تاکید قرآن بر رعایت حق الناس

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حجت الاسلام سید احمد رضا شاهرخی شامگاه پنج شنبه در جلسه تفسیر قرآن در سخنانی با اشاره به اهمیت حق الناس اظهار داشت: اهمیت حق الناس به حدی است که حتی شهادت در رکاب امام حسین (ع) راه نجات برای کسانی که آن را پایمال کنند، نیست. وی با بیان […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حجت الاسلام سید احمد رضا شاهرخی شامگاه پنج شنبه در جلسه تفسیر قرآن در سخنانی با اشاره به اهمیت حق الناس اظهار داشت: اهمیت حق الناس به حدی است که حتی شهادت در رکاب امام حسین (ع) راه نجات برای کسانی که آن را پایمال کنند، نیست.
وی با بیان اینکه ادای دین و حق الناس هم دایره وسیعی دارد به خصوص کسانی که مسئولیت بر عهده دارند رعایت این نکته از اهمیت بیشتری برخوردار است عنوان کرد: با توبه حقیقی همه گناهان بخشیده می‌شود، اما اگر حق الناس باشد، باید ادا شود، روی پل صراط از حق الناس سوال می‌شود و کسی که حق الناس را بر گردن داشته باشد، آنجا متوقف می‌شود و از آنجا نمی‌تواند عبور کند.
نماینده ولی‌فقیه در لرستان تصریح کرد: حق الناس یک دایره بسیار وسیع دارد، غیبت کردن، تهمت زدن، شکستن دل کسی، زخم زبان، تحقیر، ناسزا گفتن، سرزنش رفتاری و گفتاری کسی که سبب شرمندگی او در جامعه شود، از مصادیق اهانت هستند و پایمال کردن حق طرفی است که مورد اهانت واقع شده است، اهانت مساوی با ظلم است، ظلم هم یعنی پایمال کردن حقوق دیگران.
حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه امام باقر (ع) می‌فرماید که رسول گرامی اسلام در معراج از خداوند سوال کرد که مؤمن در نزد شما چه جایگاهی دارد؟ منزلت، کرامت، شرافت و احترام یک مؤمن در دستگاه خداوند تا چه اندازه است؟ که خداوند می‌فرماید: هر کس به ولی من و محب من اهانت کند به جنگ من آمده است، من در سریع‌ترین زمان ممکن به یاری آن محبوبم می‌روم، بر اساس این حدیث، اهانت به یک انسان مؤمن و محب اهل بیت، به معنای دشمنی و جنگ با خداوند است، پیامبر سوال می‌کند که ولی تو کیست؟ خداوند می‌فرماید: این ولی کسی است که ما از آنها پیمان گرفتیم بر دوستی پیامبر و امام علی (ع) و فرزندان آنها باقی بماند.
وی با اشاره به اینکه در حدیث دیگری خداوند به عزت و جلالش سوگند خورده که از هر چه بگذرد، از حق مردم نمی‌گذرد افزود: این برای ما هشدار دهنده است که در تعاملات با یکدیگر این امر را در نظر بگیریم.
نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند که آرا مردم حق الناس است و اگر کسی اینها را رعایت نکند و حق مردم را به هر شکلی پایمال کند مشمول همین احادیث از رسول گرامی اسلام و امام باقر (ع) می‌شود ادامه داد: در انتخابات اگر کسی واجد شرایط نبود و تأیید شد، حق الناس است، اگر کسی واجد شرایط بود و تأیید نشد، باز حق الناس آنجا رعایت نشده است، ما شیعیان امام علی (ع) باید راه ایشان را ادامه بدهیم، پرچم ما پرچم امام علی (ع) است.
حجت الاسلام شاهرخی با بیان اینکه اگر دنیا در نظر پیروان امام علی (ع) آنقدر زیبا و جلوه نباشد، هیچ وقت در دام نافرمانی‌ها از خداوند خود را گرفتار نمی‌کنند، عامل همه اینها هم زبان است افزود: پیامبر اسلام فرمود: زبان خود را حفظ کنید، غیر از این است که مردم به واسطه زبانشان با صورت در آتش انداخته می‌شوند، هر کس سخنی بر زبان آورد و هدفش این باشد که عیب کسی را بازگو کند یا آبروی کسی را بریزد، خداوند این شخص را از ولایت خودش خارج می‌کند و او را به ولایت شیطان می‌سپارد، از دوستی خدا خارج می‌شود و شیطان بر او حاکم می‌شود، پس نباید ما دنبال این باشیم لغزش مؤمنی را آشکار کنیم، هر کسی به دنبال این باشد خداوند هم لغزش او را آشکار می‌کند و او را مفتضح می‌کند.
وی بیان داشت: راه برون رفت از دام‌های شیاطین مقید بودن به ظاهر شرع، انجام واجبات، پرهیز از محرمات، توجه به آداب عبادی، توبه از گناهان، توجه به مستحبات، خدمت به مردم، گشایش در کار مردم، رفع اختلاف در بین مردم، و… است و شب‌های لیله القدر یک رزق معنوی و سفره معنوی است که خداوند برای همه ما گسترانیده است. خدمت گذاری به مردم جز برنامه‌های اصلی و روزانه پیشوایان معصوم بوده و این امر برای ما آموزنده است.
نماینده ولی‌فقیه در لرستان تاکید کرد: گروههای مردم نهاد و جهادی در استان هستند که در این رابطه فعالیت می‌کنند، وحدت به وجود می‌آورند، اینها قابل تقدیر است، در شب‌های قدر نهایت بهره برداری را به عمل آوریم، کاری کنیم که زینت رسول گرامی اسلام و ائمه اطهار باشیم، دست دیگران را بگیریم.

منبع : مهر نیوز