ترانزیت ۳۵ میلیون تن بار در سال/کانتینر یخچالدار افزایش می یابد

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مهدی صفری ظهر شنبه در بازدید از منطقه مرزی اینچه برون اظهارکرد: عنوان کریدور شمال به جنوب بارها در این سال‌ها گفته شده اما باید برای به نتیجه رسیدن این پروژه تلاش کنیم و به سمت عمل گرایی پیش برویم. معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ادامه داد: تصور از […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مهدی صفری ظهر شنبه در بازدید از منطقه مرزی اینچه برون اظهارکرد: عنوان کریدور شمال به جنوب بارها در این سال‌ها گفته شده اما باید برای به نتیجه رسیدن این پروژه تلاش کنیم و به سمت عمل گرایی پیش برویم.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ادامه داد: تصور از کریدور شمال به جنوب اتصال خزر به خلیج فارس بوده در حالی که تنها این مسیر نیست و کریدور شمال به جنوب شامل سرخس، اینچه‌برون، امیرآباد، انزلی و حتی باکو می‌شود.
وی بیان کرد: مقدار بار ترانزیتی که باید از ایران عبور کند برای سال جاری ۱۵ میلیون تن و در سال آینده ۲۵ میلیون تن است لذا باید زیرساخت‌های آن در کشور آماده شود.
صفری گفت: ترانزیت کالای قزاقستان و روسیه آغاز شده اما حجم بار بالا است و باید برای توسعه زیرساخت‌های ترانزیتی کشور تلاش مضاعف کنیم.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه تصریح کرد: اولویت دولت فعلی توجه به همسایه‌ها، ترانزیت، صادرات، واردات و تأمین امنیت غذایی است.
وی اضافه کرد: حدود پنج سال پیش، روزی ۶ میلیارد دلار با کشور ترکمنستان رابطه تجاری داشتیم اما در این سال‌ها ارتباط دیپلماسی و تجاری با ما این کشور قطع شده بود که با تدبیر رئیس جمهور در این دولت توانستیم این معضل را حل کنیم و حرکت رو به جلو انجام شد.
صفری با اشاره به سفر رئیس جمهور روسیه به ایران، بیان کرد: توافقات بسیار خوب تجاری با این کشور به نتیجه رسیده و این موضوع می‌توان در توسعه کریدور شمال به جنوب به ما کمک کند.
وی گفت: رسیدن به ظرفیت ۳۵ میلیون تن بار ترانزیت در سال از شمال به جنوب و شرق به غرب از جمله اهداف ما است که برای به نتیجه رسیدن آن در تلاش هستیم.
وی با اشاره به مشکلات بازارچه مرزی اینچه‌برون، افزود: شخصاً تلاش خواهم کرد تا مشکلات تجاری از طریق راه‌آهن و مرز زمینی برطرف شود.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه اضافه کرد: اگر کار از طریق مرز اینچه‌برون توسعه پیدا کرد، با دستوری که آقای رئیس جمهور صادر کردند فعالیت گمرک مرزی اینچه‌برون ۲۴ ساعته خواهد شد.
صفری گفت: یکی از مشکلات ما در سرخس تعویض بوژی است که سرعت کار را پایین می‌آورد و با پیگیری‌های ما جابجایی بار از این پس به صورت کانتینری انجام خواهد شد و در دریای خزر هم دو الی سه کشتی کانتینردار یخچال‌دار خریداری شده است.
وی افزود: در حال حاضر تعداد کانتینرهای یخچالدار ۲۵۰ عدد بوده که در تلاش برای افزایش به تعداد ۵۰۰ کانتینر هستیم.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه بیان کرد: بازار جدید در کشور چین در حوزه‌های مختلف ایجاد شده که گلستان مستعد صادرات محصولات مورد نیاز چین است.
وی اضافه کرد: حدود ۴۰ درصد صادرات ما به کشورهای آسیای مرکزی رشد داشته است و روند رو به بهبود است.
منبع : مهر نیوز