمیت توجه به شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان به‌منظور تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و اشتغال آفرین اظهار کرد: تمامی ادارات و ارگان‌ها ملزم به اجرای کامل قوانین و مقررات مربوط به حمایت از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان هستند و سازمان بازرسی به‌عنوان متولی نظارت بر حسن اجرای قوانین با سازمان‌ها و نهادهایی که این قوانین را رعایت نکنند و ترک فعل داشته باشند به‌شدت مقابله خواهد کرد.
سعید قاسمی وند با اشاره به واردات کالاهای دارای تولید مشابه دانش‌بنیان در کشور تأکید کرد: به‌صورت قاطع جلوی ورود کالاهای خارجی که نمونه مشابه آن توسط شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان تولید می‌شود از مبادی رسمی گرفته خواهد شد.
رئیس منطقه ۵ بازرسی کشور و بازرس کل آذربایجان شرقی در این بازدید با ابراز خرسندی از تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان و فناورانه با تکنولوژی پیچیده و نو گفت: محصولات و خدمات توسط این شرکت‌ها می‌توانند بسیاری از نیازهای را مرتفع کنند و به اقتصاد کشور کمک شایانی کنند.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی نیز بابیان اینکه نبود اراضی برای واگذاری به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برای تولید صنعتی و نیمه‌صنعتی در سالیان گذشته موجب پراکندگی حضور این شرکت‌ها شده است گفت: این پراکندگی حضور در نقاط مختلف موجب بروز مشکلات متعدد و بهره‌مند نبودن از زیرساخت‌های لازم برای این شرکت‌ها شده است.
عبدالرضا واعظی افزود: با اقدامات متعددی که پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی انجام داده است به‌زودی اراضی جدیدی به شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان مستقر در این پارک واگذار خواهد شد تا محصولات دانش‌بنیان و فناورانه هایتک در این واحدها تولید بشود.
وی با اشاره به پتانسیل و توانمندی‌های عظیم شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری بیان کرد: بسیاری از این شرکت‌ها محصولات منحصربه‌فردی را تولید می‌کنند که کالاهای استراتژیک و حیاتی محسوب می‌شود و این شرکت‌ها برای توسعه فعالیت‌های خود نیاز به حمایت‌های بیش‌ازپیش دارند.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با تشکر از رویکرد مثبت سازمان بازرسی برای حمایت از واحدهای فناور و دانش‌بنیان گفت: شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان به علت دارا بودن واحدهای تحقیق و توسعه در صورت حمایت می‌توانند بسیاری از مشکلات صنایع و ارگان‌ها را مرتفع ساخته و نقش ارزنده‌ای در توسعه و پیشرفت کشور داشته باشند.
مدیران شرکت‌های دانش بنیان در این بازدیدها تأمین سرمایه در گردش و سرمایه لازم برای توسعه واحدها، تأمین مواد اولیه، عدم همکاری مکفی مدیران دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها، نبود اراضی مناسب برای ایجاد واحدهای تولیدی فناورانه، خرید محصولات خارجی بجای محصولات دانش‌بنیان داخلی توسط سازمان و اداره‌های استان، عدم مشارکت در ریسک تحقیق، توسعه و تولید محصولات فناورانه، مشکل راه دسترسی و نبود زیر ساخت‌های لازم مانند آب و آنتن دهی مناسب در شهرک صنعتی شهید سلیمانی و واردات محصولات خارجی که آن مشابه آن محصولات در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور تولید می‌شود را اصلی ترین مشکلات خود بیان کردند.

منبع : مهر نیوز