بهره برداری از ۴۳ پروژه بندری و دریایی در دهه فجر

به گزارش خبر نگار مهر، علی اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی امروز (۱۰ بهمن‌ماه) در نشست خبری اقدامات و دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه دریایی و بنادر را تشریح کرد و ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: سیاست توسعه دریا محور به عنوان یکی مهم‌ترین اسناد در طول تاریخ کشور محسوب می‌شود […]

به گزارش خبر نگار مهر، علی اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی امروز (۱۰ بهمن‌ماه) در نشست خبری اقدامات و دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه دریایی و بنادر را تشریح کرد و ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: سیاست توسعه دریا محور به عنوان یکی مهم‌ترین اسناد در طول تاریخ کشور محسوب می‌شود که تا به امروز سند بالا دستی در این زمینه وجود نداشت. این سند ایده مقام معظم رهبری است و طی دو سال اخیر این سازمان تلاش کرد اقدامات حائز اهمیت و پررنگی انجام دهد.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه تاکید کرد: سازمان بنادر در حوزه نرم‌افزار بندری و دریایی یک سامانه بندری تا سال آینده برای شفاف‌سازی و ارائه خدمات دریایی به بهره‌برداری خواهد رسید و تمامی صدور مجوزهای دریایی از طریق این سامانه انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: این نرم افزار حدود ۸۰ درصد پیشرفت داشته و ۱۰۵ پروژه به ارزش ۱۲۰ هزار میلیارد از محل اعتبارات سازمان بنادر در دولت سیزدهم به افتتاح رسید است. ۵۳ تجهیز دریایی با استفاده از امکانات تولیدات داخل کشور با اعتبار ۱۱۳ میلیون یورو و ۲ هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال در حال ساخت است.
صفایی تصریح کرد: ۲۹۱ پروژه با اعتبار ۵۲۰ هزار میلیارد ریال در دولت سیزدهم در درست اجراست و حدود ۷۳ درصد جذب نقدینگی داشتیم و از ابتدای سال آینده این پروژه‌ها به بهره‌برداری و تحویل خواهد رسید. البته در این دولت ۱۸ پروژه با اعتبار ۴ هزار و ۶۰ میلیارد ریال به افتتاح رسید که شامل مخازن خوراکی دام و طیور، ترمینال خطرناک بوده است.
وی گفت: در دهه فجر امسال ۴۳ پروژه بندر و دریایی با اعتبار ۶۵ هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری خواهد رسید.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: در استان «هرمزگان» سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ۲۱۴ هزار و ۴۰۸ میلیارد ریال است که سازمان بنادر ۱۲ هزارو ۷۰۰ میلیارد تومان زیربنا خواهد ساخت.
وی افزود: در بندر شهید رجایی ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی به بندر اضافه شد که با طرح جامع پل ۱۳۰۰ متری ساخته می‌شود تا اراضی جدیدی اضافه شود.
این مقام مسؤول در خصوص انعقاد قرار با طرف هندی در بندر چابهار، گفت: از طرف هندی برای انعقاد قرارداد بندر چابهار در (۷ اسفند) دعوت کردیم که در حضور دو وزیر کشور انجام شود. تجهیزات گنتری کرین و کانتینری نیز الویت ما در بندر چابهار خواهد بود.
منبع : مهر نیوز