تکیه معاون الملک کرمانشاه نمایشگاهی از نقوش اسلامی

تکیه معاون الملک از جمله آثار زیبا و باشکوه است که از دوره قاجاریه در کرمانشاه به یادگار مانده‌ و این اثر به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. تکیه معاون الملک کرمانشاه از سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه تشکیل شده و به منظور برگزاری آئین تعزیه و سوگواری شهادت […]

تکیه معاون الملک از جمله آثار زیبا و باشکوه است که از دوره قاجاریه در کرمانشاه به یادگار مانده‌ و این اثر به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

تکیه معاون الملک کرمانشاه از سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه تشکیل شده و به منظور برگزاری آئین تعزیه و سوگواری شهادت امام حسین (ع) و گرامیداشت واقعه‌ی کربلا بنا شده است.
ویژگی قابل ملاحظه و استثنایی این بنا در کاشی کاری این بنا بوده و به گفته کارشناسان میراث فرهنگی کرمانشاه کاشی‌های برجسته و نیمه‌برجسته با نقوشی از اساطیر و تاریخ جهان و ایران و بسیار زیبا و رنگ‌های صددرصد طبیعی که در این بنا به کار رفته در جهان بی‌همتا است.
تصاویری که بر روی کاشی‌ها حک شده شامل صحنه‌هایی از غزوات پیامبر اکرم (ص)، نبردهای امام علی (ع)، حوادث کربلا، تصاویر سلاطین باستانی ایران از جمله پادشاهان هخامنشی و تصاویری از تخت جمشید بوده که در نوع خود بی‌نظیر است.

منبع : مهر نیوز