تبادل زندانیان با آمریکا در چارچوب مشخص میسر است

به گزارش سردبیر پرس به نقل از اسپوتنیک، وزیر خارجه روسیه از تمایل دولت متبوعش برای مذاکره دوجانبه با آمریکا برای تبادل زندانیان می‌گوید. «سرگئی لاوروف» روز جمعه اعلام کرد که روسیه آماده است تا در چارچوب کانال موجود مورد تائید سران دو کشور، موضوع تبادل زندانیان با ایالات متحده را به بحث و گفتگو […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از اسپوتنیک، وزیر خارجه روسیه از تمایل دولت متبوعش برای مذاکره دوجانبه با آمریکا برای تبادل زندانیان می‌گوید.
«سرگئی لاوروف» روز جمعه اعلام کرد که روسیه آماده است تا در چارچوب کانال موجود مورد تائید سران دو کشور، موضوع تبادل زندانیان با ایالات متحده را به بحث و گفتگو بگذارد.
وزیر خارجه روسیه که در کامبوج به سر می‌برد، در جمع خبرنگاران گفت که یک کانال ویژه وجود دارد که مورد توافق ولادیمیر پوتین و جو بایدن، رؤسای جمهور روسیه و آمریکا، است و این کانال همچنان به این مسئله مربوط می‌شود. لاوروف تاکید کرد: ما آماده گفتگو در مورد این موضوع هستیم، اما در چارچوب کانالی که رؤسای جمهور دو کشور بر روی آن به اتفاق نظر رسیده اند.
همچنین بنا به اعلام «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین، کانال مذکور کانالی است که در جریان دیدار ماه ژوئیه سران روسیه و ایالات متحده در ژنو مورد توافق قرار گرفت.
از سویی «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پیش به خبرگزاری رویترز اعلام کرد که واشنگتن پیشنهاد مسکو در خصوص تبادل زندانیان را پیگیری خواهد کرد.
در اواخر ژوئیه، رسانه‌های ایالات متحده گزارش دادند که واشنگتن پیشنهاد مبادله «ویکتور بوت» شهروند روس را با «بریتنی گرینر» بسکتبالیست آمریکایی و «پل ویلان» نظامی سابق آمریکا، که در روسیه بازداشت هستند، را مطرح کرده است. در این گزارش‌ها آمد، با این حال روسیه به دنبال یک تبادل منصفانه‌تر وافزودن یک تبعه روسی دیگر به نام «وادیم کراسیکوف» به فهرست تبادل زندانیان میان دو کشور است.
وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام کرد: کاملا روشن است که پیمان امنیتی «آکوس» بین کشورهای آمریکا، انگلیس و استرالیا در راستای پیمان ناتو و برای تقویت آن امضا شده است.
آمریکا، انگلیس و استرالیا در سپتامبر ۲۰۲۱ قرارداد «آکوس» را امضا کردند تا به کانبرا برای دستیابی به زیردریایی‌های هسته‌ای کمک کنند.