بوشهر کمترین حجم کالای رسوبی را در کشور دارد

سردبیر پرس/بوشهر مدیرکل اداره بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: در حال حاضر استان بوشهر کمترین حجم کالای رسوبی را در کشور دارد. برای اینکه کالاها در انبارها نماند و متروکه نشوند، با توجه به نوع و ماهیت کالا، به محضی که کالا وارد انبار شد، ما به صاحبان کالا اعلام می‌کنیم که طبق زمان […]

سردبیر پرس/بوشهر مدیرکل اداره بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: در حال حاضر استان بوشهر کمترین حجم کالای رسوبی را در کشور دارد. برای اینکه کالاها در انبارها نماند و متروکه نشوند، با توجه به نوع و ماهیت کالا، به محضی که کالا وارد انبار شد، ما به صاحبان کالا اعلام می‌کنیم که طبق زمان مشخص شده موظفید کالاهای خود را ترخیص کنید
محمد شکیبی‌نسب سه‌شنبه ۴ بهمن در بخش نخست توضیحات خود، با اشاره به اینکه استان بوشهر بیشترین مرز را با خلیج فارس دارد، گفت: طبق آخرین مطالعاتی که انجام شده است، با احتساب تورفتگی‌های خورها، طول سواحل استان بوشهر ۹۶۷ کیلومتر است که ۱۱ بندر تجاری در این محدوده در زمینه صادرات و واردات کالا فعالیت دارند.

وی سپس آماری را از میزان تخلیه و بارگیری کالا در بنادر استان ارائه کرد و افزود: در ۱۰ ماهه نخست سال گذشته، ۴۲ میلیون تن کالا در بنادر استان تخلیه و بارگیری شده است که با رشد ۱۷ درصدی در ۱۰ ماه سال جاری، ۴۹ میلیون تن کالا در ۱۱ بندر فعال استان تخیله و بارگیری شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به رشد ۶ درصدی تخلیه و بارگیری کانتینری استان در مدت مذکور گفت: واردات کالا نسبت به سال قبل ۹ درصد کاهش یافته است اما در زمینه واردات کالای کانتینری شاهد افزایش ۴۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم. همچنین در ۱۰ ماهه امسال ۲۰۸ هزار مسافر از طریق بنادر استان جابه‌جا شده که نسبت به سال قبل سه درصد افزایش داشته‌ایم.

شکیبی‌نسب در ادامه با اشاره اینکه استان بوشهر به دلیل اینکه بیشترین مرز را با خلیج فارس دارد، متاسفانه در گستره آبی آن سالانه شاهد سوانح زیادی هستیم، افزود: در ۱۰ ماه سال جاری، ۷۷ مورد اضطرار دریایی داشتیم که در اثر آن‌ها، ۲۵۷ نفر در وضعیت اضطرار قرار گرفتند که از این شمار، ۲۵۵ نفر نجات یافتند و متاسفانه دو نفر هم جان خود را از دست دادند. خوشبختانه در سال جاری در زمینه سوانح دریایی رشدی نداشته‌ایم و بیشتر این سوانح در استان مربوط به شناورهای سنتی بوده است.

به گفته وی، استان بوشهر در حال حاضر هشت ایستگاه مخابراتی، شش پایگاه جست‌وجو و نجات دریایی در بنادر بوشهر، عسلویه، دیر، عامری، خارگ و دیلم و شش شناور جست‌وجو و نحات دریایی دارد که در پی این هستیم یک شناور دیگر به این ناوگان اضافه کنیم. بدیهی است شناورها برای مطلع شدن از وضعیت ترافیک دریایی می‌توانند با شماره ۱۵۵۰ تماس برقرار کنند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان با بیان اینکه بوشهر در زمینه اجرای پروژه‌های بندری و دریایی از میان ۱۵ بندر تجاری کشور، رتبه سوم را دارد، گفت: ۸۴ ردیف پروژه در استان تعریف شده است که پنج هزار میلیارد ریال پروژه تعریف شده است. در این راستا، در دهه فجر کلنگ‌زنی طرح توسعه بنادر گناوه را خواهیم داشت که این پروژه با اعتبار ۱۶ هزار میلیارد ریال با حضور رئیس جمهور در استان آغاز می‌شود.

شکیبی‌نسب با اشاره به تأسیسات زیربنایی در جزیره نگین خاطرنشان کرد: این تاسیسات با اعتبار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در دست اجرا است که ۹۵ درصد پیشرفت دارد و به زودی افتتاح خواهد شد. بی‌شک بندر نگین تنها فرصت استان برای سرمایه‌گذاری است که ما با اجاره طولانی مدت زمین به سرمایه‌گذاران در این محدوده می‌توانیم شاهد اتفاقات خوبی در زمینه توسعه دریایی استان باشیم. با افزایش عمق ورودی این بندر، تلاش می‌کنیم که فضا برای پهلوگیری شناورهای ۵۰ هزار تنی فراهم شود. در حال حاضر عمق ورودی بوشهر ۱۱ متر است که مناسب پهلوگیری شناورهای ۳۰ هزاز تنی است.

