بیش از ۲۰ میلیون مترمکعب آب از سد چشمه عاشق رهاسازی شده است

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حمیدرضا دهقانی عصر یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: ماهیت احداث سد چشمه عاشق، تأمین آب شرب پایدار مردم منطقه و با رویکرد ایجاد اشتغال پایدار است و این اولویت نیز تاکنون در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای استان قرار داشته و رعایت شده است. وی افزود: از سال ۹۶، […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حمیدرضا دهقانی عصر یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: ماهیت احداث سد چشمه عاشق، تأمین آب شرب پایدار مردم منطقه و با رویکرد ایجاد اشتغال پایدار است و این اولویت نیز تاکنون در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای استان قرار داشته و رعایت شده است.
وی افزود: از سال ۹۶، هر سال به منظور استفاده بهینه از آب پشت سد و نیز در راستای کمک به تغذیه منابع آب زیرزمینی و همچنین مصارف کشاورزی، عملیات متعدد رهاسازی آب از این سد بر اساس اولویت بندی انجام گرفته است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس تاکید کرد: سیاست وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای استان در بحث رهاسازی آب از منابع سدهای استان تاکنون رعایت اولویت بندی تعریف شده از سوی وزارت نیرو بوده است که ما نیز بر این اساس به وظایف قانونی خود در قبال حقابه عمل کرده‌ایم.
دهقانی بیان کرد: سد مخزنی چشمه عاشق از نوع بتنی RCC ،با ارتفاع ۶۱ متر و حجم ۶۲ میلیون مترمکعب ساخته شده است. حوضه آبریز این سد دارای مساحتی بیش از ۴۶۰ کیلومتر مربع و آبراهه اصلی از رشته کوه‌های مروارید با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر از سطح دریا در محدوده دو شهرستان نی ریز و داراب است.
دهقانی گفت: از آب خروجی حدود ۳۰ چشمه در بالادست این سد، رودخانه جاری و در منطقه‌ای به نام کویر گل نمک، دریاچه‌ای موقتی دارای آب شور تشکیل می‌شود که برخی از اهالی در اطراف این دریاچه با حفر چاه و به دلیل عدم کیفیت آب آن کشاورزی محدودی داشته‌اند.
وی افزود: نامگذاری روستاهای منطقه برحسب نام مالکین چاه‌ها از جمله چاه حسین آباد، چاه حاجی آباد، چاه محمودآباد و… بوده که شهرکی به نام وزیره را تشکیل داده‌اند.
وی ادامه داد: با بررسی سوابق کشاورزی منطقه پایین دست این سد به روشنی آشکار می‌شود که تمام رژیم باغی و کشاورزی موجود قبل از احداث سد موردنظر، مبتنی بر رژیم آب زیرزمینی بوده است.
دهقانی عنوان کرد: حقابه برهای سد چشمه عاشق بر اساس مدارکی که به شرکت آب منطقه‌ای استان ارائه داده‌اند، شناسایی و مورد بررسی قرار گرفته‌اند. از سال ۹۶ تاکنون تقاضاهایی مبنی بر حقابه بر بودن کشاورزان پایین دست این سد شده ولیکن هیچ گونه مدرکی در این خصوص به شرکت آب منطقه‌ای استان ارائه نشده است.

منبع : مهر نیوز