باران شدید و رانش زمین در کنیا ده‌ها هزار نفر را آواره کرده است

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس به نقل از فرانس ۲۴، کنیا روز دوشنبه اعلام کرد؛ ده‌ها هزار نفر در سراسر این کشور تحت تأثیر بارندگی شدید، سیل و رانش زمین قرار گرفته‌اند و خدمات راه آهن در بندر مومباسا نیز متوقف شده است. شاخ آفریقا بارندگی شدید مرتبط با پدیده آب و هوایی ال نینو […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس به نقل از فرانس ۲۴، کنیا روز دوشنبه اعلام کرد؛ ده‌ها هزار نفر در سراسر این کشور تحت تأثیر بارندگی شدید، سیل و رانش زمین قرار گرفته‌اند و خدمات راه آهن در بندر مومباسا نیز متوقف شده است. شاخ آفریقا بارندگی شدید مرتبط با پدیده آب و هوایی ال نینو را در هفته‌های اخیر تجربه کرده است که ده‌ها نفر از جمله حداقل ۴۶ نفر در مناطق مختلف کنیا جان خود را از دست دادند.
ریگاتی گاچاگوا، معاون رئیس جمهور گفت که حداقل ۸۰۰۰۰ خانوار در کنیا تحت تأثیر این شرایط جوی قرار گرفته اند و تعداد آنها هر روز افزایش می‌یابد.
او گفت که دولت برای نجات مردم از جمله با هلیکوپترها و سایر خدمات اضطراری برای رساندن کمک و نجات خانواده‌های درگیر پاسخ می‌دهد.
وی در بیانیه‌ای، از مردم خواست تا از سیلاب دوری کنند و منازل را در مناطق کم ارتفاع تخلیه کنند،
وی افزود: پیش‌بینی می‌شود بارش‌ها تا سه ماهه اول سال آینده ادامه یابد.
مقامات گفتند که از هفته گذشته ۹ نفر در منطقه ساحلی جان خود را از دست داده اند، از جمله دو سرنشین یک خودروی متعلق به اداره درآمد کنیا که صبح روز جمعه از روی یک پل سیل زده در شهرستان کوال سقوط کرد.
وزارت کشور دیروز گفت: «یک تیم چند سازمانی به رهبری سرویس گارد ساحلی کنیا در صحنه در حال تلاش برای بازیابی اجساد هستند.
راه آهن کنیا اعلام کرد سیل و رانش زمین باعث تأخیر در تحویل بارها به بندر مومباسا و در امتداد خط راه آهن باری به نایروبی شده است.