برکناری شهردار پایتخت ازبکستان به دلیل آماده نبودن برای برف / رئیس جمهور: شهردار دروغ می گفت

رئیس جمهوری ازبکستان تعدادی از مقامات ارشد کشور را به دلیل واکنش ضعیف به سرما و برف و بحران انرژی بسردبیر پرسر کرد.به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، شهردار پایتخت  (تاشکند) از جمله این مقامات است.سازمان هواشناسی ازبکستان اعلام کرد دمای هوا در روز جمعه گذشته در تاشکند به ۱۹٫۸ درجه زیرصفر رسید […]

رئیس جمهوری ازبکستان تعدادی از مقامات ارشد کشور را به دلیل واکنش ضعیف به سرما و برف و بحران انرژی بسردبیر پرسر کرد.به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، شهردار پایتخت  (تاشکند) از جمله این مقامات است.سازمان هواشناسی ازبکستان اعلام کرد دمای هوا در روز جمعه گذشته در تاشکند به ۱۹٫۸ درجه زیرصفر رسید که کمترین میزان در ماه ژانویه در ۵۰ سال اخیر است.
رئیس جمهوری ازبکستان با انتشار فیلمی گفت شهردار تاشکند را بسردبیر پرسر کردم زیرا شهر را به شکل مناسبی برای فصل زمستان آماده نکرده بود. “حرف های غیرواقعی و گزارش های دروغ” از دیگر موضوعاتی بود که رئیس جمهوری ازبکستان به عنوان دلیل بسردبیر پرسری شهردار تاشکند مطرح کرد.
 رئیس جمهوری ازبکستان همچنین از بسردبیر پرسری معاون وزیر انرژی خبر داد و از برخی استانداران و مدیران ارشد وزارت انرژی به شدت انتقاد کرد.رئیس جمهوری این مسوولان به عدم مبارزه با فساد و غارت بخش انرژی متهم کرد و گفت معادل ۲۰ درصد از مصرف سالانه گاز در ازبکستان تحویل مصرف کنندگان نمی شود. ازبکستان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز در جهان است. این کشور سالانه بیش از ۵۰ میلیارد مترمکعب تولید گاز دارد.ازبکستان کشوری در شرق دریای خزر و محصور در خشکی است که به دریا راه ندارد. با وجود اینکه ازبکستان از منابع زیاد گاز برخوردار است این کشور با قطع پرتعداد برق روبه رو است.
 ازبکستان صادرات گاز خود را به طور کامل متوقف و توافقنامه ای با همسایه اش ترکمنستان برای واردات گاز از این کشور امضا کرد. در هفته های اخیر هم شماری از مدیران شرکت های انرژی به اتهام فعالیت های غیرقانونی بازداشت شدند.