بخش خصوصی رغبتی برای سرمایه گذاری در طرح ها ندارد

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، محمد رضا رضایی ظهر پنجشنبه در حاشیه بازدید از پروژه‌های عمرانی بندرانزلی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: پروژه‌های عمرانی را نمی‌توان تنها با منابع دولتی به پایان رساند و باید به دنبال استفاده از ظرفیت‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی در این پروژه‌ها بود. وی افزود: متأسفانه از سوی بخش دولتی […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، محمد رضا رضایی ظهر پنجشنبه در حاشیه بازدید از پروژه‌های عمرانی بندرانزلی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: پروژه‌های عمرانی را نمی‌توان تنها با منابع دولتی به پایان رساند و باید به دنبال استفاده از ظرفیت‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی در این پروژه‌ها بود.

وی افزود: متأسفانه از سوی بخش دولتی اعتماد سازی لازم برای سرمایه گذار بخش خصوصی صورت نگرفته و بخش خصوصی رغبتی برای سرمایه گذاری ندارد.

رضایی با اشاره به ارائه لایحه مشارکت بخش خصوصی از سوی نمایندگان مجلس برای ایجاد ظرفیت‌های لازم جهت استفاده از این ظرفیت مهم، تاکید کرد: متأسفانه به دلیل صادرات بدون توجه به نیاز داخلی مصالح ساختمانی همچون قیر و سیمان قیمت این مصالح در کشور چندین برابر شده و نیاز به قیر برای زیرسازی پروژه‌ها، عملاً بسیاری از پروژه‌های مهم عمرانی کشور خصوصاً در حوزه وزارت راه و شهرسازی به حال خود رها شده است.

نماینده مردم جهرم در مجلس با اشاره به نامگذاری امسال به نام «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» از سوی رهبر معظم انقلاب و تلاش برای تحقق این شعار، ادامه داد: باید با افزایش زیرساخت‌ها فرصت‌های لازم برای احداث واحدهای تولیدی جهت افزایش صادرات محصولات تولیدی تولیدکنندگان کشور فراهم شود.

رضایی اضافه کرد: در کنار زیرساخت‌های دریایی، واحدهای تولیدی احداث کنند تا زمینه برای صادرات بیشتر فراهم شود.

وجود بیش از ۷۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کشور

وی ادامه داد: در کمیسیون عمران مناسب سازی قیمت مصالح پروژه‌های عمرانی و تزریق منابع مالی بیشتر و همچنین استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: در بازدید از مجتمع بندری انزلی با وجود داشتن زیر ساخت‌های لازم برای توسعه صادرات و واردات از ۲۰ درصد ظرفیت این مجتمع بندری استفاده شده و مسیرهای دسترسی به بندر نیز از آسفالت مناسبی برخوردار نیست.

رضایی با اشاره به اینکه تصفیه خانه شماره ۲ انزلی تا سال ۱۴۰۲ به بهره برداری می‌رسد، افزود: با توجه به ضرورت اتصال مجتمع بندری انزلی به راه آهن سراسری منابع مالی مطلوبی برای تسریع در این امر صورت گرفته و در تلاشیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن بندر انزلی را به شبکه ریلی کشور متصل کنیم.

وی همچنین به ضرورت سرعت بخشیدن به تکمیل پروژه کنارگذر انزلی، اظهار کرد: با توجه به بازدید از تصفیه خانه‌های انزلی و با توافق صورت گرفته با آبفای استان تا تابستان امسال آب شرب شهر انزلی از تصفیه خانه‌ها تأمین و چاه‌ها مسدود می‌شود.

رضایی با بیان اینکه در کشور بیش از ۷۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی نیمه تمام وجود دارد، گفت: مجموع اعتبارات سالیانه برای این بخش حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان است.