توزیع ۸۸۶ هزار قرص آهن و ویتامین D بین دانش‌آموزان کرمانشاه

سردبیر پرس/کرمانشاه معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه از توزیع ۸۸۶ هزار قرص آهن و ویتامین D بین دانش آموزان مدارس مناطق حاشیه شهر و روستایی استان خبر داد. ماشاءالله پروین در گفت و گو با سردبیر پرس، اظهار کرد: در سال تحصیلی جاری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی […]

سردبیر پرس/کرمانشاه معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه از توزیع ۸۸۶ هزار قرص آهن و ویتامین D بین دانش آموزان مدارس مناطق حاشیه شهر و روستایی استان خبر داد.

ماشاءالله پروین در گفت و گو با سردبیر پرس، اظهار کرد: در سال تحصیلی جاری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه اقدام به تهیه و توزیع۶۰۶ هزار قرص آهن و ۲۸۰ هزار قرص ویتامین D در بین مدارس روستایی و حاشیه شهر دوره متوسطه دخترانه و پسرانه استان کرده‌ایم.
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه افزود: در این طرح ۳۷ هزار و ۸۷۵  دانش آموز دختر ۱۶ عدد قرص آهن و ۳۱ هزار و ۱۱۱ دانش آموز دختر و پسر  ۹ عدد قرص ویتامین D دریافت می کنند.
پروین یادآور شد: طرح آهن یاری به مدت ۱۶ هفته و مکمل یاری با ویتامین D به مدت ۹ ماه در مدارس اجرا می شود.
وی افزود: اگرچه این تعداد قرص برای پوشش تمام دانش آموزان واجد شرایط استان جوابگو نمی باشد، اما با توجه اینکه دانش آموزان حاشیه شهر و روستایی در معرض خطر هستند، این گروه از دانش آموزان را در اولویت قرار داده ایم.    
پروین از خانواده های دانش آموزانی که قرص های آهن و ویتامین D دریافت می کنند، خواست تا نظارت کنند حتما دانش‌آموزان این قرص ها را در موعد مقرر مصرف کنند.
 وی ادامه داد: انتظار داریم خانواده‌های دانش‌آموزانی که قرص‌های مکمل دریافت نکرده اند، خودشان اقدام به خرید این قرص‌ها برای دانش‌آموزان کنند.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان کرمانشاه سپس با بیان اینکه آهن از جمله ریزمغذی هایی است که کمبود آن در سطح وسیعی از جهان به خصوص در کشورهای در حال توسعه مشاهده می شود، گفت:  این کمبود، زندگی میلیون ها نفر به ویژه زنان، کودکان، نوجوانان، سالمندان را تحت تاثیر قرار می دهد. 
پروین با بیان اینکه کم خونی ناشی از فقر آهن اغلب در کودکان و نوجوانان دیده می شود، گفت: کاهش قدرت و ظرفیت یادگیری، کاهش تمرکز حواس، افت تحصیلی، خستگی زودرس و ضعف و سرگیجه، کاهش توان کاری و مقاومت بدن در برابر بیماریها از مهمترین عوارض کم خونی و فقر آهن است که برای مقابله با آن قرص های آهن بین دانش آموزان دختر مناطق محروم توزیع می شود.
 پروین با اشاره به اینکه کمبود ویتامین D نیز در کشور شایع است، گفت: کمبود این ویتامین نیز مشکلاتی را برای دانش آموزان به وجود می آورد، لذا توزیع رایگان آن بین دانش‌آموزان مناطق محروم و روستایی در برنامه آموزش و پرورش است.
انتهای پیام