تشکیل کارگروه سازگاری با تغییرات اقلیمی در اصفهان

منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با تغییرات اقلیمی در اصفهان، اظهار داشت: مدیریت بحران استان با تشکیل این کارگروه اثرات تغییرات آب و هوایی را در بخش‌های مختلف زیست‌محیطی، سلامت، اقتصادی، صنعت و کشاورزی، مسکن و انرژی بررسی کرده و براساس پیش‌بینی‌های هواشناسی، متناسب با […]

منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با تغییرات اقلیمی در اصفهان، اظهار داشت: مدیریت بحران استان با تشکیل این کارگروه اثرات تغییرات آب و هوایی را در بخش‌های مختلف زیست‌محیطی، سلامت، اقتصادی، صنعت و کشاورزی، مسکن و انرژی بررسی کرده و براساس پیش‌بینی‌های هواشناسی، متناسب با اهداف توسعه پایدار در زمینه‌های آب و کشاورزی و صنعت برنامه ریزی می‌کند.

وی افزود: این کارگروه متشکل از اساتید دانشگاه، کارشناسان ادارات کل محیط‌زیست، منابع طبیعی، سازمان هواشناسی، شرکت آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی استان است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه تغییرات اقلیمی چالش جهانی و فرا ملی است که برای کاستن از تبعات آن باید فوری اقدام کرد، به اثرات تغییر اقلیم در استان اشاره و خاطرنشان کرد: تحت تأثیر تغییرات دمایی در سال‌های اخیر درختان در ماه بهمن شکوفه می‌زنند و در ماه اردیبهشت دچار سرمازدگی می‌شود در حالی که سیستم اقلیمی همواره باید در تعادل بوده و انرژی ورودی به زمین با خروجی آن برابر باشد اما بر اثر انتشار زیاد گازهای گلخانه‌ای این تعادل بر هم خورده است.

خسارت ۵۴ میلیارد تومانی توفان و گرد و غبار به اصفهان در سال جاری

شیشه فروش تغییرات دمایی و بارشی و تشدید توفان‌های گرد و غبار را سه مخاطره ناشی از تغییرات اقلیمی برشمرد و ابراز داشت: تغییر نوع بارش‌ها از برف به باران یکی از موارد تغییرات اقلیم و گرم شدن هوا است که در استان اصفهان سال‌های اخیر شاهد آن هستم؛ خط برف در مناطق کوهستانی و بالادست استان از بین رفته است و در زمستان‌ها کمتر برف می بارد.

وی گفت: رودخانه زاینده‌رود هم اکنون خشک است و اراضی کشاورزی بسیاری کشت نشده و کانون‌های گرد و غبار در استان افزایش یافته است که فعال شدن این کانون‌ها و توفان‌های چند روزه فروردین امسال ۵۴ میلیارد تومان به استان خسارت وارد کرد.

۷۵ درصد استان اصفهان درگیر خشکسالی است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره افزایش مخاطرات جوی و وقوع سیل در تابستان‌ها، ادامه داد: تازه‌ترین بررسی‌ها در یک دوره ۱۰ ساله نشان می‌دهد هم اکنون حدود ۷۵ درصد استان اصفهان درگیر خشکسالی کم تا بسیار شدید است و به دلیل خشکسالی به مناطقی از استان آبرسانی سیار صورت می‌گیرد.

شیشه فروش با بیان اینکه دشت اصفهان سالانه بین ۱.۵ تا ۲ متر افت آبخوان و بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر فرونشست دارد، افزود: تخریب جنگل‌ها و مراتع استان باید متوقف شود زیرا تنوع زیستی و عرصه‌های جنگلی در سال‌های گذشته بسیار آسیب دیدند، ۸۴ مورد آتش سوزی در سال ۱۳۹۹ در مراتع استان رخ داد که برخی از آنها خود به خود و بر اثر گرما آتش می‌گرفت.

۴ درصد تالاب گاوخونی رطوبت دارد

وی با بیان اینکه تغییرات اقلیمی بر بیابان زایی تأثیر داشته و بیابان‌های استان گسترده‌تر شده است، گفت: تغییر اقلیم از عوامل طبیعی خشکی تالاب‌ها بوده و این مسئله نیز بر وضعیت تالاب گاوخونی بی تأثیر نیست و این تالاب هم اکنون چهار درصد رطوبت دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان خاطرنشان کرد: کارگروه سازگاری با تغییرات اقلیمی در استان با بررسی اثرات تغییرات آب و هوایی در بخش‌های مختلف، متناسب با پیش بینی‌ها برنامه ریزی استراتژی برای سازگاری با اثرات تغییر اقلیم خواهد داشت و چگونگی سازگاری با کمبود انرژی، کمبود منابع آب، مشکلات مخاطرات جوی، گرما و سرمای شدید، اثرات سرمازدگی، خشکسالی، آلودگی هوا، ریزگردها و فرونشست زمین از جمله آنهاست.

