بافت تاریخی شهر «موچش» کامیاران مرمت می شود

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، یعقوب گویلیان روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در سنندج اظهار کرد: موچش از سال ۱۳۷۹ در تقسیمات کشوری به شهر تبدیل شد اما قدمت مدنیت آن به پنج هزار سال هم می‌رسد و سند مهم آن هم قلعه موچش است که به عنوان آثار ملی کشور ثبت شده است. وی […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، یعقوب گویلیان روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در سنندج اظهار کرد: موچش از سال ۱۳۷۹ در تقسیمات کشوری به شهر تبدیل شد اما قدمت مدنیت آن به پنج هزار سال هم می‌رسد و سند مهم آن هم قلعه موچش است که به عنوان آثار ملی کشور ثبت شده است.
وی افزود: بر اساس بررسی میدانی گروه تخصصی بافت و بناهای معاونت میراث فرهنگی استان، بافت تاریخی موچش در برگیرنده بناهای متعددی از قرون مختلف است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان تصریح کرد: اولین اقدام عملی انجام شده در این بافت تاریخی، برداشت و تهیه طرح مرمت بقایای مسجد تاریخی این شهر بود.
گویلیان خاطرنشان کرد: این مسجد دارای قدمتی تاریخی مربوط به دوره‌های ایلخانی و صفوی است و الحاقیات جدید طبقه دوم آن نیز در دوره قاجار ساخته شده است.
وی افزود: طبق کاوش‌های انجام شده تپه تاریخی این شهر نیز دارای سابقه چند هزار ساله است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان اظهار کرد: احیای بافت با ارزش تاریخی موچش می‌تواند در جذب توریسم و رونق گردشگری منطقه نقش بسزایی داشته باشد و در این راستا تمام ظرفیت‌های محلی را به کار خواهیم گرفت.

منبع : مهر نیوز