ایران با وجود تحریم‌ها توانسته است در حوزه‌های مختلف پیشرفت‌ کند

به گزارش سردبیر پرس، اندرو بایلی و عمر ابراهیم رؤسای گروه دوستی پارلمانی خاورمیانه و آفریقا در مجلس نیوزیلند با عبدالناصر درخشان، رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و نیوزیلند در مجلس شورای اسلامی به صورت نشست مجازی (وبیناری) دیدار و گفتگو کردند. این نماینده مجلس در دوره یازدهم در ابتدای این نشست مجازی […]

به گزارش سردبیر پرس، اندرو بایلی و عمر ابراهیم رؤسای گروه دوستی پارلمانی خاورمیانه و آفریقا در مجلس نیوزیلند با عبدالناصر درخشان، رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و نیوزیلند در مجلس شورای اسلامی به صورت نشست مجازی (وبیناری) دیدار و گفتگو کردند.
این نماینده مجلس در دوره یازدهم در ابتدای این نشست مجازی به تعاملات و مراودات دو کشور اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران و نیوزیلند با توجه به توانمندی‌های موجود، نیازمند عزم راسخ برای ارتقای سطح روابط هستند.
وی گروه‌های دوستی پارلمانی را ظرفیت خوبی در پیشبرد تعاملات دانست و بیان کرد: تقویت دیپلماسی پارلمانی و تداوم رایزنی‌ها میان نمایندگان مجالس به گسترش مناسبات ایران و نیوزیلند کمک خواهد کرد.
رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و نیوزیلند مناسبات بیش از نیم قرن ایران و نیوزیلند در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی اقتصادی را پشتوانه محکمی برای مناسبات دو کشور دانست و افزود: همکاری‌های پارلمانی بر تقویت تعاملات و تسهیل مراودات دولتها تأثیر گذار خواهد بود.
عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان، اظهار داشت: هرچند تحریم‌های آمریکا بر زندگی مردم تأثیر مستقیم داشته، اما جمهوری اسلامی ایران نیز با وجود تحریم‌ها توانسته است در حوزه‌های مختلف پیشرفت‌های مؤثری در زمینه تکنولوژی، صنعتی و پزشکی داشته باشد.
نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری بندر چابهار بر علاقمندی طرف ایرانی جهت سرمایه‌گذاری های مشترک با نیوزیلند تاکید کرد.
همچنین روح الله ایزدخواه، نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و نیوزیلند نیز در این نشست مجازی با تاکید بر اهمیت و تأثیرگذاری مراودات پارلمانی، گفت: گفتگوهای پارلمانی در راستای اراده جدی مقامات دو کشور برای توسعه روابط قرار دارد و در ایجاد فضای دوستانه میان دو طرف مؤثر است.
وی با اشاره به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های بایو، نانو تکنولوژی و علوم پزشکی خواستار توسعه همکاری دو کشور در این عرصه‌ها شد.
نماینده مردم تهران در مجلس در پایان نیوزیلند را کشوری با قابلیت‌های علمی فراوان دانست و بر تبادل تجارب میان دو کشور در عرصه‌های علوم و فناوری‌های نوین در حوزه‌های کشاورزی و دامپروری تاکید کرد.
فاطمه رحمانی، دیگر عضو گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و نیوزیلند نیز با اشاره به حضور موفق زنان در عرصه‌های مختلف کشورمان، گفت: حضور و رشد مؤثر علمی، سیاسی و اجتماعی زنان در دانشگاه‌ها و جامعه ایران بالندگی کشورمان و فرصتی برای همکاری میان زنان دو کشور در عرصه‌های مختلف است.
اندرو بایلی و عمر ابراهیم رؤسای گروه دوستی پارلمانی خاورمیانه و آفریقای در پارلمان نیوزیلند نیز با اشاره به پیشینه روابط دو کشور، بر لزوم تقویت مناسبات دوستانه فیمابین تاکید نمودند.
بایلی تصریح کرد: امیدواریم که گام‌های مؤثری برای تعمیق ارتباطات توسط دیدارهای مستمر میان نمایندگان مجالس و دولتمردان دو کشور برداشته شود. پارلمان نیوزیلند مصمم به تقویت روابط با جمهوری اسلامی در حوزه‌های گوناگون برای توسعه و گسترش مناسبات است.
عمر ابراهیم نیز در همین راستا اظهار داشت: تحریم‌ها به کاهش همکاریهای فیمابین منجر شده است و مانعی در مسیر گسترش روابط محسوب می‌شود که امیدواریم این مانع هرچه سریع‌تر رفع گردد.
در پایان این دیدار، عبدالناصر درخشان رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و نیوزیلند از همتایان خود در پارلمان نیوزیلند برای سفر به تهران دعوت کرد.

منبع : خبرگزاری مهر