جزئیات جدید بازداشت صدام / کلت صدام نزد جرج بوش است

 یک افسر سابق ارتش امریکا برای اولین بار جزئیاتی از بازداشت صدام را گفت.به گزارش عصرایران به نقل از سایت آر تی روسیه، او فاش کرد اسلحه کمری صدام به جرج بوش رئیس جمهور وقت امریکا داده شد و وی آن را هم اکنون نگهداری می کند. بعد از گذشت دو دهه از ماموریت سری دستگیری […]

 یک افسر سابق ارتش امریکا برای اولین بار جزئیاتی از بازداشت صدام را گفت.به گزارش عصرایران به نقل از سایت آر تی روسیه، او فاش کرد اسلحه کمری صدام به جرج بوش رئیس جمهور وقت امریکا داده شد و وی آن را هم اکنون نگهداری می کند. بعد از گذشت دو دهه از ماموریت سری دستگیری صدام رئیس جمهوری سابق عراق، یکی از نیروهای شرکت کننده در این عملیات، جزئیاتی از آن را بازگو کرد.
 نظامی بازنشسته “کیفن هولاند” که حدود دو دهه قبل در نیروی ویژه دلتا در کشف مخفیگاه صدام و بازداشت او مشارکت داشت توضیح داد: لحظه بازداشت صدام به او گفتیم که جرج بوش به وی سلام می رساند.او که در یک پادکسب با عنوان “Danger Close” صحبت می کرد ادامه داد: نیروی ویژه ارتش امریکا اطلاعاتی را درباره محل مخفی شدن صدام دریافت کرده بود و این اطلاعات ما را به مخفی گاه برد. آنجا حفره ای بود که ورودی آن با برگ درختان و شن و ماسه مخفی شده بود. لوله کوچکی هم قرارداده شده بود تا اکسیژن منتقل شود.  هولاند اضافه کرد به همراه اعضای تیم عملیات، مکان حفره را کشف کردند که با استفاده از آجر، ساخته شده بود. آنها به درون حفره، نارنجک انداختند. سپس از داخل حفره صدایی شنیدند که لحظه به لحظه بیشتر می شد. 
این نظامی امریکایی اضافه کرد: از داخل حفره، ابتدا دو دست دیدیم سپس یک سر بیرون آمد. یک سر با موهای زیاد و نامرتب. او را گرفتیم و بیرون آوردیم. وقتی بیرون آمد متوجه شدیم خودش است.نظامی امریکایی وضعیت بازداشت صدام را “سورئال” توصیف کرد و گفت: از یکی از همکارانم خواستم به کمکم بیاید تا بتوانیم صدام را از حفره بیرون بیاوریم. نظامیان شوکه شده بودند و می گفتند خودش است.
وی ادامه داد: صدام اسلحه کمری “گلوک ۱۸ ” به همراه داشت. یکی از نظامیان امریکایی اسلحه خود را به طرف دهان صدام گرفت تا مانع از حرکت وی شود و بتواند اسلحه کمری صدام را بگیرد. اسلحه صدام الان در اختیار جرج بوش رئیس جمهور سابق امریکاست. صدام حسین بلافاصله بعد از دستگیری گفت که خواهان گفتگو و مذاکره است.
صدام حسین رئیس جمهوری عراق بعد از سرنگونی دولت عراق در حمله نظامی ارتش امریکا در سال ۲۰۰۳ مخفی شد.ارتش امریکا در ۱۳ دسامبر ۲۰۰۳ در حفره ای در روستای الدور در استان تکریت، او را کشف و دستگیر کرد. صدام  بعد از محاکمه، در ۳۰ دسامبر ۲۰۰۶ اعدام شد.