بحران نیروی آموزش دیده در گردشگری گلستان/استانداردها رعایت شود

‌سردبیر پرس، گروه استان‌ها- مریم بزی: تربیت نیروی انسانی متخصص یکی از الزامات مراکز گردشگری و اقامتگاه‌ها بوده و این فضاها باید استانداردهای لازم برای ورود گردشگر داشته باشند. لازمه این امر، ارائه تسهیلات، نظارت بیشتر بر عملکرد هتل‌ها، بومگردی ها و غیره بوده تا علاوه بر حفظ گردشگری قدیمی، شاهد ورود گردشگران جدید هم […]

‌سردبیر پرس، گروه استان‌ها- مریم بزی: تربیت نیروی انسانی متخصص یکی از الزامات مراکز گردشگری و اقامتگاه‌ها بوده و این فضاها باید استانداردهای لازم برای ورود گردشگر داشته باشند.
لازمه این امر، ارائه تسهیلات، نظارت بیشتر بر عملکرد هتل‌ها، بومگردی ها و غیره بوده تا علاوه بر حفظ گردشگری قدیمی، شاهد ورود گردشگران جدید هم باشیم.
رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری گلستان در این خصوص به خبرنگار سردبیر پرس گفت: هتل‌ها و بومگردی ها نیازمند نظارت بیشتر بوده تا خدمات آنها به روش بهتری ارائه شود.
سمیه قدمنان افزود: مسئولان میراث فرهنگی باید اهرم فشاری برای اماکن و تأسیسات گردشگری داشته باشند تا عملکرد بهتری در برخورد با گردشگران داشته باشند.
وی ادامه داد: متأسفانه طی سال‌های گذشته نظارت‌ها بسیار ضعیف بوده، به طوری که برخی از گردشگران از نوع خدمات و بخصوص نظافت هتل‌ها و بومگردی های گلستان رضایت کافی نداشته‌اند.
لزوم ارائه آموزش به مسئولان هتل‌ها
قدمنان با اشاره به اینکه آموزش هتلداران و کارکنان آنها باید مستمر باشد، بیان کرد: آموزش دهندگان هم باید اطلاعات کافی داشته تا براساس آن به کارشناسان آموزش لازم را ارائه کنند.
وی ادامه داد: کارشناسان در بدنه میراث فرهنگی باید یک تیم یا گروه آموزش دیده و متخصص باشند تا بتوانند همه عوامل را بررسی کرده و بدانند که در یک هتل یا بومگردی چه استانداردها، تجهیزات و مسائل بهداشتی باید رعایت شود.

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری گلستان گفت: همچنین فردی که می‌خواهد هتل یا بومگردی را افتتاح کند، هم باید تحت آموزش‌های حوزه گردشگری قرار گیرد، ضمن اینکه نیروهایی را هم که برای ارائه خدمت مختلف در مکان گردشگری خود به کار می‌گیرند، باید دوره‌های آموزشی مختلف را سپری کنند.
قدمنان افزود: گاهی اوقات یک نیروی کار هتل نمی‌تواند بحران بین خود و مسافر را حل کند و این در حالی است که اولین چیزی که یک مسافر از یک استان انتظار دارد، خدمات قوی است.
خدمات ضعیف هتل‌ها و بومگردی ها
وی با اشاره به اینکه باید نوعی نگاه رقابتی در بین اقامتگاه‌ها و بومگردی ها تقویت شود، بیان کرد: صنعت گردشگری یک صنعت سودآور و ارزآور برای هر کشور و استانی است و باید به گونه‌ای عمل کرد تا بین مکان‌ها گردشگری نوعی رقابت سالم برای جذب گردشگر ایجاد شود.
باید رقابت سالم بین هتلداران و بومگردی ها ایجاد شود تا در زمینه خدمات دهی بهتر عمل کنند گفت: در حال حاضر برخی از بومگردی ها یا هتل‌ها در استان دارای ساختمان‌های بسیار قدیمی هستند که خدمات آنها بسیار ضعیف است به طوری حتی یک سرویس بهداشتی فرنگی هم برای افراد بیمار در آن وجود ندارد.
وی اضافه کرد: نیروی انسانی، تجهیزات، ایمنی و بهداشت و سطح سرویس دهی هتل‌ها از جمله مسائل مهمی است که باید مدیریت و توجه شود و متأسفانه برخی اوقات که مراجعه می‌کنیم، می‌بینیم که حتی نیرو برای خدمات رسانی ندارند یا اینکه اصلاً نظافت را رعایت نمی‌کنند.
تور لیدر گلستانی گفت: در گردشگری جهانی کمیته تحت عنوان «ISO» با نام «خدمات گردشگری وابسته» وجود دارد که برای همه ذی نفع‌ها استانداردهایی را تعریف کرده و ما می‌توانیم با استناد بر آنها گردشگری را خود را تقویت کنیم.

