برجام مفید بود/ اختلافات باید در سازمان ملل حل شود

به گزارش پایگاه خبری سردبیر به نقل از سی ان ان، در مناظره نامزدهای دموکرات موضوع برجام و ترور سردار قاسم سلیمانی از سوالات کلیدی مطرح شده بود که «جو بایدن»، «پت بوتیچیچ»، «الیزابت وارن» و «برنی سندرز» در پاسخ به این پرسش‌ها سیاست خارجی ترامپ در قبال ایران را به بادانتقاد گرفتند. پت بوتیچیچ […]

به گزارش پایگاه خبری سردبیر به نقل از سی ان ان، در مناظره نامزدهای دموکرات موضوع برجام و ترور سردار قاسم سلیمانی از سوالات کلیدی مطرح شده بود که «جو بایدن»، «پت بوتیچیچ»، «الیزابت وارن» و «برنی سندرز» در پاسخ به این پرسش‌ها سیاست خارجی ترامپ در قبال ایران را به بادانتقاد گرفتند.

پت بوتیچیچ در پاسخ به این پرسش‌ها گفت: دولت ترامپ تائید کرده که توافق هسته‌ای ایران که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد مفید بود. رئیس جمهور (ترامپ) ما را بسیار به جنگ نزدیک کرد. این مساله با حمله به سلیمانی آغاز نشد، از آنجا آغاز شد که ما را از توافق هسته‌ای خارج کرد؛ توافقی که خود مقامات دولت، تأیید کردند که داشت کار می‌کند. اکنون زمان آن است که به رسمیت بشناسیم که همه این قدم‌ها ما را به سمت جنگی می‌برد که پیامدهای بسیار جدی دارد.

بوتیچیچ که در انتخابات مقدماتی ایالت آیوا با یک دهم درصد از برنی سندرز پیشی گرفت و نفر نخست شد، ادامه داد: با این حال ما شاهد بودیم که در حملات آنها (ایران)، نیروهای ما صدمه دیدند. نیروهای نظامی کاری را انجام می‌دهند که نیاز آمریکا باشد، اما به عنوان رئیس جمهوری (آتی)، گزارشات دستگاه‌های اطلاعاتی را می‌خوانم و به امنیت ملی توجه می‌کنم، با متحدانمان مشورت می‌کنم و سیاست آمریکا را در مسیری خواهم برد که صدمه‌ای به کشور وارد شود.

بوتیچیج تصریح کرد: این رئیس جمهوری به جامعه اطلاعاتی اهانت کرد و آنها را خارج از خط قرار داد. با جمع آوری اطلاعات می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا انجام چنین حملاتی ارزشمند است یا خیر.

سندرز

برنی سندرز دیگر داوطلبی بود که در مناظره امشب به این سوال پاسخ داد و گفت: نگاه کنید در جهان رهبران بدی همچون کیم جونگ اون در کره شمالی و محمد بن سلمان در سعودی را دارید که دستور قتل جمال خاشقچی را صادر کرد، پوتین را در روسیه دارید که در ترور دشمنان خود دخالت دارد؛ شیء را در چین می‌بینید که میلیون‌ها مسلمان را در کشورش محاصره کرده است. شما نمی‌توانید در جهان راه بیفتید و هر آدم بدی را ترور کنید. در این صورت هر مقامی در جهان می‌تواند هدف ترور قرار گیرد.

سناتور دموکرات ادامه داد: ترامپ نمی‌داند که با تقویت دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه و نه فقط نیروی نظامی، می‌توانیم کشورهای جهان را گرد هم آوریم و قدرت و ثروت خود را تقویت کنیم.

سندرز اضافه کرد: باید بنشینیم و اجازه دهیم تفاوت‌ها و اختلافاتمان را در مباحث و نشست‌های سازمان ملل متحد حل کنیم نه جنگ‌های بیشتری که تریلیون‌ها دلار هزینه دارد و مشخص نیست جان چندین نفر از دست خواهد رفت.

بایدن

جو بایدن دیگر داوطلب دموکرات‌ها و معاون اول دولت باراک اوباما هم در این باره گفت: اگر من رئیس جمهوری و فرمانده کل قوا بودم، دستور حمله هوایی به سلیمانی را نمی‌دادم چرا که هیچ تهدید فوری از ناحیه او وجود نداشت.

وی افزود: سیاست آمریکا بزرگ ترامپ اکنون به آمریکا تنها تبدیل شده است. ما اکنون در آن جنگ منطقه‌ای بدون هیچ دوستی، بدون هیچ متحدی و بدون هیچ پشتیبانی، تنها شده‌ایم.

بایدن ادامه داد: از سوی دیگر، ببینید در حملات موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی ما در عراق چه اتفاقی افتاد؟ ۶۴ نیروی قهرمان ما آسیب دیدند. این چیزی است که رخ داد؛ آنها صدمات ضربه مغزی دیده‌اند اما رئیس جمهوری چه می‌گوید؟ سر درد. این همه چیز است. این شخص (ترامپ) شایستگی فرماندهی کل قوا را برای بار دیگر ندارد. بایدن اضافه کرد: به عنوان رئیس جمهوری من مسئولانه و به عنوان آخرین چاره، از نیروهای نظامی استفاده می‌کنم. ما به جنگ‌های ابدی در خاورمیانه نخواهیم رفت.

یادآور می‌شود نیوهمپشابر روز سه شنبه هفته جاری صحنه دومین دور از انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها برای انتخاب نامزد برگزیده جهت رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰۲ است.