جزئیات برنج‌های وارداتی مانده زیر باران/ حجم بار قابل برآورد نیست

سالار ساکت، عضو هیأت ناظر انجمن وارد کنندگان برنج ایران در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس درباره زیر باران ماندن برنج‌های وارداتی در گمرک زاهدان اظهارداشت: متأسفانه این مسأله صحت دارد و بارها در حال نابودی است. وی اضافه کرد: عدم مدیریت در گمرک زاهدان علیرغم هشدارهای جدی و قبلی هواشناسی و ستاد بحران منجر […]

سالار ساکت، عضو هیأت ناظر انجمن وارد کنندگان برنج ایران در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس درباره زیر باران ماندن برنج‌های وارداتی در گمرک زاهدان اظهارداشت: متأسفانه این مسأله صحت دارد و بارها در حال نابودی است.
وی اضافه کرد: عدم مدیریت در گمرک زاهدان علیرغم هشدارهای جدی و قبلی هواشناسی و ستاد بحران منجر به نابودی ده‌ها میلیارد تومان سرمایه تجار در این بخش شده است.
ساکت تصریح کرد: این همه هزینه انبارداری از تجار می‌گیرند و چنین خدماتی را به آنان ارائه می‌کنند، نکته جالب اینجاست زمزمه‌هایی وجود دارد که چون این برنج‌ها در محوطه گمرک انبار شده امکان استفاده از بیمه گمرک وجود ندارد که امیدواریم این مسأله صحت نداشته باشد.
وی با انتقاد شدید از عملکرد مسئولان مربوطه، افزود: در بحران مواد غذایی موجود در جهان، تجار با مشقت فراوان محموله وارد می‌کنند و به این راحتی و با سهل انگاری عده‌ای نابود می‌شود.
این فعال صنفی درباره حجم این محموله‌ها گفت: فعلاً حجم محموله‌های آسیب دیده به دلیل وضعیت نامناسب محوطه قابل برآورد نیست باید باران قطع شود تا بتوانیم آن را محاسبه کنیم.
وی درباره اینکه آیا این محموله‌ها اخیراً وارد شده یا مربوط به گذشته بوده است، توضیح داد: قابل برآورد نیست، برخی تجار محموله‌هایی دارند که دو ماه قبل وارد شده و برخی نیز بار جدید دارند که در جریان ترخیص بوده بنابراین به طور قطعی تعیین مدت زمان رسوب برای بنده امکان پذیر نیست و نمی‌توان به صورت قطعی اظهار نظر کرد.
ساکت اضافه کرد: با اینحال متأسفانه روند تشریفات گمرکی در زاهدان بسیار کند بوده و باعث ماندگاری زیاد محموله‌ها در این گمرک شده است.