از ظرفیت گردشگری گلستان به درستی استفاده نشده است
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی هم در این خصوص به خبرنگار سردبیر پرس گفت: گلستان از ظرفیت‌های گردشگری بسیاری برخوردار بوده که باید تلاش کنیم تا از آنها به درستی استفاده کنیم.
رمضانعلی سنگدوینی بیان کرد: متأسفانه در حوزه صنعت گردشگری نتوانستیم اقدامی انجام دهیم که عنوان شود صنعت بزرگی است لذا باید راه را برای ورود سرمایه گذاران تسهیل کرده به طوری که شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم.
وی با اشاره به موضوع تله کابین گفت: یکی از پروژه‌های گلستان در حوزه گردشگری تله کابین است که با توجه به اینکه همه امکانات آن فراهم شده، ولی هنوز مجوز آن را نداده‌اند و این پروژه همچنان بلاتکلیف است.
سنگدوینی افزود: حوزه گردشگری را باید به دست سرمایه گذارانی سپرد که بتوانند به درستی از ظرفیت‌های آن استفاده کرده و امکانات لازم را برای ورود گردشگران فراهم کنند.
گردشگری گلستان از فقدان آموزش و نظارت رنج می‌برد
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان هم با بیان اینکه گردشگری گلستان از فقدان آموزش و نظارت‌های لازم رنج می‌برد، گفت: باید با اقدامات و برنامه ریزی های مناسب و همچنین تعامل و هم افزایی جوامع گردشگری، این ضعف‌ها را جبران کنیم.

محمدجواد ساوری بیان کرد: برنامه ریزی و وضع قوانین باید بر اساس شرایط و ظرفیت‌های هر منطقه صورت گیرد و همچنین باید موانع، مشکلات و کمبودهای هر حوزه را شناسایی کرده و با توجه به همین ظرفیت‌های بهره برداری نشده برنامه‌ها تدوین شود.
وی با اشاره به اینکه نگاه دولت بر حذف قوانین مزاحم است، ادامه داد: با توجه به این موضوع اقدامات و برنامه ریزی مناسب در حوزه‌های سه گانه این سازمان انجام می‌شود تا بتوانیم در حد مقدور به نفع مردم و به نفع جوامع تابعه این اداره کل از قوانین موجود بهره ببریم.
ساوری در خصوص واحدهای اقامتی عنوان کرد: متأسفانه واحدهای اقامتی غیرمجاز مشکلات زیادی را برای استان و فعالان حوزه گردشگری به وجود آورده‌اند، در این راه تلاش می‌کنیم تا با بهره گیری از جوامع فعال در این حوزه نظارت و بازرسی بر تأسیسات گردشگری را افزایش دهیم و با این کار بتوانیم از مشکلات در واحدهای غیرمجاز و یا متخلفان جلوگیری کنیم.
وی با اشاره به استاندارد سازی تأسیسات گردشگری گلستان، اضافه کرد: هدف از این کار ارتقا کیفیت خدمات، بهبود وضعیت تأسیسات گردشگری و تطبیق آنها با استانداردهای روز است و نباید به وسیله اجرای دستورالعمل‌های استاندارد سازی موانعی را بر سر راه مدیران و بهره برداران واحدهای گردشگری ایجاد کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان، گفت: به دنبال ایجاد دستورالعملی برای تسهیل در حوزه استانداردسازی تأسیسات گردشگری هستیم تا به این وسیله بتوانیم تأسیسات را به نفع واحدهای گردشگری استان پیاده سازی کنیم.
به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، با توجه تمرکز توسعه گلستان بر پایه گردشگری علاوه بر سخت افزار باید به نرم افزار هم توجه کرد لذا علاوه بر ایجاد زیرساخت‌ها باید آموزش نیروی انسانی هم مد نظر قرار گیرد.
منبع : مهر نیوز