وی با تاکید براینکه اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، یک سازمان هزینه- درآمد است، گفت: یعنی ما همه هزینه‌های خود را از طریق درآمدهایی که کسب می‌کنیم، تامین می‌کنیم ولی بنادر استان ما متاسفانه ضررده هستند و بدون اینکه درآمدزایی برای ما داشته باشند، با نگاه خوبی که مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور به توسعه اقتصاد دریامحور و بهبود زندگی ساحل‌نشینان دارد، بسیاری از طرح‌های توسعه‌طلبانه با هزینه سازمان بدون چشم‌داشتی در این بنادر کم‌درآمد اجرایی می‌شوند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در ادامه جام جهانی را فرصت مغتنمی برای تخصیص و حذب اعتبار برای ساخت و تکمیل طرح‌های متعددی در حوزه تجارت و گردشگری دریایی استان برشمرد و گفت: طرح ساماندهی پایانه مسافری بندر بوشهر با اعتبار ۹۰۰ میلیارد ریال و ایجاد چهار پست اسکله در بندر دیر از جمله این طرح‌ها بودند؛ چون بندر دیر در نزدیکی بندر الرویس قطر قرار دارد، تلاش کردیم زمینه تقویت صادرات در این مسیر فراهم شود. برنامه‌ریزی‌های زیادی برای رونق مناسبات تجاری و گردشگری استان با کشور قطر داشتیم اما به دلیل ظرفیت محدود بنادر قطر متاسفانه بیشتر برنامه‌ها به‌ویژه در حوزه گردشگری محقق نشدند.

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود به توسعه بنادر استان اشاره کرد و افزود: در این راستا، ساخت و تکمیل موج‌شکن بندر کنگان با اعتبار هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال، اسکله شمع و عرشه به طول ۱۱۰ متر با اعتبار هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال در بندر بوالخیر و اسکله شمع و عرضه در بندر محمد عامری با اعتبار ۴۰۰ میلیارد ریال در دستور کار ما قرار گرفته است. طرح مطالعاتی توسعه بندرریگ هم به پایان رسیده که در نیمه اول سال آینده به فاز اجرا خواهد رسید. طرح مطالعاتی بندر دیلم هم در دست انجام است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد طول سواحل استان گفت: بر اساس مطالعات IZCM طول سواحل استان بوشهر با در نظر گرفتن محیط خورها و تورفتگی‌ها و… به میزان ۹۶۷ متر تعیین شده است.

وی همچنین د در خصوص اسکله گردشگری شهر بوشهر توضیح داد: ایجاد این اسکله برعهده شهرداری است ما هم در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی که داریم در زمینه پهلوگیری قایق‌های مسافربری همکاری خواهیم کرد. البته ما اسکله شناورهای گردشگری را در گناوه و دیلم احداث کردیم و در کنگان هم به‌زودی این اسکله را خواهیم ساخت.

شکیبی‌نسب همچنین در پاسخ به سوال دیگر این خبرنگار دال بر سرنوشت عمارت حاج رئیس که در تملک اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان است، گفت: در سال ۹۹ با ورود اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر در زمینه جذب سرمایه‌گذاری برای مرمت و بازسازی این عمارت که از بناهای شاخص تاریخی استان است، ما همکاری کردیم و در مزایده‌ای این عمارت به بخش خصوصی برای مرمت سپرده شد که با عقب‌نشینی سرمایه‌گذار از ادامه کار، مرمت این بنا شروع نشده، پایان گرفت که البته خود اداره‌کل بنادر و دریانوردی به‌صورت فصلی هزینه‌ای را برای بازسازی این بنا می‌گذارد ولی چون بنا بزرگ است و بسیار باارزش، باید مرمت آن اصولی صورت بگیرد. بنابراین ما با روی باز از سرمایه‌گذارانی که تمایل به بازسازی این بنای تاریخی ارزشمند دارند، استقبال خواهیم کرد.

وی سپس به وضعیت مبهم اعطای سوخت یارانه‎ای به شناورها اشاره و تصریح کرد: متولی این کار وزارت نفت و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بودند که وزیر نفت مجوز این کار را هم داد اما چون همزمان با جام جهانی مسافری میان ایران  و قطر رد و بدل نشد، این طرح هم عملیاتی نشد. ما در این طرح فقط وظیفه ثبت مبدا و مقصد را در سامانه داشتیم.

شکیبی‌نسب در بخش پایانی توضیحات خود به کالاهای رسوبی اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر استان بوشهر کمترین حجم کالای رسوبی را در کشور دارد. برای اینکه کالاها در انبارها نماند و متروکه نشوند، با توجه به نوع و ماهیت کالا، به محضی که کالا وارد انبار شد، ما به صاحبان کالا اعلام می‌کنیم که طبق زمان مشخص شده موظفید کالاهای خود را ترخیص کنید. مدت زمان ترخیص مواد غذایی یک ماه است و کالاهای دیگر هم دو تا سه ماه است.

انتهای پیام

منبع : ایسنا