بررسی آثار «خولیو کورتازار » در رادیو نمایش

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روابط عمومی رادیو نمایش، در تازه‌ترین برنامه رادیویی «هزار توی داستان» رادیو نمایش که پنجشنبه چهارم آذرماه روی آنتن می‌رود، آثار خولیو کورتازار داستان‌نویس بلژیکی آرژانتینی تبار مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته است. خولیو کورتازار، نویسنده‌ای آرژانتینی تبار که در بلژیک متولد شد و ملیت فرانسوی گرفت […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روابط عمومی رادیو نمایش، در تازه‌ترین برنامه رادیویی «هزار توی داستان» رادیو نمایش که پنجشنبه چهارم آذرماه روی آنتن می‌رود، آثار خولیو کورتازار داستان‌نویس بلژیکی آرژانتینی تبار مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته است.
خولیو کورتازار، نویسنده‌ای آرژانتینی تبار که در بلژیک متولد شد و ملیت فرانسوی گرفت ولی برای نوشتن همواره روح و خون سرزمین آبا و اجدادی اش درآثارش متجلی شد. کورتازار یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان آمریکای لاتین و در ردیف غول‌های این سرزمین پرافسانه قرار می‌گیرد. کورتازار در دهه شصت همراه دیگر هم نسلانش از جمله فوئنتس، مارکز و یوسا با ادبیاتی معلق بین واقعیت و فراواقعیت جریانی به نام بوم را رقم زدند. بوم اشاره به صدایی می‌کند که از انفجار برمی‌خیزد و به ادبیات گروهی اطلاق می‌شود که در امریکای لاتین انفجاری ادبی و جهانی به وجود آوردند. کورتازار با رمان لی لی بازی آغازگر دوره‌ای بود که به شکوفایی رمان آمریکای لاتین مشهور شد.
کورتازار عمده شهرت خود را به خاطر داستان کوتاه و رمان کسب کرده است، ولی شاعر و مترجم نیز بود. مشت زنی، عکاسی و جاز از سرگرمی‌های مورد علاقه او بودند. به طوری که نوازنده آماتور جاز بود.
پنجشنبه ۴ آذر و در بازپخش دوشنبه ۸ آذر ساعت ۲۱ در برنامه «هزارتوی داستان» بهناز بستاندوست داستان «رو به آسمان شبانگاه» نوشته کورتازار را روایت کرده و در بخش کارشناسی همراه با کیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت.
گویندگی زندگینامه را رضا عمرانی روایت کرده و تهیه کنندگی آن بر عهده ژاله محمدعلی است.

منبع : مهر نیوز