تقویم رویدادهای گردشگری ۲۰۲۰ سازمان اکو اعلام شد

به گزارش پایگاه خبری سردبیر، محمد ابراهیم لاریجانی مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی گفت: پیرو برگزاری سی‌امین اجلاس شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای سازمان همکاری‌های اقتصادی (ECO-RPC) در تاریخ ۲۴ تا ۲۷ دی در تهران و حضور دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری در این رویداد، مصوبات بخش گردشگری و تقویم کلی رویدادهای ۲۰۲۰ سازمان مذکور […]

به گزارش پایگاه خبری سردبیر، محمد ابراهیم لاریجانی مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی گفت: پیرو برگزاری سی‌امین اجلاس شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای سازمان همکاری‌های اقتصادی (ECO-RPC) در تاریخ ۲۴ تا ۲۷ دی در تهران و حضور دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری در این رویداد، مصوبات بخش گردشگری و تقویم کلی رویدادهای ۲۰۲۰ سازمان مذکور اعلام شد.
وی افزود: بر اساس مصوبه مذکور معاونت گردشگری متولی برگزاری ۴ رویداد شامل: «ششمین جشنواره بین‌المللی غذای اکو – جاده ابریشم» در تاریخ ۹-۷ خرداد ۹۹، «کارگاه آموزشی آشپزی» در تاریخ ۹-۷ خرداد ۹۹، «مجمع رؤسای انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و سایر ذینفعان گردشگری اکو» ۱۱-۹ تیر ۹۹ و «سومین کنفرانس و نمایشگاه گردشگری سلامت اکو» نیز در سال پیش رو، خواهد بود.
مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی در ادامه گفت:‌ در حال حاضر نشست‌های هماهنگی با مجری رویدادهای مذکور و تعیین ریز برنامه‌ها و سایر ذینفعان آغاز شده است. بر این اساس برگزاری «ششمین جشنواره بین‌المللی غذای جاده ابریشم اکو» و نیز «نشست و کارگاه آشپزی» در حاشیه آن به اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، «مجمع رؤسای انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و سایر ذینفعان گردشگری اکو به شرکت «مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی» و نیز برپایی «سومین کنفرانس و نمایشگاه گردشگری سلامت اکو» به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران سپرده شده و تعاملات مورد نظر به منظور بهره‌مندی حداکثری از برنامه‌های پیش رو در دستور کار قرار گرفته است.
لاریجانی گفت: در بیست‌ونهمین نشست شورای برنامه‌ریزی اکو در آذرماه سال ۱۳۹۷ موضوع انتخاب پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو از سوی ایران پیشنهاد شده و پس از ارائه گزارش توجیهی و مکانیزم انتخاب پایتخت از میان شهرهای کشورهای عضو اکو، موضوع در نشست وزرای گردشگری اکو در شهر خجند تاجیکستان در تاریخ ۱۲-۱۱ مهرماه ۱۳۹۸ مطرح و از سوی وزرای گردشگری کشورهای عضو مورد تأیید و استقبال قرارگرفته است. در این‌نشست همچنین، شهرهای ساری و اردبیل به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ انتخاب گردیده است. در همین راستا، جمهوری اسلامی ایران همچنین میزبانی پنجمین نشست وزرای گردشگری و هفتمین نشست کارشناسان ارشد اکو را در سال ۲۰۲۲ همزمانی با برگزاری رویداد ساری ۲۰۲۲ میزبانی خواهد کرد.
وی در ادامه گفت: شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای از ارکان اصلی سازمان همکاری اقتصادی اکو به شمار می‌آید که حداقل یک‌بار در سال و قبل از اجلاس سالانه شورای وزیران تشکیل جلسه می‌دهد.این شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای، سیاست‌ها و راهبردهای پایه و برنامه‌های اکو را براساس رهنمودهای شورای وزیران تدوین می‌کند.
تنظیم تقویم سالانه اکو برای تصویب در شورای وزیران، بررسی فعالیت‌های اقتصادی دبیرخانه اکو، تهیه گزارش اقتصادی سالانه اکو، بررسی پیشرفت اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های سازمان به صورت سالانه و بررسی اولویت‌های راهبرد همکاری اقتصادی به صورت هر دو سال یکبار از وظایف دیگر این شوراست.