برگزیدگان سی اُمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی معرفی شدند

در جریان برگزاری اختتامیه سی‌اُمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی امروز، ۲۹ آبان در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، استادان مولف(جایزه ماندگاران)، استاد خادم کتاب، برگزیدگان کتاب سال دانشجویی، ناشران و مروج کتاب معرفی شدند. به گزارش سردبیر پرس، دکتر حسن مسلمی نائینی در آیین اختتامیه سی‌امین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی با اعلام […]

در جریان برگزاری اختتامیه سی‌اُمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی امروز، ۲۹ آبان در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، استادان مولف(جایزه ماندگاران)، استاد خادم کتاب، برگزیدگان کتاب سال دانشجویی، ناشران و مروج کتاب معرفی شدند.
به گزارش سردبیر پرس، دکتر حسن مسلمی نائینی در آیین اختتامیه سی‌امین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی با اعلام انزجار از تجاوز وحشیگرانه رژیم صهیونیستی به غزه، اظهار کرد: شهادت مردم بی دفاع غزه را تسلیت گفته و امیدواریم با پیروزی های بزرگی که مردم فلسطین به دست می آورند روز قدس را در خود قدس برگزار و آنجا نماز بخوانیم.
رئیس جهاد دانشگاهی با تبریک هفته کتاب و کتابخوانی، بیان کرد: من در سال ۱۳۶۲ دانشجو بودم؛ در این زمان، کیفیت چاپ کتاب‌ها پایین بود و کپی گرفته می‌شد. اولین نهادی که کتاب را به شکل خوبی منتشر کرد، انتشارات جهاد دانشگاهی بود که تا کنون موفق به انتشار بیش از ۱۱ هزار جلد کتاب شده است.
وی با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی و رکودی که در این حوزه به دلیل بحث فضای مجازی به وجود آمده است، گفت: معجزه پیامبر ما کتاب است و خداوند نخستین خطاب به آخرین فرستاده خویش را با «اقرا» آغاز کرده است.
رئیس جهاد دانشگاهی بیان کرد: در تاریخ حیات بشر نیز جوامع اهل کتاب همیشه پیشتاز بوده‌اند هر جامعه ای که از کتاب و خواندن و نوشتن و به طور کلی از تولید فکر و اندیشه فاصله گرفته دچار انحطاط شده و تاریخ حیات فرهنگی جوامع مختلف از جمله ایران به خوبی نشانگر این مساله است بر این اساس بر اهالی و دست اندرکاران حوزه فرهنگ در هر جامعه ای لازم است که به مساله کتاب توجه داشته باشند و خدمتگزاران این عرصه اعم از نویسندگان و ناشران و مروجان فرهنگ مکتوب را تکریم کنند.

دکتر مسلمی نائینی با اشاره به اهمیت برگزاری این جشنواره توسط جهاد دانشگاهی گفت: بسیاری از برگزیدگان ادوار مختلف این جشنواره امروز از اساتید برجسته دانشگاههای کشور محسوب میشوند و از نام آوران علم و فرهنگ در ایران اسلامی هستند این جشنواره قصد داشته تا با معرفی دانشجویان اهل قلم و پژوهشگر به رشد و اعتلای علمی و مدیریت سرمایه های فکری و فرهنگی کشور کمک کند و خوشبختانه تا حد زیادی در این جهت موفق بوده است.
وی با تاکید بر این که در دانشگاه و در انجام کارها توسط دانشجویان تحلیل ها بسیار کم شده است، ادامه داد: امیدواریم با برگزاری این قبیل برنامه ها توجه ها به حوزه کتاب و کتابخوانی بیشتر شود.
رئیس جهاد دانشگاهی تاکید کرد: دستگاه ها و نهادها نیز باید کمک کنند تا این برنامه در سال آینده به شکل وزین‌تر برگزار شود.

