جشنواره‌های فجر باید تأثیر خود را بر حوزه اقتصاد نشان دهند

به گزارش پایگاه خبری سردبیر، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز دوشنبه ۱۴ بهمن‌ از دبیرخانه نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر بازدید کرد. سیده مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و رئیس این‌دوره از جشنواره مد و لباس فجر و حمید قبادی مشاور معاون امور هنری وزارت فرهنگ […]

به گزارش پایگاه خبری سردبیر، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز دوشنبه ۱۴ بهمن‌ از دبیرخانه نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر بازدید کرد.
سیده مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و رئیس این‌دوره از جشنواره مد و لباس فجر و حمید قبادی مشاور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشادی، صالحی را در این بازدید همراهی کردند.
صالحی در این‌بازدید، گفت: جشنواره مد و لباس فجر به‌نوعی برآمده از فعالیت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور است و با تکیه‌بر تصویری که از فعالیت‌های این کارگروه وجود دارد، می‌توان مسیر جشنواره را نیز به‌خوبی رصد کرد. ساختار این کارگروه به شکلی است که بنا دارد از ظرفیت‌های مجموعه‌های مختلف ترکیب‌سازی کند و جشنواره نیز محصول همین هم‌افزایی و ترکیب بوده و می‌تواند ره‌آورد این اتفاق در خور توجه باشد.
وی افزود: اتحادیه‌ها، مؤسسات و نخبگان هنری و علمی در کنار دیگر عناصر مهم و اصلی می‌توانند به ایجاد فضای مطلوب در کارگروه کمک کنند. این موضوع از این‌جهت دارای اهمیت و جایگاه است که ما بارها و سال‌ها حتی در ارتباط با بیان واژه مد هم درگیر بوده‌ایم اما به‌مرور و به مدد تلاش‌های بخش‌های مختلف، این واژه وارد فرهنگ تخصصی ما شد؛ درنتیجه ما این واژه را پذیرفتیم و معتقدیم پوشاک در کنار بسیاری دیگر از شئون زندگی دارای اصولی است و باید با تکیه‌بر این اصول در مسیر درست حرکت کند.
وزیر ارشاد در ادامه گفت: ما باید از طریق لباس سبک ایرانی و اسلامی را صیانت و حفاظت کنیم. لباس یکی از مظاهر روشن و نمادهای هویت هر کشور است. همچنین موضوع اقتصاد فرهنگ و هنری در این حوزه باید در این عرصه مورد توجه قرار گیرد و به تولید ملی و قطع وابستگی‌ها کمک کند.
صالحی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: اگر می‌بینیم سال‌ها است که رهبری در نام‌گذاری سال‌ها به مسئله اقتصاد توجه داشته‌اند و این امر حاکی از آن است که باید به جنبه‌های اقتصادی عرصه‌های فرهنگی و هنری هم توجه کرد. جشنواره‌های فجر تاکنون مسیر مهمی را طی کرده‌اند و باید هر دوره نشان دهند که روندی رو به رشد طی شده و اتفاقات جدیدی در بخش‌های مختلف پدید آمده است. در این میان جشنواره‌ها باید تأثیر خود بر اقتصاد کشور را نشان دهند و لازم است با تقویت نقاط قوت، حلقه‌های مفقوده پر شوند.
وی ادامه داد: در یک معنای عام، باید از طریق لباس پاسدار حجاب و عفاف باشیم و مفاهیم قانونی و دینی را دنبال کنیم. همچنین لباس می‌تواند ارتباطات بین‌المللی را گسترش دهد، دیپلماسی فرهنگی و هنری را رقم زند و تنوع اقلیمی و تاریخی موجب می‌شود که خط دیپلماسی فرهنگی را بر مبنای لباس تقویت کنیم. ما از چند زاویه نیاز داریم تا هنر اقوام را پاسداری کرده و ارتقا بخشیم و در این بین وحدت ایران تابع این است که اقوام ایرانی با یکدیگر به یک نقطه اتصال رسند.
وزیر ارشاد در پایان بازدید خود از دبیرخانه جشنواره مد و لباس فجر گفت: زبان رسمی ایران فارسی است اما نمادهای بسیاری می‌تواند وحدت ملی را محقق کند. صیانت از جغرافیای ایران فقط به تلاش ارتش وابسته نیست بلکه ایرانیان و اقوام باید احساس تعلق کنند و بدانند فرهنگ و آداب رسوم آن‌ها مورداحترام است. در این میان باید به مسئله پژوهش در این عرصه توجه کرد و حوزه‌هایی از صنعت باید بدانند که رشدشان در گرو حوزه علمی و پژوهشی است. دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های ما باید از زوایای مختلف با موضوع مد و لباس درگیر شوند و اگر این اتفاق نیفتد، صنعت نمی‌تواند راه خود را به‌درستی ادامه دهد.