شیشه فروش با اشاره به تشکل کارگروه‌های تغییر اقلیم در سازمان‌های محیط زیست و هواشناسی کشور، افزود: این کارگروه در اصفهان نیز ایجاد شد تا با توجه به مشکلات موجود در استان با همفکری دانشگاهیان سازگاری با تغییرات اقلیمی را در دستور کار قرار دهیم.

سازگاری با تغییرات اقلیمی ضروری است

وی تصریح کرد: کاهش اثرات ناشی از تغییر اقلیم و چگونگی تطابق اکوسیستم با تغییرات آب و هوایی از اهداف کارگروه‌های تغییر اقلیم است، از این رو کارگروه سازگاری با تغییرات اقلیمی اصفهان نیز برای کاهش اثرات این چالش جهانی برگرفته از سیاست‌های کشوری و مطابق با شرایط تغییر اقلیم برنامه ریزی می‌کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، سازگاری بشر با شرایط تغییر اقلیم را ضروری دانست و اظهار داشت: تغییرات اقلیمی در ۱۵۰ سال گذشته زندگی بشر را تحت تأثیر قرار داده است و در چند دهه گذشته از دغدغه‌های او به شمار می‌رود زیرا این مهم با سلامت، آسایش و توسعه جوامع ارتباط مستقیم دارد.

شیشه فروش با بیان اینکه جهان در یک دوره ۵۰ تا ۶۰ ساله با افزایش دما و در مدت ۳۰ سال با کاهش بارندگی روبه رو بوده است، ابراز داشت: بررسی‌های نشان می‌دهد کره زمین در ۱۲ سال گذشته گرم‌ترین سالهای خود را تجربه کرده است که اثر آن بر عقب نشینی خط برف در کوهستان‌ها، ذوب شدن کوه‌های یخ قطبی، گرم شدن لایه زمین، بالا آمدن آب دریاها، افزایش بارندگی‌های سیل‌آسا در برخی مناطق و خشکسالی شدید همزمان در مناطق دیگر مشهود است.

وی با اشاره به اینکه گازهای گلخانه‌ای حاصل از سوخت فسیلی یکی از عوامل مهم تغییر اقلیم است، خاطرنشان کرد: سوخت‌های فسیلی از رنسانس صنعتی در سال ۱۸۵۰ میلادی تاکنون بیش از نیاز بشر استفاده شده و همزمان درختان و جنگل‌های بسیاری از بین رفته است.

اقلیم از پایه‌های پیشرفت یک منطقه است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه اقلیم از پایه‌های پیشرفت یک منطقه است و تغییر آن مشکلاتی در توسعه پایدار ایجاد کند، افزود: کشورهای مختلف نشست‌های اقلیمی را هر ساله برگزار کرده‌اند و در این باره متعهد شدند برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدام کنند.

شیشه فروش گفت: پیش بینی شده دمای کره زمین تا سال ۲۰۳۰ افزایش یابد و اثرات آن سیلاب‌های مخرب، خشکسالی‌ها و کاهش بارش، افزایش تبخیر رطوبت خاک و شور شدن اراضی و به دنبال آن از بین رفتن مراتع و زمین‌های دیم، افزایش فرسایش خاک و فقر پوشش گیاهی است.

وی با بیان اینکه افزایش نیروی تابشی به زمین بر اثر انتشار گازهای گلخانه‌ای سبب تشدید ناهنجاری‌های اقلیمی بر جهان است، اضافه کرد: امروزه بیش از میلیون‌ها تن گاز CO2 وارد جو زمین می‌شود و از سوی دیگر میلیون‌ها اصله درخت و میلیون‌ها هکتار جنگل در جهان که این گاز سمی را جذب می کرده از بین رفته است در حالی که تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت‌های بشر نه تنها بر نابودی منابع طبیعی بله بر افزایش بیماری‌های قلبی و تنفسی، آلودگی منابع آب و کاهش انرژی و صنعت تأثیر می‌گذارد.