 کتاب دانشجویی حوزه زمین مانده‌ای که جهاددانشگاهی بار آن را بر دوش کشید
حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در این برنامه اظهار کرد: یکی از حوزه های زمین مانده ای که بار آن در جهاد دانشگاهی برداشته شد و این نهاد هر ساله اهتمام به برگزاری آن دارد حوزه کتاب دانشجویی و توجه به حوزه دانشجویی است که یکی از عرصه های ترویج بنیادین فرهنگی است.
عضو هیات امنای جهاد دانشگاهی افزود: امیدواریم این نهاد بتواند کاری کند تا نگرانی هایی که از سرانه مطالعه در کشور به ویژه در نسل جوان وجود دارد کاسته شود و هر مسیر و روشی که بشود این انس مجدد برقرار شود یک قدم خیر و اقدام حسنه است.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به اشاره به جشنواره ابن حسام که توسط جهاددانشگاهی خراسان جنوبی در خوسف برگزار شد، گفت: امیدواریم نسل عزیز امروز و برگزیدگان این جشنوراه راه و مسیر را برای نسل بعد باز کنند.
بیش از ۲۰۰۰نفر در ادوار مختلف این جشنواره شایسته تقدیر شدند
 دکتر حامد اکبرزاده رییس سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاددانشگاهی و دبیر جشنواره گفت: این جشنوراه یکی از قدیمی ترین برنامه های فرهنگی در کشور است که در دانشگاه ها اجرا می شود.
وی با تاکید بر این که جشنواره این دبیرخانه دارای قدمت ۳۰ ساله است و بیش از ۲۸ گروه داوری دارد، افزود: کتاب مهترین کار فرهنگی است و مهترین شاخص برای وضعیت فرهنگی یک جامعه و جامعه دانشجویی است.
دکتر اکبرزاده با اشاره به این که پر تکرار ترین محصول فرهنگی که می شود به آن رجوع کرد کتاب است، گفت: به همین دلیل است که برنامه فرهنگی متنوع در زمینه کتاب در جهاددانشگاهی شکل گرفته و جشنواره کتاب سال دانشجویی نیز ایده ای است که در توجه به امر کتاب شکل گرفته و ثمرات زیادی داشته است.
دبیر جشنواره با بیان این که بسیاری از اساتید سابقه برگزیده شدن در این جشنواره یا جشنواره پایان نامه سال دانشجویی این سازمان را دارند مانند مرحوم استاد قیصر امین پور، گفت: یکی از خاصیت های جهاددانشگاهی این است که بسیاری از اساتید دانشگاه به این نهاد سر زده اند به ویژه برای چاپ و انتشار کتاب.
وی با تاکید بر این که استمرار این برنامه ها نیاز به حمایت دارد و دستگاه ها و نهادها بایداز دانشجوها حمایت کنند، گفت: بیش از ۵۰۰ نفر برگزیده و بیش از ۲ هزار نفر شایسته تقدیر در ادوار مختلف این جشنواره بودند. درخواست ما این است که این برگزیدگان در جشنواره دانشجوی نمونه کشوری دارای امتیاز باشند وامتیازاتی در بنیاد نخبگان برای آنها در نظر گرفته شود.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، دکتر اکبرزاده افزود: در این دوره ۵۵۴ اثر واجد شرایط دریافت شد که ۳۰۱ اثر در حوزه علوم انسانی، ۱۰۶ اثر در حوزه پزشکی، ۲۵ اثر در حوزه علوم پایه است و می توان گفت ۴۷ درصد آثار ترجمه و ۵۳ درصد تایف بودند که در این مراسم ۵ اثر برگزیده، ۱۱ اثر شایسته تقدیر، اساتید مولف و استاد خادم کتاب تقدیر می شود.
آیین اختتامیه سی‌امین دوره جشنواره ملی کتاب دانشجویی با حضور دکتر حسن مسلمی، رئیس جهاددانشگاهی؛ حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها؛ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید محمود مرعشی نجفی، کتابشناس و مدیر «کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی»؛ دکتر علیرضا کلانتر مهرجردی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی؛ دکتر حامد علی اکبرزاده، دبیر جشنواره و رییس سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی و دکتر سیف، رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران؛ امروز، ۲۹ آبان در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار و استادان مولف(جایزه ماندگاران)، استاد خادم کتاب، برگزیدگان کتاب سال دانشجویی، ناشران و مروج کتاب معرفی شدند.
انتهای پیام