بحران آب، پیش نشانه تهدیدهای تغییر اقلیم در ایران و جهان

به گزارش سردبیر پرس به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مجید حبیبی مدیر گروه پیش آگاهی مخاطرات جوی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو در پنل تخصصی هفتمین کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم گفت: بحران آب، پیش نشانگر تهدیدهای تغییر اقلیم در ایران و جهان است به طوری که بر اساس گزارش بانک جهانی در ۲۰ […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مجید حبیبی مدیر گروه پیش آگاهی مخاطرات جوی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو در پنل تخصصی هفتمین کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم گفت: بحران آب، پیش نشانگر تهدیدهای تغییر اقلیم در ایران و جهان است به طوری که بر اساس گزارش بانک جهانی در ۲۰ سال اخیر ۱.۶ میلیارد نفر درگیر سیل و ۱.۴ میلیارد نفر گرفتار خشکسالی در دنیا بودند.
حبیبی نوخندان اظهار کرد: گزارش‌های هیئت بین‌الدول تغییر اقلیم نشان می‌دهد که تغییر اقلیم، ریسک دو برابر شدن جمعیت در معرض سیل و خشکسالی در دنیا را نیز تقویت کرده است. گزارش سازمان جهانی هواشناسی نشان می‌دهد که فجایع مربوط به اقلیم و آب در ۵۰ سال گذشته به طور میانگین روزانه جان ۱۱۵ نفر را گرفته و ۲۰۲ میلیون دلار خسارت به بار آورده است.
مدیر گروه پیش آگاهی مخاطرات جوی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو با بیان اینکه مواجهه با مخاطرات طبیعی اجتناب ناپذیر است، ادامه داد: در دو سال گذشته، سیل شدید اروپای غربی را تحت تأثیر قرار داد و تنها در آلمان حدود ۴۰ میلیارد دلار خسارت به بار آورد.
حبیبی نوخندان اضافه کرد: با این همه امکان پیشگیری از خسارات‌های مخاطرات طبیعی و جوی وجود دارد به نحوی که با سرمایه گذاری روی هشدار سریع برای همه می‌توان تا حد زیادی از خسارت‌ها کاست. سرمایه گذاری یک واحد پولی در امر پیشگیری از مخاطرات طبیعی در جامعه، می‌تواند از خسارتی معادل پنج واحد پولی به آن جامعه جلوگیری کند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو افزود: هدف اصلی سامانه هشدار سریع برای همه، اطمینان از آگاهی مردم قبل از وقوع رویدادهای خطرآفرین است به طوری که آنها بتوانند اقدامات لازم را برای حفظ جان و مال خود انجام دهند. در ایران، سامانه‌های هشدار مخاطرات طبیعی عمدتاً به وسیله سازمان هواشناسی کشور، سازمان مدیریت بحران، سازمان نقشه برداری و سازمان زمین شناسی اداره می‌شوند.
وی ادامه داد: سامانه ملی یکپارچه هشدار سریع مخاطرات جوی شامل شبکه‌ای از انواع ایستگاه‌های هواشناسی و دیدبانی جو به همراه دانش فنی و تکنیک‌های عملیاتی، تحلیل و پیش بینی مخاطرات جوی، اطلاع رسانی و هشدار و در نهایت تصمیم گیری و اقدام است.
مدیر گروه پیش آگاهی مخاطرات جوی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو تصریح کرد: سامانه ملی یکپارچه هشدار سریع مخاطرات جوی شامل یک چرخه پایدار دیدبانی و تولید داده و اطلاعات، خدمات و محصولات، انتشار و توزیع پیام و بازخورد گیری است که مدام تکرار می‌شود و سیستم با شناسایی نقاط ضعف، به بهبود و توسعه خدمات تخصصی کمک می‌کند.
حبیبی نوخندان خاطر نشان کرد: مخاطرات جوی از جمله مهمترین عوامل تهدید کننده زندگی و زیرساخت‌های کشور است که توجه و هزینه برای آن، یک سرمایه گذاری است.
وی افزود: از الزامات عملیاتی کردن سامانه هشدار سریع برای همه در کشور می‌توان به ضرورت استفاده از دیپلماسی فعال برای جلب حمایت‌های بین‌المللی و توسعه زیرساخت‌های هشدار در کشور، توسعه و گسترش شبکه ایستگاه‌های هواشناسی با پوشش سراسری از طریق تعامل و همکاری با وزارت نیرو و جهاد کشاورزی و توسعه مدل‌های پیش بینی مخاطرات جوی-اقلیمی اشاره کرد.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو ادامه داد: استفاده از دانش و فناوری‌های نوین نظیر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین با هدف شناسایی الگوهای رفتاری مخاطرات، ایجاد زیر ساخت‌های شبکه‌های هشدار سریع مخاطرات جوی در دیدبانی هواشناسی و افزایش پوشش رسانه‌ای هشدارها، از دیگر نیازهای ضروری برای بهبود وضعیت سامانه هشدار مخاطرات جوی در کشور است.
حبیبی نوخندان گفت: یکی از نیازهای جامعه ایران آموزش و ترویج عمومی و ارتقا سواد اقلیمی است که به درک بهتر اوضاع جوی – اقلیمی و بینش مشترک نسبت به بایدها و نبایدهای این حوزه می‌انجامد.
منبع : مهر نیوز