ایران و لهستان روابط ۵۵۰ ساله خود را گرامی داشتند

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، همایش گرامیداشت پانصد و پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و لهستان یکشنبه ۲۰ خرداد در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد. در آئین گشایش این همایش که در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با همکاری سفارت جمهوری لهستان در تهران، دانشکده حقوق […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، همایش گرامیداشت پانصد و پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و لهستان یکشنبه ۲۰ خرداد در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد.
در آئین گشایش این همایش که در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با همکاری سفارت جمهوری لهستان در تهران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، مؤسسه نگارستان اندیشه، کانون ایران شناسی دانشگاه تهران، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و انجمن ایرانی تاریخ برگزار شد، ابراهیم متقی ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی با سخنانی در باب اهمیت ارتباط تاریخی بین دو کشور ایران و لهستان از گذشته تا امروز برنامه را آغاز کرد.
سپس ماچئی فایوکوفسکی سفیر لهستان در ایران درباره آنچه تاریخ به ما می‌آموزد سخن گفت و به نقاط عطف روابط ایران و لهستان و شباهت‌های این دو کشور اشاره کرد. سپس جمال کامیاب مدیرکل اروپای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمود حیدری مدیرکل شرق اروپا و مدیترانه وزارت امور خارجه پشت تریبون آمدند و در پایان الهام امین زاده معاون بین‌الملل دانشگاه تهران درباره همکاریهای دانشگاه تهران با دانشگاه‌های لهستان و آمادگی گسترش روابط آکادمیک و علمی میان دو کشور صحبت کرد.

‌سپس حاضران به تماشای اسناد تاریخی پنج قرن رابطه میان ایران و لهستان پرداختند که در گالری کاظمی آشتیانی این دانشکده به نمایش درآمده بود.

نشست اول: اسناد، تاریخ و سیاست
در ادامه و پس از استراحت حاضران، دو نشست تخصصی در تالار مرکز مطالعات عالی بین المللی همان دانشکده برگزار شد. نشست اول ذیل عنوان اسناد، تاریخ و سیاست بود، که اداره آن توسط حبیب‌الله فاضلی دبیر علمی همایش انجام شد. این نشست از ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵ برقرار بود، که در آن رحیم نوربخش با موضوع اسنادی از روابط فرهنگی آموزشی ایران و لهستان، انور خالندی با عنوان سیاست همگرایی و واگرایی ایران در برابر لهستان در دوره صفوی، الهام ملک زاده با موضوع روایت اسنادی کارنامه زندگی و فعالیت‌های علمی آنانیاز زاجازکوفسکی ایران شناس لهستانی، گودرز رشتیانی با عنوان الکساندر خوچکوو برآمدن ایران شناسی فرهنگ گرا در اروپای صده نوزدهم، یعقوب خزایی با موضوع وضعیت آوارگان لهستانی در ایران دوران جنگ جهانی دوم بر بنیاد اسناد و مکاتبات سفارت انگلیس در تهران و در نهایت علیرضا دولتشاهی با موضوع نادر آراسته: معمار روابط ایران و لهستان به سخنرانی پرداختند.

‌نشست دوم: تعاملات فرهنگی، هنری و صنعتی
نشست دوم با موضوع تعاملات فرهنگی، هنری و صنعتی با مدیریت گودرز رشتیانی در همان سالن و از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷ برگزار شد که البته با توجه به پخش موسیقی و فیلم و پرسش و پاسخ حاضرین با هنرمندان کمی به درازا کشید. در این نشست سمیه حمیدی با موضوع از ورشو تا پاریس؛ میراث علمی و ادبی آلبن دی بیبراشتاین کازیمیرسکی، زهیر صیامیان گرجی با عنوان ایران در آئینه لهستان: چشم اندازی از تاریخ نگاری ترجمه به آثار ترجمه شده متفکران لهستانی به فارسی، سمیه اکبری با موضوع نقش مهندسی تادئوش روشینسکی در شکل‌گیری اولین دانشکده مهندسی نساجی ایران، بابک خضرایی با عنوان نقش وسیج آلبرت بوبوفسکی (علی اوفکی بِی ۱۶۱۰-۱۶۷۵ میلادی) در نت نویسی آثار موسیقیدانان ایرانی قرن هفدهم میلادی، محمد مقدم با موضوع حضور لهستانی‌ها در سینمای ایران: یادی از خسرو سینایی و مهدی نادری با عنوان رؤیای فراموش شده، روایت فیلمساز از مواجهه با سوژه مستند خود صحبت کردند. در پایان سخنان خضرایی بخشی از موسیقی نواخته شده از روی نت نویسی های نمایش داده شده پخش شد و در پایان سخنان آقای نادری بخش کوتاهی از فیلم مستند ایشان به نمایش در آمد.

عرضه کتاب و مجلدی از خلاصه مقالات
در حاشیه این همایش خلاصه مقالات به صورت یک مجلد در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت و کتابهای نشر نگارستان اندیشه در حوزه لهستان با عناوین یادنامه شاعر ملی لهستان آدام میتسکیه ویچ، مادام لهستانی: روایتی از زندگی ماریا بایدان، اصفهان شهر کودکان لهستانی، ایران و لهستان: مناسبات فرهنگی و تمدنی و مجموعه شعر عکسی از یازده سپتامبر عرضه شد.