برگزاری مسابقات بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی با همکاری شهرداری تهران/ رقابت۱۵۲تیم در مسابقات

دهمین دوره مسابقات بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی «فیراکاپ» آزاد ایران با رقابت ۱۵۲ تیم با همکاری شهرداری تهران در محل شهر آفتاب برگزار می‌شود. به گزارش سردبیر پرس، تقدسی نژاد مدیر عامل نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب در نشست خبری امروز یکشنبه ویژه برگزاری دهمین دوره مسابقات بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی ایراکاپ آزاد […]

دهمین دوره مسابقات بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی «فیراکاپ» آزاد ایران با رقابت ۱۵۲ تیم با همکاری شهرداری تهران در محل شهر آفتاب برگزار می‌شود.
به گزارش سردبیر پرس، تقدسی نژاد مدیر عامل نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب در نشست خبری امروز یکشنبه ویژه برگزاری دهمین دوره مسابقات بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی ایراکاپ آزاد ایران که در محل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب برگزار می‌شود، گفت: مسابقات رباتیک انتخابی سال ۲۰۲۴ مقرر است که در محل مجموعه شهر آفتاب برگزار شود. دانش رباتیک که تحول جدی را در دنیا رقم زده خوشبختانه در کشور ما نیز مورد توجه قرار گرفته و تحولات زیادی را شاهد بوده است.
وی افزود: دهمین دوره این مسابقات در کشورمان در محل شهر آفتاب برگزار می‌شود. امید می‌رود که کمبودهای موجود در این حوزه با توجه و بها دادن به دانشجویان و افراد خلاق جبران شود. در حال حاضر در اروپا ۷۰ درصد صنایع را ربات‌ها بر عهده دارند. در حالیکه این رقم در کشور ما حدود ۱۰ درصد است. بر همین اساس حوزه رباتیک می‌تواند در کنار نمایشگاه‌های صنعتی که در محل شهر آفتاب برگزار می‌شود به صورت دائمی حضور داشته باشد.
وی تأکید کرد: در حوزه فعالیت‌های رباتیک امروز به مخاطب پذیری و بازارسازی نیازمندیم. در انتخابی مسابقات جهانی نیز علاوه بر جذب نخبگان و بسترسازی برای فعالیت آنها، جذب سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در این حوزه نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.
تقدسی نژاد ادامه داد: باید پایگاه ثابتی برای رویدادهای رباتیک ایجاد شود و شهر آفتاب می‌تواند محل مناسبی برای این موضوع باشد. لذا اعلام آمادگی می‌کنیم افرادی که می‌توانند در این حوزه فعالیت مستمر داشته باشند از این فرصت استفاده کنند و در کنار نمایشگاه‌هایی که برگزار می‌شود این حوزه را نیز به صورت پررنگ قرار بدهند.
وی ادامه داد: نمایشگاه خودرو که در آینده برگزار می‌شود حوزه رباتیک در آن نقش مهمی دارد و می‌تواند ظرفیت سازی مناسبی را ایجاد کند تا به این ترتیب امیدوار باشیم در استعدادیابی و معرفی استعدادها و بهره گیری از این توان در آینده، گام‌های موثری را برداریم.
در ادامه نشست صادق نژاد رئیس کمیته ملی رباتیک و نائب رئیس فدراسیون جهانی رباتیک نیز در تشریح برگزاری دهمین دوره مسابقات بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی گفت: ظرف ۱۰ سال گذشته فعالیت‌ها و رویدادهای خوبی در حوزه رباتیک در ایران اسلامی آغاز و امروز بسیاری شرکت‌های دانش بنیان و رباتیکی حاصل فعالیت‌های ۱۰ سال گذشته هستند. شبکه سازی و زیرساختی که در این حوزه فراهم شده به گونه‌ای است که از آن می‌توان به عامل توسعه اقتصاد یاد کرد. قطعا توجه به توان جوانان یکی از موضوعات مهمی است که در این حوزه مورد توجه قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: البته همیشه در حوزه رباتیک این سوال مطرح است که آیا با توسعه رباتیک کاهش نیروی انسانی را شاهد خواهیم بود؟ و این سوال به عنوان یک نگرانی همیشه مطرح می‌شود. بر همین اساس فدراسیون جهانی هوش مصنوعی اهدافی را در این حوزه به ویژه برگزاری این مسابقات تعریف کرده است. این فدراسیون با محوریت ۳۸ کشور از تمامی قاره‌های جهان فعالیت می‌کند و در تلاش است که برای ترویج حوزه رباتیک در کشورهای مختلف، برنامه‌های متنوعی را برگزار کند.
وی تاکید کرد: از سال ۹۲ فدراسیون کشوری در ایران اسلامی تشکیل شده و رقابت‌هایی تحت عنوان گردهمایی افراد علاقمند در این حوزه برگزار شده است. در این رویدادها دستاوردهای این افراد به نمایش گذاشته می‌شود. فدراسیون در انتخابی تیم‌های ملی نیز ماموریت‌هایی را تعریف کرده که در دهمین دوره با همکاری شهرداری تهران و مجموعه شهر آفتاب از روز سه شنبه با رقابت ۱۵۲ تیم از کشورهای مختلفی همچون چین، فیلیپین و اندونزی با شکل گیری رقابت‌ها نفرات برتر مشخص خواهد شد. یکی از موضوعات محوری فدراسیون جهانی توسعه آموزش و بالا بردن ظرفیت‌های منابع انسانی است تا نگاه مثبتی به موضوع مهارت افزایی شکل بگیرد.
نائب رئیس فدراسیون جهانی رباتیک ادامه داد: در چند سال گذشته مسابقات فیراکاپ در کشور ما برگزار شده که دهمین دوره آن در چهار روز در مجموعه شهر آفتاب برگزار می‌شود. پس از مراسم افتتاحیه مراحل مقدماتی رویداد آغاز و نهایتا روز جمعه سوم آذر ماه فینال این مسابقات برگزار خواهد شد و از برگزیدگان تقدیر خواهد شد. خوشبختانه از سال ۲۰۱۷ تیم‌های ایرانی در رقابت‌های حوزه رباتیک مقام‌های خوبی را کسب کرده‌اند. در حقیقت ۴۰ مقام اول، ۱۹ مقام دوم و ۱۸ مقام سومی نتیجه رقابت کاروان‌های ایرانی در رویدادهای مختلف حوزه رباتیک بوده که نشان از جایگاه ویژه نخبگان و تیم‌های ایرانی در این حوزه دارد.
انتهای پیام